PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wielki kalendarz adwentowy z Jarmarku Bożonarodzeniowego odlicza czas do świąt

Wielki kalendarz adwentowy z Jarmarku Bożonarodzeniowego odlicza czas do świąt
Brama na Targu Węglowym, która jest nową atrakcją Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku, nie tylko kształtem przypominającym świecznik adwentowy nawiązuje do tego szczególnego czasu. W jej fasadzie są 24 okienka składające się na pokaźny kalendarz adwentowy. Tak jak w każdym takim kalendarzu, także i w tym, pierwsze okienko otworzyło się 1 grudnia.
Inauguracja wielkiego kalendarza adwentowego na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku, 1 grudnia 2019 r.
Inauguracja wielkiego kalendarza adwentowego na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku, 1 grudnia 2019 r.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Tuż przed godziną 17, w niedzielę, 1 grudnia pod pięciometrową wysoką czerwoną bramą stojącą przy Katowni zgromadził się tłum, w którym dominowały małe łasuchy z rodzicami. Od strony Złotej Bramy słychać było dźwięk werbla - to dobosze maszerując uroczyście anonsowali zbliżające się otwarcie pierwszego “łakociowego okienka” w kalendarzu adwentowym.

Towarzyszący im klucznik wyłowił z tłumu małego asystenta, który pomógł mu otworzyć szyfr w okienku. Po otwarciu drzwiczek chłopiec wyciągnął spory worek ze słodyczami, a ten następnie trafił do rąk gdańskiej mieszczki, która rozdysponowała zawartość worka wśród zgromadzonych w ciągu kilku minut.

Jeśli ktoś się dziś spóźnił - nie szkodzi. Adwentowe okienka będą otwierane codziennie o godz. 17 do - uwaga! 23 grudnia. Wtedy rozdysponowane zostaną także łakocie z 24 grudnia, bo w Wigilię Jarmark jest nieczynny.  

 

 

 

Dodatkowo - w poniedziałki, środy i piątki, otwieraniu okienek towarzyszyć będzie parada. W pozostałe dni będzie jak dziś: dobosze, klucznik oraz Mikołaj na symbolicznym koniu (jakby skrzyżowanie świętego z Lajkonikiem) prowadzący orszak.

Słodkie poczęstunki ukryte w ogromnym kalendarzu adwentowym to prezent od Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk” w Gdańsku.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl