PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Trzy dni na obejrzenie portretów gdańszczan

Trzy dni na obejrzenie portretów gdańszczan
Kiejstut Bereźnicki, Leszek Bzdyl, Mirosław Baka, Krystyna Łubieńska – te i 24 inne znane trójmiejskie postacie ze świata kultury i sztuki przez cały wrzesień uwieczniał wybitny malarz Eugeniusz „Geno” Małkowski. Gotowe portrety można oglądać w Centrum św. Jana. Warto się pospieszyć, bo wystawa potrwa tylko do 6 października 2015 r.

W wernisażu wzięli udział modele Eugeniusza Małkowskiego.
W wernisażu wzięli udział modele Eugeniusza Małkowskiego.
Jerzy Pinkas

„Eugeniusz Geno Małkowski i koryfeusze gdańskiej kultury” to wyjątkowa wystawa, prezentująca portrety, które powstały podczas publicznych sesji malarskich w Gdańsku we wrześniu tego roku. Artysta, który przyjechał na zaproszenie Fundacji Wspólnota Gdańska, stworzył 28 obrazów. Uwiecznił na nich osobistości ze świata muzyki, sztuki, teatru i literatury, a także dziennikarzy. Gdański cykl jest trzecim etapem prac do projektu „365 portretów Europejczyków”, w którym znalazły się już portrety stworzone w Olsztynie i Berlinie.

Na każdy obrazy malarz poświęcił jeden dzień. Powstawały podczas kilkugodzinnych otwartych sesji malarskich, które odbywały się m.in. w oliwskiej Galerii Sztuki Warzywniak. Artyście zależało na tym, by w procesie powstawania portretów uczestniczyli widzowie.

– Jestem człowiekiem, który poszukuje nowego wyrazu, nowego sposobu komunikacji, a przede wszystkim nowego zaangażowania publiczności. Od najmłodszych lat chcę, żeby publiczność mi towarzyszyła. Żeby ludzie wiedzieli, że sztuka jest czymś, co wnosi nowe elementy do ich życia, odkrywa nowe przestrzenie – tłumaczy malarz.

Każdy z 28 obrazów został wykonany tradycyjnymi środkami. Powstał niezwykle ekspresyjny cykl – Małkowski posługiwał się dużymi pędzlami, malując szerokimi pociągnięciami. Dlatego obrazy nie przedstawiają szczegółów twarzy portretowanych, nie przeszkadza to jednak w rozpoznaniu wybitnego jazzmana Przemysława Dyakowskiego, dziennikarki i pisarki Magdaleny Grzebałkowskiej, aktorów Mirosława Baki i Krystyny Łubieńskiej, dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego profesora Jerzego Limona i wielu innych.

Gotowe portrety można oglądać na wystawie, która znajduje się w Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50). Są dostępne dla zwiedzających tylko przez trzy dni – od niedzieli 4 października do wtorku 6 października, w godz. 10-18. Wstęp wolny.


 

Zobacz także:

30 gdańszczan okiem wybitnego malarza

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze