PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Lepszy dojazd do portu. W ciągu ul. Ku Ujściu powstaje wiadukt nad torami kolejowymi

Lepszy dojazd do portu. W ciągu ul. Ku Ujściu powstaje wiadukt nad torami kolejowymi
W ciągu ul. Ku Ujściu w dzielnicy Przeróbka rozpoczęto budowę nowego wiaduktu, który pozwoli samochodom omijać wysłużony przejazd kolejowo – drogowy. Inwestycja, obejmująca również remont 1,3 km dróg dojazdowych, pozwoli usprawnić ruch kolejowy i drogowy na ternach portowych Gdańska. Zakończenie budowy planowane jest do końca 2021 r.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W miejscu, gdzie powstanie nowy wiadukt na razie jest przejazd drogowy
W miejscu, gdzie powstanie nowy wiadukt na razie jest przejazd drogowy
zdj. Damian Strzemkowski/PKP PLK


Rozpoczęła się budowa wiaduktu w ciągu ul. Ku Ujściu w Gdańsku. Ponad 100-metrowy obiekt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Powstanie na nim jezdnia o szerokości 8 metrów, z dwoma pasami ruchu oraz chodnikiem o szerokości 2 metrów. Nowy wiadukt zapewni sprawny i bezpieczniejszy transport ładunków do gdańskiego portu.

Średnio, w ciągu doby, przez przejazd na ul. Ku Ujściu przejeżdża 25 pociągów towarowych i składów manewrowych. Pociągi z towarami będą dłuższe, nawet 740-metrowe, i cięższe, o obciążeniu 221 kN na oś. Dzięki nowej inwestycji i nowym urządzeniom systemu sterowania ruchem kolejowym przewóz ładunków będzie bardziej efektywny niż obecnie.


Budowa wiaduktu jest kolejnym etapem dużego projektu, którego zadaniem jest zwiększanie kolejowego dostępu do nabrzeży. Inwestorem są PKP Polskie Linie Kolejowe we współpracy z Miastem Gdańsk. Wartość całego projektu, współfinansowanego w 40 procentach z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) „Łącząc Europę”, to ponad 1,1 mld zł netto.

 

Wizualizacja nowe wiaduktu na torami kolejowymi
Wizualizacja nowego wiaduktu na torami kolejowymi
źródło. PKP PLK


W ramach prac wyremontowanych lub zbudowanych zostanie także ponad 1,3 km dróg dojazdowych. Zakończenie budowy wiaduktu planowane jest do końca 2021 r.

Pomorskie Centrum Inwestycyjne - plac składowy i grunty dla małych i średnich firm

Nowy wiadukt powinien być gotowy za rok
Nowy wiadukt powinien być gotowy za rok
źródło: PKP PLK


Inne inwestycje kolejowe w tym rejonie:


Na stacji Gdańsk Port Północny pociągi z ładunkami jeżdżą już po nowym nasypie z sześcioma torami (to w sumie blisko 7 km nowych torów) oraz 20 rozjazdami, które zapewniają składom sprawną zmianę torów. Modernizowane są kolejne tory i wymieniane rozjazdy. Sprawny i ekologiczny transport możliwy jest dzięki nowej sieci trakcyjnej. Na terenie stacji kładzione są kilometry kabli sieci teletechnicznej i elektroenergetycznej. Budowane jest oświetlenie torów. Nowy system sterowania ruchem kolejowym zapewni sprawny i bezpieczny transport ładunków. Zakończono budowę toru na stacji Gdańsk Kanał Kaszubski. Kończą się prace na torze na Westerplatte.
oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl