PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Wakacyjne pokazy 3D w odnowionej Wozowni Artyleryjskiej. W każdy weekend od 8 lipca
Wakacyjne pokazy 3D w odnowionej Wozowni Artyleryjskiej. W każdy weekend od 8 lipca
Nowo otwarta po gruntowym remoncie i modernizacji Wozownia Artyleryjska w Centrum Hewelianum w każdy wakacyjny weekend „będzie opowiadać” turystom i mieszkańcom historię architektury obronnej na ziemiach polskich. Wszystko to w formie pokazu 3D łączącego obraz, światło i dźwięk. Wstęp wolny!
Spektakularne, trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk - to wakacyjna propozycja Centrum Hewelianum, przybliżająca mieszkańcom i turystom Wozownię Artyleryjską
Spektakularne, trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk - to wakacyjna propozycja Centrum Hewelianum, przybliżająca mieszkańcom i turystom Wozownię Artyleryjską
mat. prasowe

Pokaz video mappingu 3D to trójwymiarowe, wizualne show, łączące światło, obraz i dźwięk. Tę nowoczesną technikę Centrum Hewelianum wykorzysta do zaprezentowania świeżo otwartej po remoncie Wozowni Artyleryjskiej - nowego Centrum Konferencyjnego na terenie Góry Gradowej.

Zobacz wideo: Centrum Hewelianum. Uroczyste otwarcie odnowionej Wozowni Artyleryjskiej

- Nigdy wcześniej w Centrum Hewelianum nie prezentowaliśmy podobnej atrakcji. Będzie to pierwszy pokaz mappingu 3D, jaki zrealizujemy - mówi Dorota Cieślicka z Centrum Hewelianum. - Serdecznie zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek.

Pierwszy pokaz odbędzie się w niedzielę, 8 lipca 2018 r., o godz. 22, a więc gdy już zapadnie zmrok - wtedy bowiem ta wizualno-dźwiękowa sztuka najpełniej będzie mogła rozbrzmieć. Obrazy, które zobaczymy, wraz z towarzyszącymi im efektami, opowiedzą historię, którą zdradza tytuł cyklu: „(Re)Konstrukcje!”.

- Poprzez interaktywny pokaz multimedialny na budynku zrewitalizowanej Wozowni chcemy nawiązać do historycznej części Centrum Hewelianum - dodaje Cieślicka. - Chcemy, żeby ten budynek przemówił, opowiedział historię. Dlatego podczas pokazu budynek „stanie się” aktorem. Jego konstrukcja stanowić będzie nie tylko tło dla prezentacji obrazu, lecz aktywnie weźmie w nim udział, dzięki technice mapowania.

Jaką historię „opowie” Wozownia? Przede wszystkim dotknie tematu dziejów fortów Góry Gradowej, który Centrum Hewelianum poruszało już m.in. podczas wystaw historycznych czy spacerów tematycznych - multimedialna prezentacja skupiona wokół architektury jako takiej będzie dopełnieniem tych inicjatyw. Pokaz będzie także okazją, by bliżej poznać historię rozwoju architektury obronnej na ziemiach polskich w ogóle, w której budynki są głównym bohaterem i przedmiotem cyklicznych przemian na przestrzeni wieków.

Niedzielny, inauguracyjny pokaz z cyklu „(Re)Konstrukcje!” poprowadzą znani stand-upowcy: Wojciech Tremiszewski i Szymon Jachimek. Nie zabraknie więc dobrego humoru. Historię ożywi natomiast grupa rekonstrukcyjna Garnison Danzig, która przygotowała dla widzów niespodziankę. Dodatkowo pierwszy niedzielny pokaz zakończy salwa z broni palnej - w sumie tego dnia odbędą się cztery ośmiominutowe pokazy.

Na kolejne odsłony wizualne show 3D Centrum Hewelianum zaprasza w każdy weekend do końca wakacji - pokazy odbywać się będą w niedziele, o godz. 22, z czasem, gdy szybciej będzie robiło się ciemno - wcześniej. Szczegółowe godziny pokazów będą pojawiały się co tydzień na profilu facebookowym Centrum Hewelianum.

Dodatkową atrakcją wieczorów będzie „Fort Nocą” - spacery po nieodkrytych zakamarkach Góry Gradowej.

Na wszystkie pokazy wstęp wolny!

Budynek Wozowni Artyleryjskiej, której ściany posłużą za wielki ekran dla mappingowego pokazu, został uroczyście otwarty 19 czerwca 2018 r. po remoncie w ramach projektu „Rewaloryzacja i adaptacja Wozowni Artyleryjskiej wraz z otoczeniem, na potrzeby Centrum Hewelianum w Gdańsku”. Inwestycja została zrealizowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Wozownia została wzniesiona w latach 70. XIX wieku. Obiekt jest niezwykle cenny pod względem architektonicznym, stanowi bowiem przykład konstrukcji szkieletowej, czyli jednej z najbardziej atrakcyjnych form budownictwa, między innymi ze względu na widoczne zarówno na zewnątrz, jak
i wewnątrz elementy konstrukcyjne. Jest to jedyny tego typu budynek na terenie Centrum Hewelianum.

Obecnie Wozownia stanowi nowoczesne centrum konferencyjne oferujące dwie duże sale konferencyjne, przestrzeń wystawienniczą i zaplecze gastronomiczne. Dzięki inwestycji uległ zmianie sposób użytkowania budynku Wozowni Artyleryjskiej, z przeznaczeniem na funkcję kulturalną (wystawowo-konferencyjną) i gastronomiczną, wraz z zagospodarowaniem terenu.

Dodatkowo teren poprzedzający strefę frontową obiektu został zagospodarowany tak, by podkreślał jego nową funkcję i walory zabytkowe - zostały zainstalowane meble miejskie: ławki i stoły w artystycznej formie wzorniczej oraz totem zewnętrzny - informacyjny z wyświetlaczem LCD. Przeprowadzone zostały kompleksowe prace wewnątrz obiektu (powierzchnia objęta pracami wyniosła: 1.218,16 m2, kubatura: 4 998,03 m3).

Adaptacja Wozowni Artyleryjskiej objęła też rewaloryzację elewacji obiektu z jednoczesnym odtworzeniem czterech par wrót w kondygnacji parteru oraz jednej pary w kondygnacji I piętra. Dodatkowo w obiekcie zostały zastosowane nowoczesne rozwiązania w zakresie wykorzystania OZE do pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej - pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz systemy wentylacji z odzyskiem ciepła.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi ponad 10 mln zł, w tym kwota współfinansowania projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ok. 5 mln zł.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze