• Start
  • Wiadomości
  • Szopki bożonarodzeniowe. W gdańskich kościołach oglądać je można do 2 lutego

Szopki bożonarodzeniowe. W gdańskich kościołach oglądać je można do 2 lutego

W polskiej tradycji szopka jest nieodłącznym atrybutem świąt Bożego Narodzenia. Najsłynniejsze na świecie są szopki neapolitańskie, w Polsce - krakowskie, ale i gdańskie wzruszają odwiedzających. Szopki w gdańskich kościołach wystawiane będą do 2 lutego. Zobacz niektóre z nich. 
25.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańska Szopka Bożonarodzeniowa w parafii św. Ignacego Loyoli
Gdańska Szopka Bożonarodzeniowa w parafii św. Ignacego Loyoli
Dominik Paszliński/ gdansk.pl

 

Szopka bożonarodzeniowa, której tradycja sięga wczesnego średniowiecza ukazuje scenę tuż po narodzeniu Jezusa Chrystusa - wokół żłóbka gromadzą się Najświętsza Maria Panna i święty Józef, pasterze i zwierzęta, Trzej Królowie składają pokłon. 

Tradycja mówi, że pierwszą szopkę zaaranżował św. Franciszek z Asyżu, kiedy to w małej miejscowości Greccio we włoskiej Umbrii, po raz pierwszy urządził stajenkę betlejemską z biblijnymi postaciami. Pierwsza historyczna wzmianka o tego typu rekonstrukcji miejsca narodzin Jezusa Chrystusa pojawiła się w XI wieku w kościele Santa del Presepe w Neapolu. Stąd włoska nazwa szopek presepe. W tym włoskim mieście szopki są symbolem świąt ważniejszym niż choinka, a wiele z nich przypomina istne dzieła sztuki.

W Polsce najsłynniejsze są szopki krakowskie. Tradycja konkursu na najpiękniejszy jej egzemplarz, pielęgnowana w Krakowie od 1927 roku, rok temu zaowocowała wpisem szopkarstwa krakowskiego, na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzoną przez UNESCO. To pierwsze polskie zjawisko kulturowe, które znalazło się na tej prestiżowej liście.

W Gdańsku również powstają szopki niezwykłe - drewniane, ruchome, są też dwie z żywymi zwierzętami. Słynna piaskowa szopka powstaje od dziewięciu lat w Oliwie. Tym razem, stojący przed Oliwskim Ratuszem Kultury tryptyk wyrzeźbiło z 80 ton piasku czworo artystów: Maciej Krause, Mariusz Otta, Dominika Kuczkowska i Katarzyna Mikłasz. Będziemy go podziwiać do 6 stycznia.

O TYM: Szopka z piasku już zachwyca w Oliwie. Można ją oglądać do 6 stycznia

Jak prezentują się w tym roku gdańskie szopki z kościołów: św. Trójcy, parafii św. Ignacego Loyoli, Bazyliki Mariackiej, kościoła św. Katarzyny, parafii Zmartwychwstania Pańskiego i Archikatedry Oliwskiej zobaczysz na zdjęciach naszego fotoreportera.

 

 

O TYM: Szopki bożonarodzeniowe w gdańskich kościołach. Drewniane, ruchome, żywe...

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór