PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Warsztaty śpiewu białego w Gdańsku. Wesprzyj akcję crowdfundingową i przyjdź na koncert
Warsztaty śpiewu białego w Gdańsku. Wesprzyj akcję crowdfundingową i przyjdź na koncert
Już po raz drugi w Gdańsku będzie można nauczyć się śpiewu białego. Warsztaty i koncerty pt. „U źródeł pieśni #2” Teatru w Oknie odbędą się pod warunkiem, że organizatorzy do 7 września 2018 zbiorą kwotę 7800 zł. Można im pomóc, wpłacając dowolny datek w ramach akcji crowdfundingowej. Szczegóły pod adresem: https://wspieram.to/uzp.
Akcja zbierania pieniędzy na warsztaty i koncerty w ramach projektu 'U źródeł pieśni #2' potrwa do 7 września 2018 r.
Akcja zbierania pieniędzy na warsztaty i koncerty w ramach projektu 'U źródeł pieśni #2' potrwa do 7 września 2018 r.
Mat. pras.Akcja zbierania środków za pośrednictwem portalu www.wspieram.to ruszyła 8 sierpnia. Jak dotąd suma wpłat wyniosła 1575 zł, potrzeba jeszcze 6225 zł, a do końca akcji pozostały 24 dni. Pieniądze potrzebne są na organizację warsztatów i koncertów, ale też na logistykę oraz wsparcie techniczne i administracyjne projektu.

Wpłaty zaczynają się już od 5 zł, a cel jest interesujący - podczas warsztatów uczestnicy mają szansę nie tylko poznać pieśni tradycyjne z różnych regionów Polski, ale też odkryć naturalne możliwości swojego głosu i nauczyć się śpiewu „białym głosem”. Aby wziąć udział w warsztatach, nie trzeba mieć żadnego przygotowania muzycznego. To technika wokalna typowa dla muzyki ludowej, polegająca bardziej na krzyku niż śpiewie, ale z zachowaniem linii melodycznej. Kto słyszał kiedyś zespół Kapela ze wsi Warszawa - wie o co chodzi.

- Projekt „U źródeł pieśni” to świeże spojrzenie na polskie pieśni tradycyjne, warsztaty śpiewu białego z najlepszymi specjalistami w Polsce i niesamowite koncerty - zapewniają organizatorzy.Pierwsza edycja projektu „U źródeł pieśni” odbyła się rok temu.
Na pięciu koncertach na ulicy Długiej wystąpili: Percival, Żywiołak, Mosaik, Sutari i Annutara. Wysłuchało ich wielu gdańszczan.

- Projekt spotkał się gigantycznym zainteresowaniem, a my z mnóstwem pytań o kontynuację - mówi Dorota Sentkowska-Sakowicz, koordynatorka Teatru w Oknie. - W tym roku zaprosiliśmy do udziału twórców ogromnie docenianych, ale reprezentujących różne podejście dialogu z tradycją.

Pierwszy cel, który opiewa na 7 800 zł pozwoli na realizację dwóch dwudniowych spotkań - z Ewą Grochowską, Karoliną Skrzyńską i Aleksandrą Zawłocką.

Organizatorzy podnoszą jednak poprzeczkę i w zależności od wysokości wpłat mają w planie rozszerzać opcje warsztatowe i koncertowe. Najwyższa suma - 37 500 zł pozwoliłaby na zaproszenie do Gdańska jeszcze innych, znanych w środowisku twórców, takich jak m.in. Adam Strug, Jacek Hałas, Robert Jaworski czy Ania Broda oraz realizację pięciu warsztatów i trzech koncertów.

Warsztaty miałyby odbywać się w weekendy. Każdy z nich ma trwać łącznie 14 godzin. W wydarzeniu mogą uczestniczyć wszystkie osoby zainteresowane tematyką projektu i rozwojem osobistym, bez względu na wiek i stopień wokalnych umiejętności.

Wpłat można dokonywać pod adresem: https://wspieram.to/uzp.

- Pieśni tradycyjne mają niesamowitą energię i zaskakują swoją ponadczasowością, dzięki czemu przeżywają obecnie prawdziwy renesans - mówi Dorota Sentkowska-Sakowicz, koordynatorka Teatru w Oknie. - W naszym projekcie sięgamy do polskich korzeni, starając się „odczarować” rodzime pieśni ludowe - sprawić, że nie będą stereotypowo kojarzyły się jedynie ze śpiewającą pod chatą babuleńką. Udowadniamy, że nie straciły nic na swojej aktualności, są niezwykle cennym i wciąż „żywym” dziedzictwem.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Theatrum Gedanense przy wsparciu Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze