• Start
  • Wiadomości
  • “Ważne bilety” – ZTM udostępnia kolejny zbiór danych dla twórców aplikacji komunikacyjnych

“Ważne bilety” – ZTM udostępnia kolejny zbiór danych dla twórców aplikacji komunikacyjnych

Zbiór danych zawierający informacje o ważności i typach biletów okresowych, zakupionych przez użytkowników komunikacji miejskiej, to kolejna pozycja w katalogu otwartych danych ZTM w Gdańsku.
( 09.07.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Węzeł komunikacyjny Świętokrzyska w Gdańsku
Węzeł komunikacyjny Świętokrzyska w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Pierwsze otwarte dane ZTM udostępnił na początku 2017 r., od tego czasu systematycznie poszerza katalog, obecnie jest w nim już kilkanaście pozycji. 

Dzięki zbiorowi danych w formacie GTFS, który zawiera informacje o rozkładach jazdy, trasach przejazdu i lokalizacji przystanków (realizacja wspólnie z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdyni), rozkłady jazdy trójmiejskiej komunikacji miejskiej są już dostępne na Mapach Google. Wystarczy wpisać konkretny adres na Mapach Google, by wyświetliły się  dostępne opcje dojazdu transportem publicznym.

Dane te są oczywiście otwarte dla wszystkich chętnych programistów.

 

Węzeł Okopowa w Gdańsku
Węzeł Okopowa w Gdańsku
Maciej Kosycarz/KFP

 

Nowy zbiór w otwartych danych - “Ważne bilety” - pozwala na skonstruowanie aplikacji jeszcze bardziej pomocnej użytkownikom.

- Dajemy programistom kolejne nowe możliwości działania - mówi Agnieszka Rzeźnikowska, główny specjalista ds. obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej ZTM w Gdańsku. – Można stworzyć aplikację, która będzie wysyłać użytkownikom kart powiadomienia z odpowiednim wyprzedzeniem o tym, że zbliża się koniec ważności biletu i trzeba doładować kartę. Można będzie również sprawdzać ważność karty na żądanie.

Obecnie pasażer sam musi pamiętać o tym, by sprawdzić ważność karty. Może to zrobić wpisując numer Karty Miejskiej np. poprzez stronę internetową ZTM.


Zbiór "Ważne bilety" został utworzony przez pracowników Sekcji Utrzymania Systemów ZTM w Gdańsku na podstawie danych zgromadzonych w systemie biletu elektronicznego (numery kart miejskich). Odpowiednio spreparowane zapytanie pozwala zaciągnąć ze zbioru informacje o ważności i typie biletów (taryfie: m.in.: bilet miesięczny, 30-dniowy, “ważny we wszystkie dni tygodnia”) wraz z informacją o strefach, na jakie zostały zakupione. W zbiorze znajdują się wyłącznie informacje o biletach ważnych w czasie jego generowania i o tych, które będą aktywne w przyszłości.

Zasób nie zawiera danych osobowych podróżnych. Są w nim tylko numery kart i powiązane z nimi, wyżej wymienione informacje. Dane są konwertowane na format JSON (uniwersalny format do tworzenia aplikacji mobilnych), a zasób jest aktualizowany codziennie rano. 

Katalog "Ważne bilety" znaleźć można na platformie Otwartych Danych Miasta Gdańska (razem z pozostałymi zbiorami ZTM).

 

Autobus linii 115 na jednym z przystanków przy ul. Sobieskiego w Gdańsku Aniołkach
Autobus linii 115 na jednym z przystanków przy ul. Sobieskiego w Gdańsku Aniołkach
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Zupełnie “świeże” w zasobach Otwartych Danych ZTM są informacje na temat pozycji GPS pojazdów komunikacji miejskiej (pochodzą z systemu TRISTAR) oraz rzeczywiste czasy ich przyjazdów na wszystkie przystanki.

- Liczyliśmy na to, że te zbiory danych spotkają się z dużym zainteresowaniem wśród twórców aplikacji i tak się już dzieje – mówi Agnieszka Rzeźnikowska. - Wykorzystali je już twórcy aplikacji Cristalbus.pl oraz Bus Live, która pozwala obserwować na żywo w telefonie ruch pojazdów komunikacji miejskiej.

Tylko 9 lipca 2019 r. ZTM obsłużył prawie 750 tys. zapytań o udostępniane przez siebie dane. Przy czym pamiętać trzeba, że niemal każdy ze zbiorów jest raz na dobę aktualizowany i twórcy, którzy chcą by ich aplikacje działały rzetelnie, muszą odświeżać je w tym samym cyklu.