Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk coraz bardziej popularny. Rośnie liczba odwiedzających nasze miasto

Ponad 800 tys. osób przyjechało nad Motławę od czerwca do sierpnia, czyli blisko 70 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Chętnie i tłumnie odwiedzano gdańskie plaże, Bazylikę Mariacką, Westerplatte, Park Oliwski czy wystawę w Europejskim Centrum Solidarności. Krajowi turyści przyjeżdżali najczęściej z województwa mazowieckiego, z zagranicy głównie z Niemiec, Skandynawii oraz Wielkiej Brytanii.

Gdańsk coraz bardziej popularny. Rośnie liczba odwiedzających nasze miasto
A
A
data publikacji: 15 września 2017 r.

Turyści przyjeżdżają do Gdańska, by zwiedzić nasze miasto, a także odpocząć - najchętniej na plaży
Turyści przyjeżdżają do Gdańska, by zwiedzić nasze miasto, a także odpocząć - najchętniej na plaży
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Dokładnie 837 359 gości odwiedziło Gdańsk w okresie od czerwca do sierpnia 2017 roku. To blisko 70 tys. więcej osób niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ich ocena pobytu w naszym mieście wyniosła rekordowe 9,1 w 10 stopniowej skali. Wysoko oceniono atmosferę naszego miasta, a także jego ofertę rozrywkową, kulturalną oraz lokalną gastronomię.

Badania przeprowadzone przez Gdańską Organizację Turystyczną i Pomorski Instytut Naukowy, pokazują, że w tym roku przyjechało do naszego miasta zdecydowanie więcej turystów, czyli osób, które spędziły u nas więcej niż jeden dzień - ponad 613 tysięcy osób. Mniej, w porównaniu z ubiegłym rokiem, było za to osób odwiedzających, czyli takich, które spędziły w Gdańsku kilka (kilknaście) godzin, bez noclegu - 224 tysiące.

W ciągu tych trzech letnich miesięcy przyjechało do nas 236 tys. osób z zagranicy. Podobnie jak w latach ubiegłych, na gdańskich ulicach najczęściej można było zauważyć gości z:

  • Niemiec (33,9 proc.)
  • Skandynawii (14,9 proc)
  • Wielkiej Brytanii (11,7 proc.)
  • Rosji (8 proc.)


Nasze miasto jest nadal bardzo popularnym kierunkiem wśród Polaków, mieszkających w innych częściach naszego kraju. Krajowi turyści przyjeżdżali do nas najliczniej z Mazowsza (17,1 proc.), z województwa warmińsko-mazurskiego, a także z województw łódzkiego i zachodniopomorskiego. W sumie odwiedziło nas ponad 377 tys. Polaków. 

Goście najczęściej spędzali czas:

  • zwiedzając (61 proc.)
  • na spacerze (57,1 proc.)
  • odpoczywając na plaży (36,9 proc.)

Najbardziej popularne wśród turystów i odwiedzających były:

  • plaża (64,9 proc.)
  • Bazylika Mariacka (34,1 proc.)
  • Park Oliwski (32,2 proc.)


- Cieszą bardzo wysokie oceny, jakie wystawili Gdańskowi goście. Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną, ważną rzecz: pogoda nas nie rozpieszczała, a mimo tego w Gdańsku padł rekord liczby gości. To świadczy o tym, że nasze miasto ma bardzo wiele atrakcji do zaoferowania, niezależnie od aury - ocenia prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Łukasz Wysocki.

Przedstawione dane zbierane są za pomocą ankiet. Od 2015 r. goście przyjeżdżający do naszego miasta są proszeni o ich wypełnienie, m.in. na dworcu kolejowym w Gdańsku Głównym, na lotnisku w Rębiechowie oraz na ul. Długiej i Długi Targ. W tych miejscach dyżurują ankieterzy.-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl