PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Uff, jak gorąco - gdzie szukać ochłody podczas fali upałów w Gdańsku?

Uff, jak gorąco - gdzie szukać ochłody podczas fali upałów w Gdańsku?
Synoptycy zapowiadają, że fala upałów potrwa przynajmniej do wtorku, 22 czerwca. Z pewnością wielu mieszkańców szukać będzie w tym czasie ochłody w kąpielach morskich, dlatego w weekend plaże w Brzeźnie i na Stogach, będą dozorowane przez ratowników. W różnych punktach Gdańska stopniowo pojawiąją się zamgławiacze, rozpylające ożywczą wodną kurtynę.
Jeden z zamgławiaczy GIWK przy gdańskie
Jeden z zamgławiaczy GIWK przy gdańskiej plaży
Fot. GIWK

Wodna mgiełka dla ochłody

Wszyscy poszukujący odrobiny chłodu, mogą go znaleźć nie tylko w wodach Bałtyku. Wraz z nastaniem upałów w przestrzeni miasta pojawiają się zamgławiacze. To specjalne kurtyny wodne, które pozwalają delikatnie nawilżyć ciało rozpyloną, zimną wodą. Kilka takich urządzeń instalowanych jest przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną oraz spółkę Saur Neptun Gdańsk.

Działają już zamgławiacze zainstalowane przez SNG. Każdy, kto chciałby się schłodzić przy pomocy tego urządzenia, znajdzie je w czterech popularnych lokalizacjach:

  • okolice molo w Brzeźnie,
  • przy Baszcie Jacek przy Podwalu Staromiejskim,
  • przed Muzeum II Wojny Światowej
  • oraz w okolicy Europejskiego Centrum Solidarności.

 

- Dzięki poprawie sytuacji epidemicznej będziemy mogli uruchomić w tym sezonie zamgławiacze. Zaczynamy na początku przyszłego tygodnia od gdańskiego ogrodu zoologicznego (przy wejściu), potem zamgławiacze staną przy Hevelianum, przy wejściu na plażę na Stogach oraz przed Forum Gdańsk. Staramy się także o pozytywne decyzje w sprawie lokalizacji takich jak: Targ Węglowy, plac Kobzdeja, park Świętopełka, park Oruński oraz skwer Bajki – mówi Agnieszka Klugmann, rzeczniczka spółki GIWK.

 

W ten weekend dyżury Gdańskich Centrów Ratownictwa Wodnego

Upały, które zapowiadane są na najbliższe dni, sprawią, że wielu mieszkańców będzie chciało skorzystać z plaż jeszcze przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego (strzeżone kąpieliska wystartują 25 czerwca).

Warto zatem pamiętać, że na plażach w Brzeźnie i Stogach działają Gdańskie Centra Ratownictwa Wodnego. W obu placówkach dyżurujący ratownicy mają do dyspozycji quady. W GCRW Brzeźno ratownik dyżuruje przez całą dobę. W razie potrzeby można kontaktować się pod nr telefonu +48 510 935 176. Z kolei w GCRW Stogi, ratownik dyżuruje codziennie w godz. 8.00-20.00. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr telefonu: +48 507 660 894.

Dodatkowo w najbliższą sobotę i niedzielę (19 i 20 czerwca), w godzinach 10.00-18.00 działać będzie patrol wodny -  łódź motorowa z dwoma ratownikami.

W sytuacjach zagrożenia zawsze można skorzystać z numeru alarmowego 112 oraz numeru ratunkowego nad wodą 601 100 100.

Takie tablice z numerem ratunkowym zamontowano w tym roku na gdańskich plażach w ramach przygotowań do sezonu
Takie tablice z numerem ratunkowym zamontowano w tym roku na gdańskich plażach w ramach przygotowań do sezonu
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.ploprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl