PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Rząd niszczy wspólnoty lokalne” - samorządowcy ostrzegają przed kolejną kadencją PiS

„Rząd niszczy wspólnoty lokalne” - samorządowcy ostrzegają przed kolejną kadencją PiS
Samorządowcy, którzy spotkali się w Gdańsku w sposób zdecydowany skrytykowali politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości w stosunku do lokalnych wspólnot. Nazwali ją antysamorządową i antyrozwojową. Przedstawili mediom dane dotyczące tego, jak władze centralne ograniczają kompetencje i finanse samorządów oraz ostrzegli, że kolejna kadencja PiS u władzy może pogłębić narastające problemy.
Nz. od prawej Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, Mieczysław Struk - marszałek woj. pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Hanna Pruchniewska - prezydent Pucka, Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy i Piotr Adamowicz
Nz. od prawej Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, Mieczysław Struk - marszałek woj. pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Hanna Pruchniewska - prezydent Pucka, Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy i Piotr Adamowicz
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Samorządowcy, którzy spotkali się w Gdańsku w piątek, 4 października, nie ukrywają poważnych obaw związanych z obecną polityką rządu PiS, a także z ewentualną kontynuacją jej po wyborach parlamentarnych. Jest ona - jak mówią - antysamorządowa i antyrozwojowa, bowiem większość rządząca zabiera wspólnotom lokalnym zarówno kompetencje, jak i środki finansowe.

Tytuł spotkania w Gdańsku - „Jak rząd niszczy wspólnoty lokalne” - nie pozostawia wątpliwości, co do krytycznej opinii samorządowców o rządach PiS. Swoje obawy poparte specjalnie przygotowaną prezentacją przedstawili dziennikarzom prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.


Zobacz prezentację:Budownictwo mieszkaniowe

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nawiązała do miejsca, w którym spotkali się samorządowcy. Wielorodzinny dom ekologiczny ze wsparciem „Dolne Młyny” to - jak zauważyła prezydent Gdańska - jeden z wielu udanych przykładów samorządowych inwestycji mieszkaniowych. Zdobył też nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Miasto za pośrednictwem spółek komunalnych buduje i remontuje liczne mieszkania - od 2014 r. w mieście zbudowanych w ten sposób zostało 1138 mieszkań. Oprócz tego Miasto wznosi nowe obiekty publiczne, takie jak przedszkola czy otwarta 1 września szkoła obsługująca południe Gdańska.  

 

Aleksandra Dukiewicz, prezydent Gdańska mówi o budownictwie mieszkaniowym. Prezentuje też nagrodę Green Building Award 2019 za inwestycję dom ze wsparciem Dolne Młyny
Aleksandra Dukiewicz, prezydent Gdańska mówi o budownictwie mieszkaniowym. Prezentuje też nagrodę Green Building Award 2019 za inwestycję dom ze wsparciem "Dolne Młyny"
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

- Ale jesteśmy u progu nowej kadencji. Program na tę pięciolatkę, bo teraz kadencja trwa pięć lat, to 1200 nowych mieszkań, pozyskanych dla gdańszczanek i gdańszczan, z czego 355 jest już w przygotowaniu. A co na to rząd? Rząd ogłosił hucznie program „Mieszkanie+”. Bardzo dobry program, nie ukrywam, że także u nas zastanawialiśmy się, czy nie podjąć współpracy. Ile w ramach całej Rzeczypospolitej Polskiej, 38-milionowego państwa, udało się wybudować mieszkań w ramach programu „Mieszkanie+”? - zapytała prezydent Gdańska. - 867! W przygotowaniu są kolejne 864 mieszkania. Czyli jedno miasto Gdańsk, które ma o wiele mniejszy budżet, wsparcie i możliwości jest w stanie wybudować o wiele więcej mieszkań niż w całej Rzeczpospolitej Polskiej za rządów Prawa i Sprawiedliwości.


Zobacz wypowiedź prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz:


Koszty obietnic wyborczych a budżety samorządów

- Dzisiaj rząd realizuje swoje obietnice wyborcze w dużej części za pieniądze samorządów. Jeżeli spojrzymy na rachunek ekonomiczny, widać, że wszystkie zmiany w PIT samą Warszawę będą kosztowały 810 mln zł rocznie - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Jeżeli dodamy do tego kwestię przekształcenia prawa wieczystego użytkowania, jeżeli również spojrzymy na większe „janosikowe” i na koszty związane z edukacją, które w przypadku Warszawy wynoszą 450 mln zł więcej, to okazuje się, że 1,5 mld zł mniej rocznie mają wynosić wpływy do budżetu Miasta Stołecznego Warszawy. Takie są skutki przerzucania z jednej strony kosztów obietnic wyborczych na barki samorządów i z drugiej strony nietrafionych reform takich jak reforma edukacyjna.

Zobacz wypowiedź Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy:


Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka, również zwróciła uwagę na trudną sytuację samorządów, szczególnie tych mniejszych spowodowaną zbyt niską subwencją oświatową. Zawsze - jak zaznaczyła - była ona niewystarczająca, jednak po reformie minister Anny Zalewskiej sytuacja jest bardzo trudna. Jest kryzys w samorządzie, co dziwne w czasie kiedy jest gospodarcza koniunktura.

- Przeraża nas to wszystkich i naprawdę nie damy sobie z tym rady - ostrzegała burmistrz Pruchniewska.


Zobacz wypowiedź Hanny Pruchniewskiej, burmistrz Pucka:


Ostrzeżenie przed kolejną kadencją rządów PiS

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu przedstawił dane Związku Miast Polskich, z których wynika, że 865 gmin nie ma nadwyżki budżetowej, kolejne 800 gmin ma niską nadwyżkę ok. 1 mln zł. Oznacza to m.in. problemy z zaplanowaniem przyszłorocznego budżetu, a także z wzięciem kredytów na wkład własny przy inwestycjach UE.

- Rząd polski chce zlikwidować zasadę subsydiarności, pomocniczości czyli odebrać środki finansowe wspólnotom lokalnym, żeby potem łaskawie rozdawać nasze pieniądze, mieszkańców Warszawy, Sopotu, Pucka czy Gdańska w sposób uznaniowy, budując państwo partyjne - mówił prezydent Jacek Karnowski.


Zobacz wypowiedź Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu:


Jak zauważa marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, rząd zabiera samorządom kompetencje i środki finansowe. Marszałek alarmuje, że jest to polityka antysamorządowa. Może okazać się, że wspólnoty lokalne nie będą miały środków własnych na realizację projektów w nowej perspektywie Unii Europejskiej.

- Obecna polityka rządu jest w tym momencie antysamorządowa. Samorząd, który jest wielkim sukcesem jest w tej chwili uderzany przez obóz rządzący. Trzeba się temu przeciwstawić - podsumował wystąpienia samorządowców marszałek województwa pomorskiego.

Zobacz wypowiedź marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka:

 

Jako ostatni głos zabrał Piotr Adamowicz, brat zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska. Kandyduje on do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej. Nawiązał do swojej 30-letniej dziennikarskiej pracy. Przygotowywał m.in. raporty gospodarcze dla "Rzeczpospolitej". Jak zauważył kilka lat temu na oświatę, która jest zadaniem zleconym samorządom przez rząd, samorządy dopłacały dwa razy mniej niż obecnie. Zaznaczył, że to trzeba zmienić.

 

Piotr Adamowicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu
Piotr Adamowicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Na koniec konferencji samoządowcy odpowiadali na pytania dziennikarzy związane z trwającą właśnie kampanią wyborczą.


Zobacz zapis całej konferencji:

 

 

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze