• Start
  • Wiadomości
  • Spacer śladami Lecha Bądkowskiego po Wdzydzach Kiszewskich, Łączyńskiej Hucie i Gdańsku

Spacer śladami Lecha Bądkowskiego po Wdzydzach Kiszewskich, Łączyńskiej Hucie i Gdańsku

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na kolejny spacer z cyklu Literacka Wizja Lokalna. W sobotę, 20 lipca, wyruszymy w podróż śladami Lecha Bądkowskiego. Oprowadzać będzie wnuczka twórcy, Miłosława Kosmulska. W sprzedaży bilety, ilość miejsc ograniczona.
15.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mirosława Kosmulska, wnuczka Lecha Bądkowskiego, oprowadzi śladami słynnego dziadka po Pomorzu
Mirosława Kosmulska, wnuczka Lecha Bądkowskiego, oprowadzi śladami słynnego dziadka po Pomorzu
mat. prasowe

 

Literacka Wizja Lokalna to cykl wycieczek literackich organizowanych w ramach projektu „Czytanie Pomorza” Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Pomysł „turystyki literackiej” realizowany jest od 2015 roku. Spacery odbywają się pod przewodnictwem pisarzy, poetów i postaci ze świata kultury - dotychczas śladami swoich bohaterów i po miejscach dla siebie ważnych, w całym województwie pomorskim, oprowadzali m.in. Cezary Łazarewicz, Tadeusz Dąbrowski, Władysław Zawistowski, Wojciech Boros, Hanna Cygler i Dorota Karaś.

Tym razem będziemy podróżować szlakiem miejsc związanych z Lechem Bądkowskim - pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem, działaczem społecznym i politycznym, współtwórcą Zrzeszenia Kaszubskiego. Przewodniczką po jego śladach, w sobotę, 20 lipca, będzie Miłosława Kosmulska, wnuczka Bądkowskiego.

- Jeśli ktoś chce w krótkich słowach powiedzieć kim był Lech Bądkowski, to najczęściej wykorzystuje słowa znajdujące się na jego pomniku, na cmentarzu: pisarz, żołnierz, obywatel. Są to słowa trafne, ale obejmują jedynie wycinek tego, kim rzeczywiście był - mówi Miłosława Kosmulska. - Urodzony w Toruniu, ukochał Gdańsk i Kaszuby. Tutaj było jego miejsce. Tutaj przyjechał z Anglii po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. Przyjechał, choć nie musiał. Ale bardzo chciał.

 

Lech Bądkowski (1920-1984) - właśc. Leszek Mieczysław Zygmunt Buntkowski - pisarz, dziennikarz, tłumacz, działacz polityczny i społeczny
Lech Bądkowski (1920-1984) - właśc. Leszek Mieczysław Zygmunt Buntkowski - pisarz, dziennikarz, tłumacz, działacz polityczny i społeczny
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Trasa podróży obejmie: Wdzydze Kiszewskie, Łączyńską Hutę, Gdańsk Wrzeszcz oraz gdańskie Główne Miasto. W styczniu 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Lecha Bądkowskiego, spacer będzie więc dobrą okazją na przypomnienie jego prac literackich, a także swoiste podsumowanie - co z jego pracy pozostało do dziś.

- Chciałabym zabrać Państwa w, jak się wydaje, najważniejsze dla niego miejsca w rejonie Kaszub i Trójmiasta: Wdzydze Kiszewskie, Łączyńska Huta i Gdańsk. Chciałabym pokazać gdzie pracował i odpoczywał. Miejsca, które pojawiły się w jego życiu jako skutek działań na rzecz regionu pomorskiego. Miejsca, w których tworzył, o których tworzył, w których spotykał się z innymi ważnymi dla siebie ludźmi - dodaje Kosmulska.

Spacer rozpocznie się o godz. 10:00, pod Ratuszem Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35). Bilety: 15 zł, do nabycia w Księgarni PWN w budynku Ratusza.

 

O prowadzącej: Miłosława Kosmulska - wnuczka Lecha Bądkowskiego. Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Jako temat swojej pracy magisterskiej wybrała epistolografię Bądkowskiego. Skutkiem tego w 2009 roku ukazała się książka „Jak Bądkowski ze Słomczyńskim... Literackie listy z pieprzem”. W 2013 roku, razem z mamą Sławiną Kosmulską, była pomysłodawczynią i realizatorką wystawy komiksowej „Lech Bądkowski - obrazy z życia”. W 2014 roku, razem z Janiną Borchmann, przygotowała książkę „Lech Bądkowski - 30 lat później”. Badała też język mówiony i pisany Lecha Bądkowskiego, co opisała w krótkiej pracy, oczekującej na wydanie.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór