Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Tydzień Ukraiński w Gdańsku 2017: słynny balet, teatr i muzyka chóralna

Przez cały tydzień, od środy 18 października do wtorku 24 października 2017 r. trójmiejska publiczność będzie mogła bliżej poznać kulturę Ukrainy - i to tę z najwyższej półki. Do Gdańska przyjedzie Balet Lwowskiej Opery Narodowej, swoje prace pokaże najbardziej znany ukraiński fotograf, a Teatr Muzyczno-Dramatyczny z Iwano-Frankiwska przedstawi głośną „Eneidę” Wergiliusza. W programie także wykład i koncerty.

Tydzień Ukraiński w Gdańsku 2017: słynny balet, teatr i muzyka chóralna
A
A
data publikacji: 15 października 2017 r.

mat. prasowe

- Tydzień Ukraiński w Gdańsku ma już swoją małą historię. W zeszłym roku projekt realizował Gdański Teatr Szekspirowski w ramach cyklu „Teatry Europy”, a my do niego dołączyliśmy - mówi Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku, Lev Zakharchyshyn. - Ten projekt był bardzo ciekawy i zainspirował nas, żeby go kontynuować. Dlatego mówimy, że organizowany przez nas Tydzień Ukraiński w Gdańsku 2017 jest takim wspólnym dzieckiem GTS i konsulatu.

Wydarzenie, zapoczątkowane sukcesem ubiegłorocznego Tygodnia, odbędzie się w dniach 18-24 października, w różnych instytucjach i przestrzeniach kulturalnych Gdańska. Jego celem jest przybliżenie polskiej publiczności współczesnej kultury Ukrainy.

- Jesteśmy sąsiadami, ale tak naprawdę nie znamy się dobrze wzajemnie. Nadal istnieje tutaj sporo stereotypów. Przy wspólnych spotkaniach integracyjnych śpiewa się tylko „Hej sokoły” i na tym, mam wrażenie, u większości Polaków wiedza o współczesnej kulturze ukraińskiej się kończy. Chcielibyśmy pokazać, że Ukraina jest też państwem nowoczesnym, w którym obok klasyki mamy różnego rodzaju sztuki współczesne - tłumaczy Zakharchyshyn.

Dlatego zaplanowana na tydzień prezentacja kultury ukraińskiej będzie wszechstronna. Projekt zainauguruje w środę 18 października wernisaż wystawy prac wybitnego artysty, najbardziej chyba dziś znanego ukraińskiego fotografa, Igora Gaidaia. Zobaczymy 15 szerokich zdjęć panoramicznych o imponujących rozmiarach (95x290cm), będących nie tylko dziełami sztuki fotograficznej, lecz także świadectwem codziennego życia dzisiejszych Ukraińców. Każda z fotografii przedstawia charakterystyczne grupy postaci z całej Ukrainy - na każdej będzie 100 lub nawet więcej osób.

Po wernisażu organizatorzy zapraszają na spotkanie z ukraińską klasyką - wystąpi słynny Balet Lwowskiej Opery Narodowej. - To bardzo ambitny projekt, do Gdańska przyjedzie około 30. artystów, którzy wystąpią na scenie Filharmonii Bałtyckiej. Myślę, że to będzie ciekawe wydarzenie. Tym bardziej, że wiemy, że w Gdańsku trochę brakuje baletu. Decyzję, żeby takie wydarzenie odbyło w ramach Tygodnia Ukraińskiego, podjęliśmy wspólnie z dyrektorem Filharmonii Bałtyckiej, profesorem Romanem Peruckim - zaprasza konsul.

Słynny Balet Lwowskiej Opery Narodowej publiczności w Gdańsku przedstawi m.in. opowieść o tragicznym losie Cyganki Carmen i jej ukochanego
Słynny Balet Lwowskiej Opery Narodowej publiczności w Gdańsku przedstawi m.in. opowieść o tragicznym losie Cyganki Carmen i jej ukochanego
mat. prasowe

Podobnie jak w przypadku ubiegłorocznego Tygodnia Ukraińskiego, także tym razem polska publiczność będzie mogła zapoznać się lepiej z dokonaniami teatralnymi naszych sąsiadów. Wystąpi znany już w Gdańsku dzięki Festiwalowi Szekspirowskiemu Teatr Muzyczno-Dramatyczny z Iwano-Frankiwska, który w naszym mieście zaprezentował zachwycający m.in. scenografią i kostiumami awangardowy spektakl muzyczny „Hamlet. Dramma per Musica”. Tym razem ukraiński teatr zaprezentuje żartobliwą trawestację innego głośnego tytułu - „Eneidy” Wergiliusza. Tak jak w przypadku „Hamleta”, reżyserem spektaklu jest Rostyslav Derzhipilsky.

- Derzhipilsky pokaże w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim bardzo dobrze znaną na Ukrainie sztukę „Eneida”, w formie trochę musicalowej, a trochę nawet burleski. Za adaptację słynnego dzieła Wergiliusza odpowiada znany ukraiński poeta, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku Iwan Kotlarewski - mówi Zakharchyshyn.

W programie znajdziemy także wydarzenia muzyczne. Wystąpi m.in. słynny chór dziecięcy z Kijowa „Szczedryk”, złożony z imponującej liczby około 50. artystów. Zespół znany jest z wysokiego poziomu wykonania, podobnie jak inna grupa z Kijowa, która wystąpi w Gdańsku - Siostry Telniuk, które polskiej publiczności dały się poznać m.in. podczas koncertu w Warszawie. Tydzień Ukraiński uświetni także wykład profesora dr hab. Marka Wilczyńskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, który przypomni postać wybitnego polskiego eseisty i krytyka literackiego zafascynowanego Ukrainą, Jerzego Stempowskiego.

Ponadto przez cały czas trwania Tygodnia Ukraińskiego, a nawet kilka dni dłużej trwać będzie ekspozycja uliczna fotografii narodowego stroju ukraińskiego „Szczerzy-2017”. Projekt jest dedykowany miłośnikom strojów ukraińskich. - Wierzymy, iż wiedza o własnych korzeniach, tradycjach, symbolach przodków przybliża nas do rozumienia tego, kim jesteśmy, formuje naszą tożsamość, tworzy naród - zaprasza konsul.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej J.E. Andrii Deshchytsia, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Szczegółowy program:

Środa, 18 października
Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, ul. Ołowianka 1)
- godz. 18 - Uroczysta inauguracja Tygodnia Ukraińskiego 2017: Wernisaż wystawy fotografii Igora Gaidaia „Razem.UA”. Wstęp wolny;
- godz. 19 - Mistrzowie baletu - Balet Lwowskiej Opery Narodowej prezentuje: Georges Bizet Suita z opery „Carmen” oraz Charles Gounod „Noc Walpurgii” z opery „Faust”. Bilety: 48-116 zł.

Środa, 18 października-sobota, 28 października
Ekspozycja uliczna fotografii narodowego stroju ukraińskiego „Szczerzy-2017”. Wstęp wolny.

Czwartek, 19 października
Europejskie Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1)
- godz. 17 - Wykład literacki: „Jerzy Stempowski i Ukraina”, prof. dr hab. Marek Wilczyński (Uniwersytet Gdański). Jerzy Stempowski (1893-1969) był nie tylko najwybitniejszym eseistą w historii tego gatunku w literaturze polskiej, lecz także znawcą i przyjacielem Ukrainy oraz orędownikiem dobrego sąsiedztwa między Polakami i Ukraińcami. Wstęp wolny.

Sobota, 21 października
Greckokatolicka Konkatedra pw. Św. Bartłomieja i Opieki NMP (Gdańsk, ul. Zaułek św. Bartłomieja 1)
- godz. 13 - Koncert Chóru Dziecięcego Szczedryk z Kijowa pod dyrekcją Marianny Sabliny.

Niedziela, 22 października 
Sala Koncertowa Domu Harcerza (Gdańsk, ul. Za Murami 2-10)
- godz. 17 - Koncert Poetycki „Od Ciebie do Mnie”, występują Siostry Telniuk z Kijowa. W programie poezja śpiewana z muzyką Łesi Telniuk do wierszy Tarasa Szewczenki, Wasyla Stusa, Oksany Zabużko, Ateny Paszko, Stanisława Telniuka, Iryny Ciłyk i Hali Telniuk. Bilety: 15-25 zł.

Wtorek, 24 października
Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1)
- godz. 18 - Iwan Kotlarewski, „Eneida” wg Wergiliusza, reż. Rostyslav Derzhipilsky. Teatr Muzyczno-Dramatyczny z Iwano-Frankiwska. Bilety: 15-60 zł.
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora