Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Tydzień Chiński rozpoczęty. Zjawiskowy Zhang Jun w najstarszej chińskiej operze

Spektakl „Ja, Hamlet” w wykonaniu wybitnego chińskiego aktora Zhang Jun otworzył Tydzień Chiński w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Okazje, by poznać Szekspira na nowo, w jednej z najstarszych form opery chińskiej, były jeszcze dwie: w sobotę, 13 października, i niedzielę, 14 października. Tydzień Chiński potrwa do 21 października. Warto.

Tydzień Chiński rozpoczęty. Zjawiskowy Zhang Jun w najstarszej chińskiej operze
A
A
data publikacji: 13 października 2018 r.
Jeden człowiek, cztery szekspirowskie postaci - Zhang Jun w spektaklu Ja, Hamlet  zainaugurował Tydzień Chiński w Gdańsku
Jeden człowiek, cztery szekspirowskie postaci - Zhang Jun w spektaklu "Ja, Hamlet" zainaugurował Tydzień Chiński w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Opera Kunqu (inaczej Kunju) to jedna z najstarszych form opery chińskiej, jaka dotrwała do naszych czasów - jej początki sięgają XIII wieku. W 2001 roku ten szlachetny rodzaj sztuki został ogłoszony Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, a w 2008 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Ja Hamlet2
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Właśnie dlatego spektakl „Ja, Hamlet”, który w piątek, 12 października, zainaugurował Tydzień Chiński w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, jest tak wyjątkowy. Ale nie tylko, bowiem siła tej chińskiej opery opiera się przede wszystkim na wykonaniu. Wyreżyserował ją jeden z najsłynniejszych chińskich twórców operowych, Lee Hsiao-pin. W główną rolę zaś, a właściwie cztery główne role wciela się Zhang Jun - wybitny aktor, który w 2011 roku uzyskał tytuł Artysta dla Pokoju UNESCO.

W „Ja, Hamlet” wciela się on w postaci Hamleta, Ofelii, Ducha ojca Hamleta oraz grabarza. Bohaterowie są odzwierciedleni są z wykorzystaniem tradycyjnie występujących w chińskiej operze Kunqu charakterów: Sheng (role męskie), Dan (role żeńskie) i Chou (klauni). Na scenie towarzyszy mu jedynie 6-osobowy zespół muzyków.

Ja Hamlet3
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Spektakl jest nie tylko interpretacją historii o Hamlecie, ale próbuje przeniknąć skomplikowany świat wewnętrzny tej postaci - walkę pomiędzy światłem a ciemnością, życiem a śmiercią, miłością i zemstą. Jest również znakomitą okazją, by poznać lepiej kulturę Chin, jej bogactwo i tradycje, które są nadal niezwykle silnie zakorzenione we współczesności tego kraju.

Ja Hamlet4
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

„Ja, Hamlet” w ramach Tygodnia Chińskiego będzie prezentowany jeszcze w sobotę, 13 października, oraz w niedzielę, 14 października, o godz. 19:00. Spektakl tłumaczony jest na język polski i angielski (napisy nad sceną). Bilety: normalny 30-60 zł, ulgowy 20-50 zł.

Moc atrakcji czeka nas także w kolejnych dniach: Tydzień Chiński w GTS. Taniec, teatr, film i fotografia. Od piątku

Zobacz też: Gdańsk i Szanghaj, dwa bratanki. Konsul Generalna zachwycona otwartością gdańszczan [WYWIAD] 

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora