PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej wybuduje przy plaży apartamenty na wynajem i większy parking

Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej wybuduje przy plaży apartamenty na wynajem i większy parking
Budynek, w którym znajdzie się pięć apartamentów na wynajem, ma pomieścić także punkt obsługi ruchu turystycznego i sklep z pamiątkami. Parking będzie płatny, ma dysponować 180 miejscami postojowymi dla aut osobowych i 20 dla autokarów. W tym tygodniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma przedstawić ofertę projektową dla inwestycji, dokumentacja powinna być gotowa w połowie przyszłego roku.
Na zdjęciu, nieco po prawej, mamy zabytkowy samochód koloru granatowego oraz stojących na prawo od niego dwóch mężczyzn w przedwojennych polskich mundurach oficerów Wojska Polskiego. U stóp mężczyzn siedzi pies. W głębi znajduje się betonowy budynek Wartowni nr 1 i zieleń lasu
Miejsce na samochody? Wiadomo, że na Westerplatte musi być - takich zabytkowych Fiatów 508 po wybudowaniu nowego parkingu zmieści się 180. Będą też apartamenty do wynajęcia, w tym "apartament oficerski". Takie plany ma Muzeum II Wojny Światowej. Nz. jedna z imprez rekonstruktorskich przy Wartowni nr 1, która odbyła się w 2018 roku - zorganizowana nie przez MIIWŚ, lecz Miasto Gdańsk
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

O planach Muzeum II Wojny Światowej poinformował w poniedziałek, 5 lipca, portal trójmiasto.pl. Budynek przy plaży ma być dwukondygnacyjny. Przewidywana powierzchnia zabudowy to 800 m kw., ale łącznie z górną kondygnacją ma to być w sumie ok. 1600 m kw.

“Bryła budynku ma mieć prostą formę, architektura powinna być zgodna z duchem czasu. Dobrze widziane rozwiązania materiałowe na elewacji nawiązujące do zastosowanych w siedzibie głównej Muzeum II Wojny Światowej. W parterze zlokalizowano: lobby (ze skromną ekspozycją), kasy biletowe, sklep muzealny będący częścią lobby, zaplecze kuchenne oraz rozładownię. Piętro zawiera salę wielofunkcyjną, salę restauracyjną, biura, taras oraz apartamenty” - cytuje trójmiasto.pl dokumentację przetargu ogłoszonego przez MIIWŚ.

W budynku mają się znaleźć cztery apartamenty o powierzchni ok. 30 m.kw. każdy. Będzie też 65-metrowy "apartament oficerski" z wyjściem na taras. Zainstalowana będzie winda, aby z obiektu mogły korzystać osoby niepełnosprawne.

Budynek z apartamentami będzie znajdował się przy plaży, nieopodal miejsca przeznaczonego na nowy parking, w dużej części pokrywający się z dotychczasowymi miejscami do parkowania. 20 miejsc dla autokarów ma mieć zadaszenie. Parking będzie płatny, wyposażony w kasy automatyczne, jednak stawki opłat nie są jeszcze znane. Przewidywane są też stacje do ładowania pojazdów elektrycznych, stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci i oświetlenie. Wykonawca projektu ma uwzględnić ewentualną wycinkę drzew wokół dotychczasowego parkingu.

Oferty przetargowe mają być znane w piątek, 9 lipca. Wykonawca na przygotowanie projektu całości będzie miał 11 miesięcy.

To kolejny krok Muzeum II Wojny Światowej po wykonaniu prac archeologicznych i wycince ponad 200 drzew w ramach przygotowywania terenu Westerplatte do realizacji planowanego muzeum pola bitwy.

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl