PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Święto Niepodległości. Uczniowie z gdańskiej podstawówki nakręcili poruszający film

Święto Niepodległości. Uczniowie z gdańskiej podstawówki nakręcili poruszający film
- Możemy mówić po polsku, nasi władcy są Polakami, po prostu możemy być sobą - tak na pytanie co oznacza odzyskanie niepodległości przez Polskę, odpowiedział jeden z uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 w Gdańsku Siedlcach. Uczniowie z okazji Święta Niepodległości nakręcili film, w którym przedstawiają swoje spojrzenie na losy niepodległej. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa ucznió stoi przed budynkiem szkoły
Uroczystości w przeddzień Święta Niepodległości w SP nr 14 w Gdańsku to m.in wspólnie odśpiewany hymn przed szkołą
Fot. Mat. prasowe SP nr 14

 

W filmie udział wzięło i pracowało nad nim kilkudziesięciu uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 w Gdańsku. Narratorkami są dwie uczennice starszych klas, znalazły się w nim odpowiedzi na ankiety dotyczące niepodległości, patriotyzmu, historii Polski, inscenizacje pieśni legionowych i powstańczych, wykorzystano filmy archiwalne i własne prace plastyczne.

- Inicjatywa stworzenia filmu wyszła ze strony nauczycieli - tłumaczy Ilona Orzechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 14 w Gdańsku. - W naszej szkole zawsze obchodzimy uroczyście Święto Niepodległości, uczestniczymy w paradach niepodległościowych, śpiewamy hymn. Zastanawialiśmy się wspólnie, jak obchodzić to święto obecnie, kiedy pojawiła się epidemia. Mieliśmy różne koncepcje, jak bezpiecznie tę uroczystość zorganizować w szkole. Jednym z pomysłów było nakręcenie filmu. Wykonali go nasi uczniowie.

Czuwały nad nimi nauczycielki: Magdalena Lipka, opiekun samorządu i nauczyciel muzyki, Agnieszka Mencel, nauczyciel historii i Eliza Szulia, nauczycielka plastyki. W przeddzień Święta Niepodległości uczniowie najpierw odśpiewali hymn na szkolnym boisku, potem w swoich salach lekcyjnych oglądały film.

 

Grupa uczniów stoi przy pianienie, na pianinie gra uczeń
"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród..." - uczniowie z klasy 7 śpiewają w filmie "Rotę"
Fot. Mat. prasowe SP nr 14

 

Uczniowie gdańskiej podstawówki odpowiadają w nim m.in. na pytania ankiety - na przykład: Co oznacza odzyskanie niepodległości przez Polskę? 

- Możemy mówić po polsku, nasi władcy są Polakami, po prostu możemy być sobą - odpowiada jeden z uczniów. 

- Polska jest wolna i sama za siebie odpowiada, nikt nam nie rozkazuje i możemy robić tutaj, co chcemy - tak widzi to z kolei inna uczennica.

A kto to jest patriota?

- Kocha Polskę, szanuje symbole narodowe, zna historię kraju, obchodzi święta narodowe, chodzi na wybory, szanuje swój kraj, jest miły dla innych ludzi w kraju - odpowiadają uczniowie. 

 

Grupa uczennic stoi obok siebie w białych bluzkach na rękawach ma czerwone krzyże
"Każdy chłopaczek chce być ranny, sanitariuszki morowe panny..." - uczniowie zaśpiewali "Pałacyk Michla", wojenny hymn harcerskiego Batalionu „Parasol”, powstały w czasie Powstania Warszawskiego 4 sierpnia 1944 roku
Fot. Mat. prasowe SP nr 14

 

- W filmie wzięli udział uczniowie z klas młodszych i starszych - mówi Ilona Orzechowska. - Oczywiście nauczycielki pomagały w jego tworzeniu, ale większość pomysłów jest uczniów. Byliśmy naprawdę wzruszeni oglądając film naszych uczniów, dzięki niemu udało się świętować dłużej niż zwykle i  wprowadzić nastrój. Uczniowie są bardzo zadowoleni, nie zdawali sobie sprawy, że to będzie taka skala, że tak dobrze to wyjdzie.

Zobacz film nakręcony przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 w Gdańsku

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze