PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dziś jest Tłusty Czwartek. Pączkowa i faworkowa uczta na ostatni tydzień karnawału 

Dziś jest Tłusty Czwartek. Pączkowa i faworkowa uczta na ostatni tydzień karnawału 
To katolicka tradycja, która w Polsce liczy sobie ponad 400 lat. Tłusty Czwartek jest sygnałem, że przed nami karnawałowe Ostatki. Już w przyszłym tygodniu czeka nas Środa Popielcowa, po której nastąpi 40-dniowy postny czas do Niedzieli Palmowej. Wielkanoc w tym roku czeka nas 12 kwietnia.
Każdy taki pączek to 300-400 kalorii. Są pyszne, ale lepiej nie przesadzać. Jeden, maksymalnie dwa i warto powiedzieć - basta!
Każdy taki pączek to 300-400 kalorii. Są pyszne, ale lepiej nie przesadzać. Jeden, maksymalnie dwa i warto powiedzieć - basta!
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Dzisiaj w Gdańsku i całej Polsce rządzą pączki, wspomagane przez mniej popularne faworki. Bywa, że piekarnie i ciastkarnie wytwarzające na co dzień różnego rodzaju słodkości na ten jeden dzień - Tłusty Czwartek - całkowicie przestawiają produkcję na setki i tysiące pączków. Nic innego nie cieszy się tak wielkim zainteresowaniem klientów.

Słodkie pączki w Polsce pojawiły się w XVI w. Wówczas jeszcze niekoniecznie stosowano pomysł, by robić nadzienie z marmolady lub dżemu. Jedzeniu pączków towarzyszyła zabawa, bowiem niektóre miały w środku mały orzech lub migdał. Szczęśliwiec, który zjadł takiego pączka mógł cieszyć się powodzeniem oraz szczęściem przez resztę swojego życia.

Kiedyś nie zwracano na to uwagi, ale dzisiaj trzeba mieć tę świadomość, że jedzenie pączków nie jest zbyt zdrowe. Każdy z nich to średnio 250-400 kalorii. By spalić jednego pączka w organizmie potrzebny jest co najmniej godzinny spacer, przejażdżka rowerowa, pływanie lub 30-minutowy bieg.

Tłusty Czwartek jest pierwszym dniem Ostatków, czyli ostatnich dni karnawału. To niespełna tygodniowy okres, który zaczyna się w Tłusty Czwartek, a kończy zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem”. Następnego dnia jest bowiem Środa Popielcowa, otwiera okres Wielkiego Postu. Ostatki to czas na huczne bale i zabawy. W ludowej tradycji karnawał traktowano jako doskonały czas na organizowanie wesel, zabaw, tańców i wspólnych śpiewów.

ZOBACZ NASZ FILM O ROBIENIU PĄCZKÓW:

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl