Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Solidaryzujesz się z osobami chorymi na HIV/AIDS? Umieść czerwoną kokardkę na swoich stronach internetowych

- Oswoiliśmy się z wirusem HIV, przestaliśmy się go bać, a liczba zachorowań w naszym województwie utrzymuje się od lat na wysokim poziomie - mówi Dorota Stępien Tłuchowska z Wydziału Rozwoju Społecznego w Gdańsku, który włączył się w ogólnopolską kampanię dot. zakażeń HIV "Coś was łączy? Zrób test na HIV" i obchodzony 1 grudnia Światowy Dzień AIDS.

Solidaryzujesz się z osobami chorymi na HIV/AIDS? Umieść czerwoną kokardkę na swoich stronach internetowych
A
A
data publikacji: 29 listopada 2016 r.

Kokarda solidarności z chorymi na HIV/AIDS ułożona na Targu Węglowym 1 grudnia 2009
Kokarda solidarności z chorymi na HIV/AIDS ułożona na Targu Węglowym 1 grudnia 2009
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- Liczba nowych zakażeń w woj. pomorskim wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie - dodaje Dorota Stępień Tłuchowska. - Od 2013 do 2014 roku było to ponad 50 nowych chorych każdego roku, w 2015 – 82 nowych zakażonych, w tym roku do sierpnia mamy już 57 osób, szacujemy że będzie więcej. HIV przestał straszyć, osoby z wirusem żyją dłużej, niektórzy dzięki lekom nawet do 20 lat w zależności od stanu zdrowia i wieku w jakim zachorowali. Ale to nie zmienia faktu, że to cały czas choroba śmiertelna.

W oparciu o dane epidemiologiczne miasto finansuje w ramach zapobiegania HIV i zwalczania AIDS (zgodnie z Krajowym Programem Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS opracowanym na lata 2012-2016) przeprowadzenie dla swoich mieszkanców m.in. warsztatów edukacyjno-profilaktycznych dotyczących HIV/AIDS dla uczniów gdańskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zorganizowanie turnusu rehabilitacyjno- terapeutycznego dla osób seropozytywnych i ich bliskich, konsultacje psychologiczne dla osób seropozytywnych i zorganziowanie grupy terapeutycznej dla osób z wirusem HIV.

- Miasto przeznacza na ten cel rocznie ok 50 tys. zł – dodaje Dorota Stępień Tłuchowska. - Realizację tych zadań zlecamy organizacjom pozarządowym, w tym przypadku jednej - Pomorski Dom Nadziei - jedynej działającej w Gdańsku, która się do nas zgłosiła. W tym roku Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku włączył się do internetowej akcji ambientowej " Czerwona Kokardka" w nawiązaniu do logotypu i hasła kampanii "Coś nas Łączy? Zrób test na HIV".

Kampania ruszyła w 2015 roku, wprowadzono ją ze względu na poważny problem, jakim jest wzrost nowych zakażeń HIV w całej Polsce. Wydział Spraw Społecznych gdańskiego UM zaprasza wszystkich zainteresowanych udziałem w kampanii do publikacji 1 grudnia 2016 r. Czerwonej kokardki - międzynarodowego symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS na stronach internetowych, do których mają Państwo dostęp.