PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Śródmieście. Dwóch chętnych na wykonanie dokumentacji dla rewitalizacji Placu Wałowego

Śródmieście. Dwóch chętnych na wykonanie dokumentacji dla rewitalizacji Placu Wałowego
Zakończył się przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej przyszłego zagospodarowania Placu Wałowego. Prace nad projektem mają potrwać 12 miesięcy od daty podpisania umowy. To mieszkańcy Dolnego Miasta, podczas konsultacji społecznych, wskazali, by to miejsce stało się atrakcyjną przestrzenią publiczną i tętniło lokalnym życiem.
Dwie pracownie są zainteresowane przygotowaniem dokumentacji projektowej dla zagospodarowania Placu Wałowego na Dolnym Mieście
Dwie pracownie są zainteresowane przygotowaniem dokumentacji projektowej dla zagospodarowania Placu Wałowego na Dolnym Mieście
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Plac Wałowy, zgodnie z planem, przejdzie metamorfozę. Inwestycja ta będzie jednym z elementów Gminnego Programu Rewitalizacji. Po opracowaniu projektu planowana jest wymiana nawierzchni jezdni i chodników, nowe oświetlenie, montaż ławek i stojaków na rowery. Odtworzona zostanie również fontanna z nawiązującym do pierwowzoru ogrodzeniem. Pojawi się też więcej zieleni. Projekt ma uwzględniać historyczne dziedzictwo dzielnicy. Cały teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem.

Na opracowanie dokumentacji projektowej zabezpieczono w budżecie 304 520 zł. Wpłynęły dwie oferty, które są obecnie analizowane.

  • PALMETT Sp. z o.o. Sp. komandytowa - 721 825,50 zł
  • GORBUD sp. z o.o. - 285 750 zł

Plac Wałowy został wskazany przez mieszkańców jako przestrzeń publiczna, z której chętnie korzystaliby częściej, gdyby została odpowiednio urządzona. W sprawie zagospodarowania tego terenu, w listopadzie 2017 r., zorganizowano serię konsultacji z mieszkańcami.

 

 

Projekt ten jest elementem programu rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020.  Zrewitalizowane zostaną w sumie cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Koordynatorem rewitalizacji czterech dzielnic Gdańska jest Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu, oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, realizują także Gdańskie Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe.

Dla Dolnego Miasta to już drugi etap rewitalizacji. Pierwszy był realizowany w latach 2009-2015. Obecnie, wraz ze Starym Przedmieściem, tworzy obszar rewitalizacji, na którym jest prowadzony projekt o wartości ponad 23 mln zł (w tym 18,4 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020).

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl