PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W Gdańsku wyłoniono Morskich Mistrzów Polski ORC załóg wieloosobowych

W Gdańsku wyłoniono Morskich Mistrzów Polski ORC załóg wieloosobowych
Czołówka polskich żeglarzy regatowych rywalizowała na Zatoce Gdańskiej o medale Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg wieloosobowych. W trzydniowej imprezie, w dniach 23-25 sierpnia, wystartowało 18 jachtów.
W regatach na Zatoce Gdańskiej rywalizowało 18 jachtów
Mistrzowie Polski w grupie A - PGO Good Speed pod dowództwem kapitana Łukasza Trzcińskiego 
fot. GOS

 

Prestiżowe regaty trafiły do Gdańska w wyniku konkursu ogłoszonego przez Polski Związek Żeglarski. Rola ich organizatora przypadła Gdańskiemu Ośrodkowi Sportu. Bazą dla uczestników na cztery dni stała się Marina Gdańsk, skąd od piątku do niedzieli (23-25 sierpnia) załogi wypływały na Zatokę Gdańską, by rywalizować w wyścigach na różnych dystansach. 

Zgodnie z zasadami, jachty zostały podzielone na dwie grupy: wg współczynnika CDL powyżej i poniżej 8.

- Wystartowało bardzo dużo jednostek, jeśli spojrzymy na środowisko ORC, gdzie jest obowiązek posiadania certyfikatu International. Było 18 jachtów, podzielonych na dwie grupy, dziewięć w grupie A, czyli tych szybszych i większych oraz dziewięć w grupie B, mniejszych i wolniejszych. To rzadko spotykana ilość i widać, że armatorzy bardzo się zmobilizowali - podsumował Tomasz Sawukinas, sędzia główny mistrzostw.

O przebiegu rywalizacji, jak to często bywa, decydowała pogoda. Były to trudne regaty. Ekipy zmagały się ze słabym, nawet zanikającym wiatrem, który nie pozwalał na zbyt zaciętą rywalizację. Niemniej zarówno żeglarze, jak i ekipa sędziowska stanęli na wysokości zadania i na 7 zaplanowanych wyścigów rozegrano 5. Akurat na ten ostatni warunki poprawiły się, więc finałowy bieg okazał się godny rangi imprezy.

Tytuł mistrzów Polski w grupie A wywalczyła załoga łódki PGO Good Speed pod dowództwem kapitana Łukasza Trzcińskiego, broniąc tym samym tytuł z ubiegłego roku. Ekipa, która już po raz czwarty została mistrzami kraju, szlifowała w tym sezonie formę i zdobywała doświadczenie podczas startów na arenie międzynarodowej.

- To ważne trofeum. Tytuł mistrza Polski zawsze wywołuje w naszych sercach ogromną dumę. Udało mi się również w tym roku wywalczyć mistrzostwo w rywalizacji jednoosobowej. Z mistrzostw Europy w Szwecji wróciliśmy co prawda z pewnym niedosytem i poczuciem tego, że musimy jeszcze ćwiczyć no i doinwestować w sprzęt, bo łódki technologicznie dość mocno się różniły. Fajnie jednak, że tam popłynęliśmy, ponieważ nabraliśmy ogromnego doświadczenia i to zaowocowało zwycięstwem właśnie tu, w Gdańsku - relacjonował kpt. Trzciński.

Drugie miejsce wywalczył jacht Barakam dowodzony przez kpt. Michała Skibę. W jego załodze nalazł się m.in. Szymon Kuczyński - jeden z najbardziej doświadczonych polskich żeglarzy pełnomorskich. 

- Większość załogi wystartowała na łódce Michała, jej właściciela, po raz pierwszy. W czwartek mieliśmy pierwszy trening a dziś już jesteśmy wicemistrzami Polski! To niespodzianka, aczkolwiek ekipa jest zgrana. Niemniej w trakcie regat uczyliśmy się pływać na tej łódce. W tym sezonie mam jeszcze w planie Puchar Obrońców Westerplatte oraz regaty Gdynia – Władysławowo – Gdynia oraz ostatnią imprezę samotniczą w Danii na jachcie treningowym klasy mini. Następne dwa sezony, mam nadzieję, że wszystko uda się ładnie podopinać i zaliczę kilka startów treningowych u nas oraz pościgam się we Francji i we Włoszech przed tą najważniejszą imprezą, czyli Mini Transat 2021 - powiedział Szymon Kuczyński

Miejsce na podium uzupełniła ekipa łódki Polled 2 Jacka Chabowskiego.

W grupie B zwyciężył Neoprofil pod dowództwem kpt. Piotra Adamowicza, dla którego był to już trzeci tytuł mistrza Polski w tym roku. Oprócz wygranej w klasyfikacji załóg wieloosobowych, na swoim koncie zapisał również złote medale w rywalizacji Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg jednoosobowych oraz regatach długodystansowych.

- Planem na ten rok było wygranie wszystkiego w tym sezonie, ale przegraliśmy dwie imprezy, głównie przez pogodę, burze. Mamy jednak pięć zwycięstw i jeszcze trzy imprezy przed nami do końca tego sezonu - mówił kpt Adamowicz.

Miejsca medalowe uzupełniły ekipy Ellasara z kpt. Markiem Turkowskim oraz Pallas dowodzony przez Jana Piernikarczyka.


Regaty obejmowały dodatkową, specjalną klasyfikację związaną z honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Puchar Marszałka trafił do najlepszej załogi w najdłuższym wyścigu regat. To trofeum okazało się miłym dodatkiem do tytułu mistrza Polski dla Piotra Adamowicza i jego załogi z Neoprofila.

Organizator: Gdański Ośrodek Sportu
Współorganizatorzy: Polski Związek Żeglarski, Pomorski Związek Żeglarski,
Sponsor: Granaria Development Gdańsk
Partnerzy: SPORTIS, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, Eljacht, Spider Tomasz Malinowski
Patronat medialny: trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, gdansk.pl, sailbook.pl, żeglarski.info

 

Grzegorz PawelecUrząd Miejski w GdańskuGdański Ośrodek Sportu
Grzegorz Pawelec - najnowsze
Grzegorz PawelecUrząd Miejski w GdańskuGdański Ośrodek Sportu
Grzegorz Pawelec - najnowsze