Uhonorowanie ks. Stanisława Bogdanowicza. W sobotę jeden ze skwerów otrzyma jego imię

W sobotę, 13 maja o godz. 12.00 przy ul. Szerokiej (w pobliżu Targu Drzewnego) odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwą skweru imienia księdza infułata Stanisława Bogdanowicza.
13.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ksiądz siedzi w zdobionym gdańskim krześle
Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz
fot. Bartłomiej Borowczak

Skwer im. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza

Z wnioskiem o nadanie nazwy skwerowi wystąpił do Rady Miasta Gdańska Klub Radnych Wszystko dla Gdańska. Uchwała została podjęta jednogłośnie podczas LIX sesji Rady Miasta Gdańska w lutym 2023 roku.

Kościół św. Mikołaja. XVII-wieczny relief ołtarzowy św. Trójcy zyska dawne piękno 

W wydarzeniu wezmą udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Antoni Bogdanowicz, brat księdza infułata, przedstawiciele klubu radnych Wszystko Dla Gdańska, którzy byli inicjatorami uhonorowania księdza Bogdanowicza oraz bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

mapka graficzna
Lokalizacja Skweru im. ks. Stanisława Bogdanowicza

Kim był ks. Stanisław Bogdanowicz?

Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 r. w Żwirynie, na Ziemi Wileńskiej. W 1962 przyjął święcenia kapłańskie, a w 1963 r. został absolwentem Gdańskiego Seminarium Duchownego. W 1967 r. ukończył pedagogikę pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1968–1975 był referentem w Kurii Biskupiej w Gdańsku i rektorem kościoła św. Andrzeja Boboli w Sopocie. W latach 1979-2014 był proboszczem Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku.

W czasie swojej kapłańskie posługi wspierał opozycję demokratyczną w czasach komunistycznych. Pod koniec lat 70. XX wieku odprawiał patriotyczne msze św. z okazji ważnych rocznic: 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada, które gromadziły liczne rzesze wiernych. Te daty nie były wówczas ujęte przez komunistów w kalendarzu świąt, a obchodzenie tych dat było zakazane. Ks. Bogdanowicz umożliwiał tez prowadzenie w kościele NMP głodówek w intencji aresztowanych w 1980 r. działaczy opozycji: Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał działaczy „Solidarności” oraz pomagał im w ukrywaniu się. Zgadzał się też, mimo sprzeciwu władz, na umieszczanie w kościele NMP tablic upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego po roku 1944 oraz ofiary sowieckich i niemieckich represji.

Od roku 1979 upominał się o zwrot dzieł sztuki przejętych z kościoła NMP przez państwo. W sumie odzyskał ich około 150. 27 października 2014 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 20 października 2017 roku.

oprac. MW

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku