PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tym roku świętowanie w innej formule

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tym roku świętowanie w innej formule
Już po raz 16. obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, który przypada 21 marca. Tym razem odbywa się pod hasłem #connect. Ze względu epidemię akcja w głównej mierze odbywa się w internecie.
6

 

- Wiele osób z zespołem Downa angażuje się w różne aktywności w Gdańsku. Zespół Remont Pomp, orkiestra Vita Activa, wolonatariusze i wolontariuszki Teatru Szekspirowskiego i wiele innych, za co bardzo dziękujemy. W tym ważnym dniu życzę wszystkim, aby Polska była krajem, w którym mogą się realizować i cieszyć życiem. Spełnienie tego życzenia zależy od nas wszystkich - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. 

Tegoroczne działania

W tym roku z uwagi na zamknięcie szkół, niemożliwe jest wspólne spotkanie z najmłodszymi. Niestety, jest to już drugi taki rok, kiedy 21 marca świętowany jest głównie w domach - tego dnia przypada zarówno 16 Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, ale także pierwszy dzień wiosny. To również trudny rok dla gdańskich pracowników z zespołem Downa, którzy nie zawsze mogą pracować, ich teatry są w większości zamknięte, a z tego powodu doskwiera im samotność i brak poczucia spełnienia. To trudna sytuacja, która nie napawa chęcią do zabawy i radości.

- Chociaż się różnimy, mamy te same uczucia, te same pragnienia, te same potrzeby - mówi Michał Milka, pracownik Urzędu Miasta Gdańska, cierpiący na zespół Downa.

 

Ten rok realizowany jest pod hasłem wiedzy o zespole Downa, w związku z czym, podczas światowego dnia szczegółowo poruszane są aspekty edukacji, tego co ją utrudnia, a co rozwija. Systematycznie publikowane są także posty na profilu facebookowym Fundacji "Ja Też" o metodzie pracy, trudnościach słuchowych, potrzebie sukcesu, pokazując dzieci we wnętrzach Stoczni Cesarskiej, która udostępniła przestrzeń do sesji zdjęciowej. Ta część kampanii ma odpowiadać działaniom organizowanym dotąd w szkołach. Tym razem jednak informacje skierowane są głównie do nauczycieli i rodziców, niekoniecznie rówieśników.

 

7

 

O dorosłości, marzeniach, o tym, że każdy człowiek potrzebuje miłości, mówi Michał Milka, w cyklu filmów „Spacer z Michałem”, który odbywa się w scenerii Gdańska. Filmy pokazują pragnienia dorosłej osoby z zespołem Downa dotyczące akceptacji, bycia w pracy, bycia dorosłym, prawa do odpowiedzialności. Umiejętne ujęcie przez Michała tych zagadnień w słowa może zaskoczyć wielu odbiorców.

Poza filmami, Michał wraz z Asią i Alą pojawili się na grafice zapraszającej do wspólnego dialogu. Umieszczone tam jedno wolne krzesło przygotowane dla gościa. Już niebawem pojawią się także na gdańskich citylightach pokazując, że żyją pośród mieszkańców, że też są gdańszczanami.

Michał Milka w wirtualny sposób przeniósł się także do Warszawy, gdzie w metrze pojawi się jego plakat z własnym przekazem: „Chcę ludzi jednoczyć”. Do jego słów nic już nie trzeba dodawać. Całą akcję można śledzić na stronie internetowej Fundacji „Ja Też” oraz na profilu facebookowym

Działania w latach poprzednich

Fundacja „Ja Też” we współpracy z miastem Gdańsk realizowała Kampanię #Jestem21 na rzecz zwiększania świadomości o osobach z Zespołem Downa. Na początku roku rozpoczynał ją wielki bal charytatywny w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, a kończyła konferencja i spotkanie z przedstawicielami miasta 21 marca. W tym dniu oraz na kilka dni przed, realizowane były warsztaty w gdańskich szkołach podstawowych. Najmłodsi dowiadywali się o człowieczeństwie, akceptacji, miłości, naturalnych potrzebach dla każdego człowieka. O tym jak wyjść do drugiej osoby, której być może jest nieco trudniej w życiu.

Oprac. KG

Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze
Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze