PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Debata "Polska po 1989 roku. W stronę demokracji skonsolidowanej"

Debata "Polska po 1989 roku. W stronę demokracji skonsolidowanej"
W dniu 4 czerwca mija 31. rocznica wydarzeń Okrągłego Stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu. Z tej okazji w środę, 3 czerwca, w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się debata online z cyklu Forum ECS. Gośćmi debaty będą: prof. Antoni Dudek, dr Jakub Kufel i dr Anna Materska-Sosnowska. Prowadzenie dr Przemysław Ruchlewski
Czerwiec 2019 roku - Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce. W uroczystościach, spotkaniach, debatach, wystawach trwających w dniach 1-10 czerwca uczestniczyło około 220 tys. osób
Czerwiec 2019 roku - Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce. W uroczystościach, spotkaniach, debatach, wystawach odbywających się w dniach 1-11 czerwca uczestniczyło około 220 tys. osób
fot. Archiwum ECS

 

Rocznica wyborów czerwcowych w okresie ograniczeń swobód obywatelskich wynikających z pandemii, skłania do refleksji nad kondycją polskiej demokracji. Czy proces transformacji systemowej, uchwalenie konstytucji i wstąpienie Polski do Unii Europejskiej skonsolidowały nasz ustrój na tyle, że nie powinniśmy się obawiać powrotu do autorytaryzmu? W jaki sposób zmienia się umowa społeczna w czasie zagrożeń dla bezpieczeństwa?

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do rozmowy o drodze, jaką musiała przejść Polska w procesie transformacji i o współczesnych zagrożeniach.

Goście debaty "Polska po 1989 roku. W stronę demokracji skonsolidowanej":

  • prof. Antoni Dudek - politolog i historyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • dr Jakub Kufel - politolog i historyk, Europejskie Centrum Solidarności, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • dr Anna Materska-Sosnowska - politolożka, Uniwersytet Warszawski

Prowadzenie:

  • dr Przemysław Ruchlewski - politolog i historyk, zastępca dyrektora ECS ds. naukowych

Transmisja debaty "Polska po 1989 roku. W stronę demokracji skonsolidowanej" z ogrodu zimowego ECS na www.gdansk.pl w środę, 3 czerwca. Początek od godz. 18.00.


Przed rokiem - w dniach 1-11 czerwca - w Gdańsku odbywało się Święto Wolności i Solidarności. Spotykaliśmy się w ECS, wokół okrągłego stołu przy fontannach, w Strefie Społecznej, na koncertach plenerowych oraz wystawach i spotkaniach w różnych miejscach miasta.

W wydarzeniach uczestniczyło około 220 tysięcy gości z całej Polski i zza granicy!

Organizacja ŚWIĘTA WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI w Gdańsku była możliwa, dzięki publicznej zbiórce środków #badzmyrazem #2019gdansk. 


ZOBACZ FILM - PRZYPOMNIJ SOBIE JAK BYŁO ROK TEMU

 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl