PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

UEFA oficjalnie: Gdańsk gospodarzem finału Ligi Europy w roku 2020

UEFA oficjalnie: Gdańsk gospodarzem finału Ligi Europy w roku 2020
UEFA ogłosiła w czwartek, 24 maja, że za dwa lata Gdańsk będzie gospodarzem finałowego meczu Ligi Europy. To kolejna wielka impreza, jaką otrzymuje nasze miasto dzięki wybudowaniu nowoczesnego stadionu futbolowego na 40 tysięcy widzów. "Mamy to, finałowy mecz Ligi Europy UEFA 2020 jest nasz! Mecz odbędzie się w Gdańsku dokładnie 27 maja 2020 roku!" - napisał na Facebooku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Stadion Energa Gdańsk - jeden z najlepszych obiektów piłkarskich w Europie, co w czwartek, 24 maja potwierdziła UEFA, ptrzyznając Gdańskowi organizację meczu finałowego Ligi Europy w roku 2022
Stadion Energa Gdańsk - jeden z najlepszych obiektów piłkarskich w Europie, co w czwartek, 24 maja potwierdziła UEFA, przyznając Gdańskowi organizację meczu finałowego Ligi Europy w roku 2020
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

UEFA podała tę wiadomość w czwartek, tuż przed godz. 15, na konferencji prasowej w Kijowie, poprzedzającej finałowy mecz Ligi Mistrzów Real Madryt - FC Liverpool, który rozegrany będzie w stolicy Ukrainy w sobotę, 26 maja.

Władze UEFA gospodarza finału Ligi Europy 2020 wybrały spośród dwóch kandydatów - Gdańska i portugalskiego Porto. Obecny na obradach w Kijowie prezes PZPN Zbigniew Boniek wrzucił na swojego Twittera dwie liczby z wykrzyknikiem - "14-4!" - co najprawdopodobniej onacza proporcje głosowania działaczy UEFA na korzyść Gdańska.

- Jestem niezmiernie zadowolony, że po raz drugi Gdańsk będzie gospodarzem wielkiego wydarzenia piłkarskiego. To druga bardzo istotna impreza w historii Stadionu Energii Gdańsk. Nasze miasto pokazało w 2012 r., że potrafi organizować prestiżowe mecze. Już dziś pragnę zaprosić do naszego miasta kibiców na europejskie święto piłkarskie, które odbędzie się u nas za dwa lata - komentuje prezydent Paweł Adamowicz.

- Decyzja UEFA to dla nas i Gdańska ogromne wyróżnienie i motywacja do wytężonej pracy przez kolejne lata - mówi Tomasz Niski, prezes spółki Arena Gdańsk Operator, która zarządza Stadionem Energa Gdańsk. - Dzięki doświadczeniu naszego zespołu, który na co dzień organizuje wydarzenia masowe na najwyższym poziomie, jesteśmy gotowi do organizacji imprezy o takiej randze. Czekam z niecierpliwością i liczymy na wspaniałe widowisko.

Prezes Niski dodał, że pierwsze działania na rzecz kandydatury Gdańska podjęto w grudniu zeszłego roku, "gdy przyszło potwierdzenie z PZPN, że można składać aplikację". 

ZOBACZ ZAPIS BRIEFINGU PREZYDENTA ADAMOWICZA I PREZESA NISKIEGO, O GODZ. 15.45, PRZED STADIONEM ENERGA GDAŃSK:

- Chciałbym podziękować działaczom PZPN, na czele z prezesem Bońkiem - podkreślił prezydent Adamowicz. - Panie prezesie Boniek, Gdańszczanie Tobie dziekują!

Stadion Energa Gdańsk należy do najwyższej, 4. kategorii obiektów piłkarskich według UEFA. Został wybudowany na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Oddano go do użytku w sierpniu 2011 r. Inwestorem i właścicielem obiektu jest Miasto Gdańsk.  

Największą imprezą, jaką gościł gdański stadion było oczywiście EURO 2012. Rozegrano na nim cztery mecze - trzy grupowe i jeden ćwierćfinał.

Mecz ligowy Lechia - Termalika Nieciecza. Gdański stadion stanowi znakomitą oprawę dla wydarzeń mniejszej i większej rangi
Mecz ligowy Lechia - Termalika Nieciecza. Gdański stadion stanowi znakomitą oprawę dla wydarzeń mniejszej i większej rangi
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Później Stadion Energa Gdańsk gościł inne duże imprezy piłkarskie (mecze piłkarskiej reprezentacji Polski, a także towarzyskie klubowe - jak mecz Lechii Gdańsk z FC Barcelona), a także koncerty muzyczne (m.in. Jeniffer Lopez, Justine Tamberlake, Bon Jovi, Guns’ Roses).

Na co dzień na Stadion Energa Gdańsk mecze rozgrywa drużyna Lechii Gdańsk.

Rozgrywki Ligi Europy UEFA nie są cenione przez kibiców tak wysoko, jak Liga Mistrzów, ale występuje w nich wiele markowych klubów. Tegoroczny finał rozegrano w środę, 16 maja, we francuskim Lionie. Puchar zdobyła drużyna Atletico Madryt, która pokonała Olimpique Marsylia 3:0. 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl