PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Sondaż Rzeczpospolitej. Polacy: Westerplatte powinno zostać w rękach władz Gdańska

Sondaż Rzeczpospolitej. Polacy: Westerplatte powinno zostać w rękach władz Gdańska
Z sondażu, jaki dla Rzeczpospolitej przeprowadził IBRIS, wynika że to samorząd gdański powinien zarządzać Westerplatte. Tak uważa prawie połowa ankietowanych Polaków. 
20180901_westerplatte_59_799x533.JPG

O świecie, 1 września 2018 r. - uroczystości 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Taka informacja znalazła się w środowym wydaniu dziennika, z 3 lipca 2019 roku. Z sondażu wynika że 49, 2 proc badanych jest za pozostawieniem Westerplatte w rękach samorządu gdańskiego, 32,7 proc. wskazuje, że to rząd powinien zarządzać tym terenem. Zdania w tej sprawie nie ma 18 proc. badanych. Badanie przeprowadzono telefonicznie w dniach 28-29 czerwca, na próbie 1100 osób.

 

grafika

 

Spór o to, kto powinien zarządzać Westerplatte trwa od ponad roku. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce odebrać ten teren miastu, aby zbudować tam muzeum pola bitwy będące oddziałem Muzeum II Wojny Światowej. Miasto Gdańsk jest przeciwne odbieraniu terenu Westerplatte, ponieważ uważa, że dobrze się tym terenem opiekowało przez lata, prowadziło odpowiednie badania naukowe i obecną akcję traktuje jako bezpodstawną nagonkę.

Czytaj: Sprawa Westerplatte. Prezydent Dulkiewicz do posła Smolińskiego: “Oferta Gdańska na stole, liczę na kompromis i współpracę”

Gdańsk proponuje rozwiązania o kompromisowym charakterze i przedstawia odpowiednie projekty. PiS chce jednak rozwiązać kwestię własności muzeum specjalną ustawą, która jest właśnie procedowana w Sejmie.

Cała publikacja Rzeczpospolitej tutaj

 

Czytaj także:

WESTERPLATTE: 45 lat muzeum Wartowni nr 1 - zobacz relację z urodzinowej imprezy

Westerplatte. Protest Obywateli RP: "Prezydent Dulkiewicz musi poczuć, że ma wsparcie społeczne"

WESTERPLATTE. 45 lat muzeum Wartowni nr 1 - unikatowy film i inne atrakcje

Sprawa Westerplatte. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła ministerstwu ofertę współpracy

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl