Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ważne dla kierowców: zamknięte ulice Okopowa i Stągiewna

Trwa budowa Forum Gdańsk w Śródmieściu. Prace są przyczyną kolejnych zmian w organizacji ruchu w tym rejonie. Od piątku, 11 marca 2016 r., kierowcy nie przejadą tunelem w ciągu ul. Okopowej w godzinach nocnych, w kierunku Pruszcza Gdańskiego.

Ważne dla kierowców: zamknięte ulice Okopowa i Stągiewna
A
A
data publikacji: 11 marca 2016 r.

Nocami przejazd tunelem w kierunku Pruszcza Gdańskiego będzie niemożliwy. Samochody pojadą górą.
Nocami przejazd tunelem w kierunku Pruszcza Gdańskiego będzie niemożliwy. Samochody pojadą górą.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Przejazd będzie zamknięty w nocy w godzinach 23.30-5.00, począwszy od nocy z 11 na 12 marca (z piątku na sobotę).

- Wiąże się to z pracami nad przedłużeniem istniejącego tunelu - tłumaczy Wojciech Bróż, dyrektor kontraktu w firmie Doraco, która jest generalnym wykonawcą infrastruktury drogowej w ramach inwestycji Forum Gdańsk. - W przyszłości umożliwi to komunikację po budowanych obecnie nowych wiaduktach na alei Armii Krajowej oraz utworzenie węzła przesiadkowego, który zintegruje komunikację autobusową, tramwajową i kolejową.

Nocne zmiany potrwają przez kilka tygodni, ale, jak przekonuje Bróż, mieszkańcy nie powinni ich odczuć. Z myślą o kierowcach zostanie otwarty Węzeł Unii Europejskiej.

- Nowa zmiana w organizacji ruchu nie powinna spowodować utrudnień dla mieszkańców Gdańska, ponieważ ograniczenie będzie obowiązywało jedynie w nocy, a kierowcy będą mogli przejechać przez Węzeł Unii Europejskiej, zamknięty w tej relacji w ciągu dnia - dodaje Bróż.

Przypominamy, że w ramach modernizacji infrastruktury drogowej wokół Forum Gdańsk obowiązują obecnie następujące zmiany w organizacji ruchu:

  • w związku z budową tunelu dla pieszych pod ul. Okopową zamknięty jest przejazd z ul. Okopowej w ul. Toruńską. Prace w tym rejonie powinny zakończyć się na przełomie maja i czerwca 2017 r.;
  • w związku z budową nowych wiaduktów w al. Armii Krajowej ruch na istniejących wiaduktach, którymi biegnie al. Armii Krajowej, jest zwężony o jeden pas w każdą stronę w godz. 23.30-5.00. Przejazd ul. Okopową pod al. Armii Krajowej w kierunku Pruszcza Gdańskiego jest zwężony do jednego pasa. Zmiana organizacji ruchu w al. Armii Krajowej będzie obowiązywać do połowy roku, natomiast na ul. Okopowej - do końca wakacji;
  • w związku z przebudową wiaduktu na Hucisku z ruchu wyłączona jest jezdnia tej ulicy w kierunku centrum Gdańska. Prace potrwają najprawdopodobniej do drugiej połowy kwietnia

To nie koniec zmian w organizacji ruchu w Gdańsku. We wtorek, 15 marca 2016 r., rusza kolejny etap prac związanych z zagospodarowaniem północnego cypla Wyspy Spichrzów - przebudowa ulicy Stągiewnej. Spowoduje to wyłączenie z ruchu kołowego odcinka od ulicy Motławskiej do połowy ulicy Stągiewnej.

Odcinki ul. Motławskiej objęte przebudową nadal będą całkowicie wyłączone z ruchu kołowego. Dotychczasowy ruch zostanie utrzymany jedynie w ciągu ul. Chmielnej (od ul. Podwale Przedmiejskie) i w połowie ul. Stągiewnej (jednokierunkowo do ul. Długie Ogrody). Ulice te będą pełnić funkcję drogi lokalnej dla obsługi komunikacyjnej zlokalizowanej w tym rejonie, zabudowy mieszkaniowej i biurowo-usługowej.

Ulica Spichrzowa (jako droga bez przejazdu) pozostanie otwarta jedynie dla ruchu mieszkańców przyległej zabudowy, z dojazdem do parkingu podziemnego oraz użytkowników lokali w parterach, przy dodatkowych ograniczeniach związanych z parkowaniem pojazdów, aby umożliwić bezpieczny przejazd wąskim, dwukierunkowym układem jezdnym. Dojazd do ul. Spichrzowej i ul. Ciesielskiej od strony ul. Długie Ogrody będzie możliwy poprzez wyznaczony objazd ulicami: Łąkową, Podwale Przedmiejskie i Chmielną.

Na czas trwania budowy dojazd samochodów z zaopatrzeniem do obiektów w ciągu ul. Stągiewnej będzie znacząco ograniczony i możliwy jedynie od strony ul. Chmielnej, w sposób uzgodniony i skoordynowany na miejscu z kierownikiem budowy.

W obrębie robót zostają zachowane ciągi piesze do istniejącej zabudowy, w tym do punktów usługowo-handlowych, biur i restauracji.

Planowany termin obowiązywania tymczasowej organizacji ruchu to cztery tygodnie. Kolejnym etapem prac będzie przebudowa ul. Stągiewnej w kierunku mostu Zielonego.


-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora