PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Skorzystaj z bezpłatnych przewodników po dzielnicach i idź na spacer. IKM zachęca do aktywności

Skorzystaj z bezpłatnych przewodników po dzielnicach i idź na spacer. IKM zachęca do aktywności
Zimowa pogoda bywa kapryśna, a pandemia nie sprzyja zbiorowym aktywnościom. Nie trzeba jednak siedzieć w domu - Instytut Kultury Miejskiej wraz z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami zachęca do samodzielnego eksplorowania gdańskich dzielnic. Ciekawe miejsca i związane z nimi historie pomogą odkryć bezpłatne przewodniki oraz mapki z grami i zagadkami od Gdańskich Miniatur.
Organizowane latem przez Instytut Kultury Miejskiej spacery cieszą się dużą popularnością. W czasie pandemii nadal można spacerować - samemu, z bezpłatnym przewodnikiem na telefonie. Nz. Gdańskie Miniatury, kwiecień 2018 r.
Organizowane latem przez Instytut Kultury Miejskiej spacery cieszą się dużą popularnością. W czasie pandemii nadal można spacerować - samemu, z bezpłatnym przewodnikiem na telefonie. Nz. Gdańskie Miniatury, kwiecień 2018 r.
fot. Renata Dąbrowska

Letnie spacery po gdańskich dzielnicach, prowadzone przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki, to jedna z ulubionych atrakcji mieszkańców i turystów organizowanych cyklicznie przez Instytut Kultury Miejskiej. Popularnością cieszą się też spacery w ramach cyklu Gdańskie Miniatury, które także pozwalają odkryć ciekawe miejsca i przybliżają historię naszego miasta. Dla tych, którzy już znają i lubią tego rodzaju atrakcje, albo dopiero chcieliby poznać, instytucja przygotowała niespodziankę - spacery, które można realizować również zimą, i to nawet w czasie pandemii.

- Latem możemy liczyć na Lokalnych Przewodników i Przewodniczki oraz spacery Gdańskich Miniatur. Zimą i w sytuacji pandemicznej z pomocą przychodzą bezpłatne przewodniki przygotowane przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki oraz mapki z grami i zagadkami od Gdańskich Miniatur. Z maseczkami, indywidualnie i zachowaniem dystansu społecznego - zachęcamy do aktywności i odkrywania miasta również zimą - zaprasza Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Bogato zilustrowane, zawierające aktualne i archiwalne fotografie przewodniki po dzielnicach dostępne są na stronie: www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy. Pod opisem każdej z dzielnic: Zaspy, Oliwy, Nowego Portu, Oruni, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta i Wyspy Sobieszewskiej, znajdują się gotowe do pobrania publikacje, opracowane przez osoby oprowadzające latem w charakterze Lokalnych Przewodników i Przewodniczek.

- Przed nami jeszcze dwa weekendy oraz pełen tydzień ferii zimowych. Poza zajęciami online, które również proponujemy w IKM, zachęcamy do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Przygotowane przez Lokalnych Przewodników przewodniki po dzielnicach pomogą w odkryciu nowych tras, historii, postaci, miejsc i budynków - zaprasza Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Gdańskie Miniatur to cykl spacerów, podczas których młodzież i dzieci mogą rozwiązywać ciekawe zagadki i poznawać interesujące historie dotyczące własnego miasta
Gdańskie Miniatury to cykl spacerów, podczas których młodzież i dzieci mogą rozwiązywać ciekawe zagadki i poznawać interesujące historie dotyczące własnego miasta
fot. Marta Kąkel

Mapki z zagadkami i opisami tras tematycznych, które umilą spacery młodszym uczestnikom, znajdziemy na stronie projektu Gdańskie Miniatury: gdanskieminiatury.ikm.gda.pl. Tegoroczna edycja tej gry miejskiej poświęcona jest dźwiękom miasta, a najnowsza, muzyczna trasa wiedzie od kładki na Ołowiankę, obok Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, aż po ulicę Łąkową, do Akademii Muzycznej.

Znajdziemy tu także katalogi poprzednich gier: możemy ruszyć w na spacer szlakiem odbudowy Gdańska, kolorów występujących w mieście, legend, architektury i wielu, wielu innych. Wystarczy pobrać wybraną grę w PDF na telefon lub wydrukować mapkę w domu, i można ruszać na spacer, podczas którego doczytać maszerowanie umilą ciekawostki o wyznaczonych miejscach czy zdarzeniach.

To nie koniec atrakcji - w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy ulicy Długi Targ 39/40 można również odebrać drukowane egzemplarze przewodników po Wyspie Sobieszewskiej, Oliwie i Zaspie. Publikacje dostępne są w godzinach pracy sekretariatu - od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-14:00.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze