• Start
  • Wiadomości
  • Więcej o gdańskiej komunikacji na Google Maps (i nie tylko) dzięki otwartym danym ZTM

Więcej o gdańskiej komunikacji na Google Maps (i nie tylko) dzięki otwartym danym ZTM

Nie słabnie zainteresowanie otwartymi danymi dotyczącymi komunikacji miejskiej, które od blisko trzech lat udostępnia wszystkim zainteresowanym programistom Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Od niedawna, dzięki otwartym danym na Google Maps śledzić można lokalizację biletomatów w naszym mieście.
11.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jeden ze 105 biletomatów, z których skorzystać można obecnie w Gdańsku przy ul. Szczęśliwej
Jeden ze 105 biletomatów, z których skorzystać można obecnie w Gdańsku przy ul. Szczęśliwej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zasób pozostających do otwartej dyspozycji danych jest nieustannie rozwijany. Od czasu do czasu ZTM udostępnia w nim kolejne zbiory informatyczne, licząc na ich twórcze wykorzystanie przez programistów dla wygody pasażerów.

Więcej o idei, początkach projektu „Otwarte dane ZTM w Gdańsku” i zasadach korzystania z zasobów danych przeczytasz tutaj:

 

Zbiór danych podzielony jest na dwie kategorie: 

  • dane statyczne (m.in. rozkłady jazdy, lista linii, lista przystanków, lista tras, lokalizacja automatów biletowych, ważne bilety - lista aktywnych biletów na Kartach Miejskich/Kartach Mieszkańców)
  • dane dynamiczne/rzeczywiste (m.in. prognozowane czasy odjazdu z danego przystanku i wszystkich przystanków, pozycja GPS pojazdów, aktualne komunikaty na tablicach przystankowych, komunikaty Centrali Ruchu ZTM) 

Z nazwy znanych jest kilkanaście lokalnych i ogólnopolskich aplikacji komunikacyjnych korzystających z informatycznych zasobów ZTM, ale sięga po nie znacznie więcej użytkowników, którzy pozostają anonimowi.

- Nie wymagamy rejestracji i nie śledzimy, kto korzysta z udostępnianych zasobów, taka jest idea otwartych danych - tłumaczy Agnieszka Rzeźnikowska główny specjalista ds. obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej w gdańskim ZTM. - Jesteśmy w stanie stwierdzić, ile na dobę, miesiąc, czy rok było pobrań poszczególnych danych. Dzięki temu wiemy, że cały czas są wykorzystywane. Dane rzeczywiste aktualizowane są od kilku do kilkunastu razy na minutę, statyczne - raz na dobę. Żeby działać prawidłowo, poszczególne aplikacje muszą więc odpowiednio wiele razy dziennie wysłać do nas zapytanie o aktualizację i to się dzieje, co znaczy, że cały czas funkcjonują. Podczas pandemii jednak zainteresowanie użytkowników danymi nieco spadło.

Od 2018 roku z zasobów otwartych danych gdańskiego ZTM czerpie także Google Maps Transit. Mapa Google naszego miasta została wówczas wzbogacona o przebiegi linii autobusowych i tramwajowych, rozkłady jazdy, trasy przejazdów oraz przystanki. Dzięki temu, po wpisaniu na Mapach Google konkretnego adresu, pokazują się opcje dojazdu transportem publicznym. W kwietniu 2019 roku takie same opcje pojawiły się już w całym Trójmieście.


Liczby sprawdzonych za pomocą Google Maps danych rozkładowych w ubiegłym i w tym roku obrazuje wykres (wiosenny epidemiczny lock down daje się zauważyć od razu):

ZTM Gdańsk Otwarte dane 2020-10-01
ZTM Gdańsk



ZTM postanowił pójść dalej i zaproponował Google poszerzenie prezentowanej na Mapach “komunikacyjnej informacji” o lokalizację 105 gdańskich biletomatów. Od niedawna opcja wyszukiwania najbliższego biletomatu jest już dostępna. Wystarczy zaznaczyć swoją lokalizację na Google Maps i wprowadzić hasło “biletomat ZTM”, by wyświetliły się urządzenia w najbliższej okolicy.

 

To nie koniec otwartych danych Zarządu na Google Maps (i nie tylko tam) - ZTM pracuje nad  udostępnieniem kolejnego zbioru danych, dzięki któremu na “globalnych mapach” pojawią się rzeczywiste (a nie - estymowane, szacunkowe) czasy przyjazdu tramwajów i autobusów na poszczególne przystanki - oczywiście z danych korzystać będą mogli wszyscy zainteresowani ich zastosowaniem.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej