PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Taniec, kuchnia, muzyka. Tydzień Izraelski w Teatrze Szekspirowskim
Taniec, kuchnia, muzyka. Tydzień Izraelski w Teatrze Szekspirowskim
Spektakle taneczne i performanse, koncert, pokazy filmowe, spotkania poświęcone współczesnemu Izraelowi, wystawy oraz gotowanie na żywo - to wszystko znajdziemy w programie kolejnego wydarzenia organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski w ramach cyklu Teatry Europy. Tydzień Izraelski potrwa w dniach 30 sierpnia - 6 września.
Tydzień Izraelski w Gdańsku będzie obfitował w spektakle teatru tańca i performanse. Nz. Anat Grigorio w performansie Memo
Tydzień Izraelski w Gdańsku będzie obfitował w spektakle teatru tańca i performanse. Nz. Anat Grigorio w performansie "Memo"
mat. prasowe

Tydzień Izraelski organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, w ramach cyklu Teatry Europy.

- Tym razem czeka nas spotkanie z bogatą kulturą Izraela. W programie zobaczymy przede wszystkim spektakle teatru tańca i performansy - w tym premierę jednej z wiodących scen tanecznych: Kamea Dance Company - mówi Magdalena Hajdysz, rzecznik GTS. - Odbędą się również koncert, wystawy, przegląd filmów, gotowanie na żywo oraz ciekawe spotkania poświęcone współczesnej kulturze i obyczajom, a nawet młodemu izraelskiemu biznesowi.

Tydzień Izraelski rozpocznie się w czwartek, 30 sierpnia, i potrwa do czwartku, 6 września - wydarzenia będą odbywały się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz zaprzyjaźnionych instytucjach.

Główną część Tygodnia poprzedzi wydarzenie specjalne: mistrzowski warsztat taneczny z założycielem i dyrektorem artystycznym Kamea Dance Company, Tamirem Ginzem. Warsztat skierowany jest do profesjonalnych i zaawansowanych tancerzy. Odbędzie się w środę, 29 sierpnia, o godz. 12 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu (Gdańsk, ul. Partyzantów 7). Liczba miejsc jest ograniczona. Koszt: 20 zł - bilety do kupienia w kasie GTS lub przez stronę internetową teatru.

Spektakl z choreografią przygotowaną przez artystę zobaczymy dzień później, w czwartek, 30 sierpnia. O godz. 19 na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1) zobaczymy „Mnemosyne” izraelskiego teatru Kamea Dance Company.

Tytuł nawiązuje do imienia greckiej bogini - uosobienia pamięci, matki muz olimpijskich, których ojcem był Zeus. Twórcy spektaklu pytają: skąd przyszedłem i dokąd dojdę? Gdzie przynależę? „Mnemosyne” dotyka istoty kolektywnej tożsamości, wspólnoty i dziedzictwa, ceremonii oraz rytuałów, które stoją w sprzeczności z tożsamością jednostki, kształtowaną przez indywidualne wspomnienia.

Spektakl stanowi zwieńczenie 15-letniej pracy Kamea Dance Company, uznawanego za jeden z najwybitniejszych teatrów tańca na świecie.

Bilety: 35-60 zł.

W piątek, 31 sierpnia, ten wybitny izraelski teatr przedstawi natomiast spektakl „Carmina Burana”. Legendarna muzyka Carla Orffa w interpretacji twórcy Kamea Dance Company Tamira Ginza to rytuał zmysłów, miłości i erotyki. Taniec, choć abstrakcyjny, interpretuje znane utwory w nowoczesny sposób. Trzynastu tancerzy celebruje młodość, pożądanie i piękno fizycznego ruchu w ekscytującym, wibrującym i dzikim widowisku.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 16. roku życia. Początek o godz. 19. Bilety: 35-60 zł.

W sobotę, 1 września, w GTS zobaczymy „Gulliver” w wykonaniu zespołu z HaZira Performance Art Arena w Izraelu, na podstawie znanej powieści Jonathana Swifta.

To spektakl na aktora, kamerę, garść obrazów i zalaną wodą scenę. Guliwer powraca do domu po swych morskich podróżach i izoluje się od świata. Odmawia spotkań z ludźmi, rozmawia tylko z dwoma końmi, które zakupił, i rozmyśla nad ludzką naturą. Po pięciu latach odosobnienia odbywa pierwszą rozmowę z żoną, opowiadając swoją historię jej i widzom.

Wyprodukowana przez HaZira Performance Art Arena i wyreżyserowana przez Zvi Sahara adaptacja słynnej powieści skupia się na mniej znanej stronie dzieła Swifta - niezmiennym okrucieństwie społeczeństwa.

Spektakl rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 25-50 zł.

W niedzielę, 2 września, organizatorzy zapraszają do GTS widzów dorosłych - powyżej 18. roku życia. Niv Oren i Laor Sheinfield zaprezentują „Two Room Apartment” - spektakl-performans, który stworzyli, wykorzystuje prosty język taneczny i minimalistyczną estetykę.

W „Two Room Apartment” mamy do czynienia z dwoma zupełnie różnymi definicjami granic. Z jednej strony chodzi o fizycznie materialne granice, takie jak granice pomiędzy dwoma państwami, czy dwoma pokojami. Z drugiej strony artyści odkrywają własne granice - granice osobistych możliwości i poczucia moralności, które sami sobie wyznaczamy.

Spektakl uważany jest za milowy krok w rozwoju niezależnej izraelskiej choreografii. Spektakl spotkał się z międzynarodowym uznaniem i otrzymał wiele nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Bagnolet w Paryżu.

Początek o godz. 19. Bilety: 30-40 zł.

Ostatni spektakl w ramach Tygodnia Izraelskiego zobaczymy w GTS w poniedziałek, 3 września. Izraelska reżyser i choreograf Anat Grigorio zaprezentuje „Memo” - projekt oparty o interakcję z widzami, dotyczący ewolucji naszych wspomnień.

- Czy naprawdę możemy wybrać, co z tego, co na nas wpływa, zostanie w nas na zawsze? Czy naprawdę możemy zignorować ślady życia i historii? Czy możemy je usunąć? Czy mamy wolny wybór? - pyta Anat Grigorio i bada niezwykle wybuchową materię, jaką jest nasza własna historia, która staje się naszą osobowością. Zaprasza publiczność, by poprzez grawerowanie/oznaczanie/stemplowanie ciała performerki słowami i myślami bezpośrednio wpływała na jej zachowanie i ruch. Co po tym pozostanie i jak na nią wpłynie? Co zostanie wymazane, a co zyska nowe znaczenie?

Anat Grigorio Dance Projects łączy taniec współczesny z teatrem fizycznym, tworząc multidyscyplinarne dzieła sztuki we współpracy z artystami z całego świata. Projekty Anat oparte są na nieustannym badaniu ludzkiego ciała poprzez naturalną zmysłowość, kryjącą się w prostych, przyziemnych czynnościach, a zakorzenione w ciągłym odkrywaniu źródeł ludzkich zachowań, świadomości, ograniczeń, pełnionych ról, a także wpływów, jakie wywieramy na siebie nawzajem.

Spektakl rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 30-40 zł.

Choć w programie Tygodnia Izraelskiego zobaczymy przede wszystkim spektakle teatru tańca i performensy, w ramach wydarzenia odbędą się również wystawy, przegląd filmów oraz ciekawe spotkania poświęcone współczesnej kulturze i obyczajom, a nawet młodemu biznesowi. Więcej: Program Tygodnia Izraelskiego.

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl