PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Tydzień Chiński w GTS. Taniec, teatr, film i fotografia. Od piątku
Tydzień Chiński w GTS. Taniec, teatr, film i fotografia. Od piątku
Miasto Szanghaj odwiedzi Gdańsk i oferuje bogaty przegląd chińskiej kultury. W programie m.in. spektakl lalkowy dla dzieci, jedna z najstarszych form opery chińskiej, komiks o powstaniu chińskiej cywilizacji i taneczna wersja “Wieczoru trzech króli”.
Spektakl 'Ja, Hamlet', po Londynie i Nowym Yorku, zagości w Gdańsku w ramach Tygodnia Chińskiego. W roli głównej Zhang Jun
Spektakl 'Ja, Hamlet', po Londynie i Nowym Yorku, zagości w Gdańsku w ramach Tygodnia Chińskiego. W roli głównej Zhang Jun
Mat. GTSPlanując kolejną edycję przeglądu teatru i kultur świata Gdański Teatr Szekspirowski współpracował z miastem Szanghaj i Szanghajskim Centrum Sztuk Dramatycznych i to ich propozycje znalazły się w programie. A ten tradycyjnie jest bardzo szeroki.   

Pierwszy punkt Tygodnia Chińskiego już za nami, ponieważ przegląd poprzedził prolog, 2 października, zatytułowany „Jedwabny Szlak: Impresje”. Był to spektakl, podczas którego artyści Gannan Normal University Art Troupe przybliżali widzom różne aspekty chińskiej kultury. Na widowisko złożyły się m.in. tradycyjne utwory muzyczne, tańce etniczne z różnych zakątków Chin, pokazy kaligrafii i sztuk walki.

Od piątku, 12 października aż do 21 będziemy mogli przyjrzeć się tradycyjnej chińskiej muzyce i teatrowi, ale też współczesnej sztuce a nawet osiągnięciom technicznym bardziej wnikliwie. W programie znajdziemy bowiem cztery spektakle teatralne, dwie wystawy, spotkanie dotyczące turystyki, dwa wykłady o teatrze i kinie oraz przegląd współczesnego kina chińskiego V i VI generacji, na który złoży się sześć projekcji.  

Artyści Gannan Normal University Art Troupe, podczas spektaklu 'Jedwabny Szlak: Impresje', przybliżyli widzom różne aspekty chińskiej kultury
Artyści Gannan Normal University Art Troupe, podczas spektaklu 'Jedwabny Szlak: Impresje', przybliżyli widzom różne aspekty chińskiej kultury
Mat. GTSWystawy. O gospodarczym szanghajskim cudzie i powstaniu chińskie cywilizacji

Tydzień Chiński w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim rozpocznie się w piątek, 12 października, o godz. 18 wernisażem wystawy “40 lat Szanghaju” (12-21 października 2018), obejmującej 76 fotografii. Prezentują one dorobek i rozwój miasta, który nastąpił po wprowadzeniu reform i polityki otwarcia w kraju. Szanghaj to obecnie najbogatsze i najbardziej ludne miasto Republiki Ludowej Chin, a jego ambicje sięgają głównego centrum ekonomiczno-finansowego i portowo-handlowego na świecie.

O 18 do 21 października w Akademii Sztuk Pięknych zaprezentowana zostanie wystawa komiksu „Gdzie zaczyna się marzenie: Stworzenie Świata”, który opowiada o powstaniu chińskiej cywilizacji. Te mity i legendy to fascynujące historie pełne bohaterów z czasów, w których rządził chaos. Prace powstały w 2016 roku, a ich autorami są zarówno uznani twórcy komiksów, jak i kreatywni młodzi i starsi fascynaci tego gatunku pochodzący z całego obszaru Chin. Zbiór legend o powstaniu Państwa Środka jest jednym z ważniejszych projektów kulturalnych Szanghaju.

Na obie wystawy wstęp jest wolny.Teatr. Operowy Hamlet, kukiełkowa radość, tańczący z królami i zakochany w wężu

Zaraz po wernisażu “40 lat Szanghaju” rozpocznie się pierwszy spektakl. O godz. 19 zobaczymy jedną z najstarszych form opery chińskiej - operę Kunqu, która powstała na przełomie XIII i XIV wieku. W spektaklu “Ja, Hamlet” wystąpi, wcielając się w cztery szekspirowskie postaci - Zhang Jun. Opera Kunqu, ta zanikająca już w Chinach forma artystyczna, wymagająca od widza pewnego przygotowania, rozpoznawania symbolicznych gestów, została w 2001 roku proklamowana Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości a w 2008 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Wydarzenie poprzedzi wykład wprowadzający do spektaklu o godz. 17.30, który poprowadzi Anna Ratkiewicz-Syrek, kierownik Działu Edukacji GTS, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp wolny.

Spektakl można oglądać: 12, 13 i 14 października 2018, o g. 19. Trwa 75 min. Bilety od 20 do 70 zł.

Taneczną interpretacją „Wieczoru Trzech Króli” Williama Szekspira zaskoczy nas zespół Shanghai Dance School. - Ilu spotkań i rozstań, ile radości i smutku musimy doświadczyć, zanim zdobędziemy się na odwagę, by kochać i nienawidzić, i żyć według własnej woli? Spektakl jest wielką podróżą ku miłości, pełną inspiracji i nadziei, celebracją życia – mówią o nim sami twórcy. Termin: 16 i 17 października 2018, g. 19. Bilety od 14 do 40 zł.

'Wieczór trzech króli' w tanecznej interpretacji
'Wieczór trzech króli' w tanecznej interpretacji Shanghai Dance School
Mat. GTS

Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach. Dla nich przeznaczone jest widowisko „Magia lalek” w wykonaniu Shanghai Puppet Theatre, który powstał w 1960 roku. “Magię lalek” zobaczymy w Miejskim Teatrze Miniatura, 13 i 14 października 2018, o godz. 12 i 16.

Cztery opowieści: „Odźwierny”, „Szmatki”, „Ropucha i gęsi” oraz „Taniec czerwonego jedwabiu”, będą okazją do obejrzenia różnych form teatru lalek, ponieważ artyści posługują się pacynkami, marionetkami, kukiełkami i wykorzystują elementy teatru cieni. Bilety: 20 zł i 15 zł. Występ uzupełnią warsztaty lalkowe dla dzieci. W sobotę (13 października) i niedzielę (14 października) w godzinach 13.30 – 15 lalkarze poprowadzą w Teatrze Miniatura rodzinne warsztaty lalkowe. Bilety w cenie 10 zł (rodzic + dziecko).

Spektakl “Biały wąż”, w wykonaniu Centrum Sztuk Dramatycznych w Szanghaju, oparty na tradycyjnej chińskiej legendzie o śmiertelniku, który kocha nieśmiertelną - Białego Węża w kobiecej postaci - zakończy Tydzień Chiński w GTS. Przestawienie przygotowało Centrum Sztuk Dramatycznych z Szanghaju. Tragiczną opowieść o miłości ponad granicami jest wydarzeniem łączącym multimedia, sztuki wizualne i performatywne z muzyką i bogatą scenografia oraz kostiumami.

Termin: 20 i 21 października, g. 19. Bilety 20 do 60 zł.Kino. Od klasyki po współczesność

Ta edycja przeglądu może się pochwalić bardzo rozbudowaną częścią programową dotyczącą kina (15 do 20 października). W sali Instytutu Kultury Miejskiej zobaczymy aż sześć projekcji. Od klasycznej już pozycji “Zawieście czerwone latarnie” z 1991 roku w reżyserii Yimou Zhanga aż po kino na wskroś współczesne, bezkompromisowo krytykujące rzeczywistość, jak filmy Zhangke Jia: „Nawet góry przeminą” z 2015 r. czy “Dotyk grzechu” z 2013 r.    

Projekcje kinowe również poprzedzi wykład, 15 października 2018, o godz. 17, „Współczesne kino chińskie V i VI generacji”, który wygłosi Łukasz Bachora, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego z Katedry Studiów Wschodnich.

Na te wydarzenia wstęp jest wolny.

Podróże. Co warto zwiedzić w Chinach?

Na to pytanie odpowie 13 października o godz. 18 w GTS, Cui Ke, dyrektor Chińskiego Narodowego Biura Turystyki w Budapeszcie. Ale nie tylko. Pan Ke przybliży nam też tradycje Państwa Środka i jego historię a uczestnicy spotkania będą mogli wziąć udział w słynnej chińskiej ceremonii parzenia herbaty. 

Szczegółowy program Tygodnia Chińskiego i bilety na wydarzenia mozna znaleźć na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

WIĘCEJ: Tydzień Ukraiński w Gdańsku 2017: słynny balet, teatr i muzyka chóralna

Taniec, kuchnia, muzyka. Tydzień Izraelski w Teatrze Szekspirowskim

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze