PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ruszyła Gdańska Akademia Rodzica. "Wracamy do szkoły", czyli jak i kiedy wesprzeć ucznia

Ruszyła Gdańska Akademia Rodzica. "Wracamy do szkoły", czyli jak i kiedy wesprzeć ucznia
Chcesz pomóc swojemu dziecku, które właśnie zasiadło w szkolnej ławce, ale nie wiesz, jak mądrze to zrobić? Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów, którzy wzięli udział w nowej miejskiej kampanii edukacyjnej. Jej celem jest właśnie podniesienie kompetencji wychowawczych rodziców i opiekunów prawnych dzieci i młodzieży. 
Ruszyła nowa miejska kampania edukacyjna pod hasłem: Gdańska Akademia Rodzica.
Ruszyła nowa miejska kampania edukacyjna pod hasłem: Gdańska Akademia Rodzica.
Mat. www.gdansk.pl

 

Gdańska Akademia Rodzica to cykliczne spotkania ze specjalistami i rozmowy na temat relacji, zdrowia psychicznego, edukacji, zdrowego stylu życia, rozwijania talentów czy bezpieczeństwa ekonomicznego. Odbywać się będą raz w miesiącu (na końcu tekstu znajduje się harmonogram spotkań).

W tej kampanii uczestniczą specjaliści m.in. z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czy Gdańskiego Centrum Świadczeń.

We wtorek, 7 września, na portalu Gdansk.pl, wyemitowaliśmy pierwsze spotkanie poświęcone powrotowi uczniów do budynków szkolnych.

Monika Chabior, zastępca prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, podkreśliła na wstępie, że Gdańska Akademia Rodzica to odpowiedź Miasta na zgłaszane potrzeby gdańskich rodziców.

- W każdy pierwszy wtorek miesiąca chcemy, żebyście mogli się spotkać z osobami, które wiedzą, w jaki sposób wesprzeć dzieciaki, ich przyjaciół i rodziców w tym, aby byli tym, kim chcą być, czyli superrodzicami. W Gdańsku mamy mnóstwo świetnych ofert, bardzo dużo specjalistów, tylko nie wszyscy wiedzą jak do nich dotrzeć. Dlatego podczas naszego cyklu będziemy przybliżać wam te oferty, żebyście wiedzieli dokąd się zgłosić, i z jakim problemem. Wiemy, że szukaliście takiego wsparcia w trakcie pandemii - tłumaczyła Monika Chabior, zastępca prezydent.

Cykl spotkań rozpoczęła psycholog Aleksandra Sienkiewicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Gdańsku. Poruszyła ona kwestie relacji rówieśniczych, powrotu do nauki po przerwie wakacyjnej, a także adaptacji czy readaptacji do szkoły po pandemii.

- Niezwykły czas pandemii postawił przed nami bardzo trudne wyzwanie, które wymaga zjednoczenia, współpracy czy wyczulenia na drugiego człowieka. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się dzieci i młodzież, które dopiero uczą się funkcjonowania w tym świecie. Na nowo wkraczają w realia bezpośrednich kontaktów i relacji. Dlatego tak ważna jest pomoc tym młodym ludziom w odnalezieniu się w tej niecodziennej codzienności - podkreśliła psycholog Aleksandra Sienkiewicz.

 

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z PIERWSZEGO SPOTKANIA ONLINE GDAŃSKIEJ AKADEMII RODZICA

 

Badanie on-line, przeprowadzone w bieżącym roku przez miasto na grupie 1670 rodziców dzieci i młodzieży w wieku szkolnym wykazało, że potrzebne jest wsparcie kompetencji wychowawczych. Połowa badanych przyznała, że w ciągu ostatniego roku doświadczyła różnego rodzaju trudności wychowawczych, które najczęściej pojawiały się w najmłodszej grupie szkolnej (klasy 0-3 szkoły podstawowej). Rodzice i opiekunowie wyrazili też zainteresowanie, i nierzadko uczestniczyli, w różnych formach wsparcia umiejętności wychowawczych.

Na naszym portalu, w zakładce Gdańska Akademia Rodzica, dostępne będą materiały dodatkowe oraz lista miejsc, do których można zgłaszać się po indywidualną poradę lub wsparcie.

Harmonogram spotkań Gdańskiej Akademii Rodzica

Premiery poszczególnych programów zaplanowano w pierwsze wtorki miesiąca:

  • 7 września - “Wracamy do szkoły”/Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 3
  • 5 października - “Relacje rówieśnicze - przyjaźnie i trudności”/Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 5
  • 2 listopada - “Wybrane zagrożenia wieku dojrzewania”/Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień
  • 7 grudnia - “Rozwój dziecka i jego talentów”/Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
  • 4 stycznia 2022 - Zagrożenia “Dzieci w sieci”/Fundacja Dbam o Mój Z@sięg
oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl