PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Szukali pracy, zadbali o zdrowie i wygląd, rozwiną zainteresowania

Szukali pracy, zadbali o zdrowie i wygląd, rozwiną zainteresowania
50 pracodawców, wizażyści i fryzjerzy, masażyści i terapeuci, do tego bezpłatne badania EKG i USG a na deser koncert zespołu Tercet Egzotyczny - gdańscy seniorzy w środę, 10 października, mieli w czym wybierać podczas dedykowanego im Festiwalu Pracy i Aktywności w Amber Expo.
Strefa Mody i Urody cieszyła się dużym zainteresowaniem
Strefa Mody i Urody cieszyła się dużym zainteresowaniem
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Seniorzy w Amber Expo rządzili przez kilka godzin - od 10.00 do 15.30. Organizator wydarzenia Gdański Urząd Pracy przygotował mieszkańcom Gdańska - i nie tylko (bezpłatnym autobusem można było przyjechać na Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów z Sopotu) - kilka stref.

Najbardziej rozbudowana była strefa pracy, w której 50 pracodawców zaprezentowało kilkaset ofert na pół etatu. Poszukiwano m.in. pracownika działu obsługi klienta, florysty, psychologa, logopedy, pracownika obsługi sali, konserwatora, doradcy klienta, kasjera, pracownika obsługi monitoringu czy kucharza bądź kierowcy.

Swoje stoiska miały także Gdański Urząd Pracy oraz Gdańska Spółdzielnia Socjalna. Stoisko tej drugiej instytucji w środę, 10 października, odwiedziło około 70-80 osób.

- Pomagamy potrzebującym i aktywizujemy osoby, które nie pracują ze względu na niepełnosprawność lub długotrwale są bezrobotne - mówi Marta Bartkowiak, kierownik działu usług porządkowych w GSS.

- Większość osób, która nas odwiedziła to oczywiście seniorzy. Większość to emeryci, którzy chcą sobie dorobić bądź ludzie, którzy pracowali zagranicą, wrócili do kraju i nie mają zatrudnienia - dodaje Oktawia Galbierska, koordynator ds. realizacji usług opiekuńczych w GSS.

Pracodawcy i instytucje przyjmowali seniorów w specjalnych boksach
Pracodawcy i instytucje przyjmowali seniorów w specjalnych boksach
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dużym zainteresowaniem cieszyły się strefy Zdrowego Stylu Życia oraz Mody i Urody.

W pierwszej z nich można było skorzystać z bezpłatnych badań EKG oraz USG piersi, tarczycy i jamy brzusznej, sprawdzić poziom cholesterolu, wykonać pomiar ciśnienia tętniczego. Profesjonalną poradą służyli dietetycy, specjaliści od zdrowego żywienia oraz masażyści i rehabilitanci.

W drugiej uwijali się wizażyści, fryzjerzy, makijażyści oraz projektanci. 

Masaż i rehabilitacja
Masaż i rehabilitacja
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Mam nadwagę, całkiem sporą. Jaką? Nie powiem (śmiech - red.). Mam nadciśnienie i za duży cholesterol, skorzystałem z porady dietetyka, który powiedział co powinienem jeść, co robić, by poprawić krążenie i w ogóle stan zdrowia - mówi pan Stanisław Marczuk, 62-latek z Brzeźna. - Udało mi się też skorzystać z porady rehabilitanta. Pan pokazał mi kilka ćwiczeń, teraz najważniejsze: ćwiczyć codziennie chociaż po piętnaście minut.

- Proszę zobaczyć moje dłonie. Piękne, prawda? - uśmiecha się pani Maria, która razem z koleżanką najwięcej czasu spędziła w Strefie Mody i Urody.

- Korzystamy z zabiegów upiększających, między innymi makijażu. Może uda się jeszcze fryzurę poprawić - dodaje pani Zofia.

Odwiedzający mieli także okazję do spotkania i porozmawiania czy uzyskania porady z przedstawicielami Izby Skarbowej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy a nawet Policji.

Gwiazdami festiwalu były świetne aktorki Dorota Kolak i Laura Łącz, które opowiadały o roli aktywności w dojrzałym wieku.

Na koniec na scenie pojawił się zespół Tercet Egzotyczny, który przypomniał swoje największe przeboje.

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl