Ulica Michałowskiego bezpieczna jest dla żab, aż do maja. Dla dzieci - akcje edukacyjne

Rozpoczął się okres godowy płazów. Żaby i ropuchy ruszają w coroczną wędrówkę ze swych zimowych legowisk do pobliskich zbiorników wodnych. Niektóre z nich mogą zginąć pod kołami samochodów. Dlatego od środy, 19 kwietnia zamknięty zostanie fragment ul. Michałowskiego, gdzie migracja odbywa się na szczególnie dużą skalę. Wydział Środowiska zorganizuje dwie akcje edukacyjne dotyczące ochrony płazów dla dzieci ze szkół i przedszkoli znajdujących się w okolicach ul. Do Studzienki oraz ul. Michałowskiego.
19.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwie żaby, jedna na drugiej, idą przez jezdnię
Na okres migracji płazów zostanie zamknięty odcinek ul. Michałowskiego od skrzyżowania z ul. Norblina do budynku nr 29 - od 19 kwietnia do 3-4 maja 2023 roku
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Kiedy żaby budzą się z zimowego snu, przemieszczają się do najbliższych zbiorników wodnych, gdzie składają skrzek. Na drodze ich wędrówki często znajdują się ruchliwe jezdnie, gdzie żaby mogą ginąć pod kołami samochodów. Dlatego miejsca te są dodatkowo znakowane, dzięki czemu kierowcy mogą zachować większą czujność i zwracać uwagę na wędrujące żaby.

Zmiany organizacji ruchu w okolicach ul Michałowskiego

W Gdańsku migrujące żaby najczęściej można spotkać w  rejonach zbiorników wodnych i retencyjnych, szczególnie w okolicach ulic: Góralskiej, Michałowskiego, Do Studzienki, Myśliwskiej, Bytowskiej, Kwietnej i Spacerowej. W tych miejscach ograniczone będą prace związane z utrzymaniem zieleni oraz oczyszczania pozimowego jezdni.

Na okres migracji płazów zostanie zamknięty też odcinek ul. Michałowskiego od skrzyżowania z ul. Norblina do budynku nr 29. Dojazd dla wszystkich służb zostanie zapewniony. Zamknięcie nastąpi w środę, 19 kwietnia, natomiast  szacunkowy termin przywrócenia stałej organizacji ruchu to 3-4 maja 2023 roku.

Zalecane objazdy

  • do Szkoły Podstawowej nr 70 - ul. Chełmońskiego - ul. VII Dwór - ul. Michałowskiego do ul. Polanki
  • do Przedszkola nr 42 -ul. Chełmońskiego - ul. Norblina - powrót ul. Chełmońskiego do ul. Polanki lub ul. Chełmońskiego - ul. VII Dwór - ul. Michałowskiego do ul. Polanki
  • do budynków Michałowskiego 25 i 25a, 27 i Polanki 86 - ul. Chełmońskiego - ul. VII Dwór - ul. Michałowskiego do ul. Polanki

Akcje edukacyjne

W środę, 19 kwietnia o godzinie 12.00 w rejonie przedszkola Nr 4 odbędzie się spotkanie z dziećmi oraz uczniami ze szkoły dla chłopców Fregata. Podczas wydarzenia edukator z Hevelianum przeprowadzi pogadankę dydaktyczną. W spotkaniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Z kolei w czwartek, 20 kwietnia o ciekawostkach związanych z żabami, o tym, dlaczego zamknięto ulicę oraz dlaczego warto chronić płazy dowiedzą się przedszkolaki z przedszkola nr 42 oraz uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 70.

Dlaczego to ważne

Na terenie Gdańska występuje ok. trzynastu gatunków płazów. Najczęściej można spotkać ropuchę szarą bufo bufo, rzadziej żabę jeziorową oraz żabę wodną. Warto pamiętać, że płazy, w tym wszystkie gatunki żab i ropuch są w Polsce pod ochroną. Są to niezwykle pożyteczne stworzenia, które odgrywają istotną rolę w łańcuchu pokarmowym. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi, jak komary. Uzupełnieniem ich diety są też inne, wyrządzające wiele szkód insekty, takie jak stonka, pajęczaki, chrząszcze, a nawet ślimaki. Warto więc zadbać, aby w naszych ogrodach było jak najwięcej żab, ponieważ są one naturalnymi wrogami wielu szkodników.  

oprac. AU

TV

To przedszkole jest wzorem