III edycja konkursu na Gdański Ekodom. Zgłoszenia do 16 czerwca

Trwają zgłoszenia do III edycji konkursu Gdański Ekodom 2023. Udział w nim może wziąć każdy mieszkaniec Gdańska, który ma ochotę pochwalić się swoimi rozwiązaniami na życie w idei less waste. Do wygrania trzy rowery górskie i zestawy ekologicznych gadżetów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 16 czerwca.
17.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka osób stoi i się uśmiecha, przed nimi rower
Tak było rok temu. Na zdjęciu od lewej: Olga Goitowska - dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG, Piotr Kryszewski - z-ca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych oraz Elżbieta Warczak, laureatka I miejsca w konkursie Gdański EkoDom 2022, pozuje razem z córkami
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Inspirujący “ekomaniacy” - poznaj najlepsze praktyki eko prosto z gdańskich domów

Komunikacja i edukacja

- Nasze działania skupiają się na komunikacji i edukacji w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, gospodarki obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju. Zależy nam na tym, aby walczyć z narastającym konsumpcjonizmem i ograniczać powstawanie odpadów. Chcemy przypominać o kulturze naprawiania i ponownego wykorzystania przedmiotów oraz dzielić się sposobami na niemarnowanie jedzenia. Dlatego w tym konkursie promujemy i nagradzamy proekologiczne działania mieszkańców. Doceniamy te, które wywierają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Laureaci konkursu stają się ekoambasadorami naszego Miasta. Chcemy wskazywać ich jako tych, od których warto się uczyć - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Konkurs poprzez prezentację naturalnych i praktycznych rozwiązań, ma przybliżyć coraz częściej spotykane pojęcia takie jak lasse waste czy gospodarka cyrkularna.

Na czym polega Konkurs?

Wystarczy do 16 czerwca 2023 r. przesłać swoją pracę konkursową. Może to być dokumentacja zdjęciowa z opisem lub filmik, ukazujący minimalizm praktykowany przez domowników. Chodzi o pokazanie działań, jakie na rzecz ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju podejmują członkowie rodziny. Przedstawione w materiale praktyczne porady, powinny ukazywać proste sposoby na życie w idei less waste w gospodarstwie domowym, ale też poza nim np. w drodze do pracy, szkole, w podróży, na balkonie, czy w przydomowym ogródku.

Celem jest zaprezentowanie jak poprzez swoje decyzje i działania gdańszczanie, na co dzień dbają o środowisko i klimat. Im więcej takich praktycznych przykładów zostanie zaprezentowanych, tym lepiej! Istotne jest ukazanie sposobów na zminimalizowanie produkcji odpadów, jak również zaprezentowanie właściwego postępowania z tymi, które już powstały. Przedstawione przez uczestników porady powinny inspirować i zachęcać mieszkańców do codziennego dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów oraz pomóc im zacząć stawiać pierwsze małe kroki w kierunku życia w zgodzie z naturą. Materiały mogą też zachęcać do korzystania z punktów wymiany przedmiotów takich jak giveboxy, lodówek społecznych, czy do wymiany książek oraz propagowania innych ekologicznych inicjatyw. Efektem konkursu będzie edukacja w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi i gospodarki obiegu zamkniętego, a także promocja nawyków, które korzystnie wpływają na stan środowiska naturalnego.

Praktyczne porady i sposoby na życie less waste, co to oznacza?

Uczestnicy Gdańskiego Ekodomu rokrocznie pokazują wzorcowe i najczęściej wcale nie trudne działania, które każdy może wdrożyć w swoim domu z korzyścią dla środowiska. Jeśli pakujesz swoje zakupy do bawełnianej torby wielokrotnego użytku, masz pomysły na ponowne wykorzystanie starych przedmiotów, nie marnujesz jedzenia, uprawiasz własne sezonowe warzywa w przydomowym ogródku, angażujesz się społecznie, realizując ciekawe zielone inicjatywy, używasz bidonu, zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, dojeżdżasz rowerem do pracy, segregujesz odpady, to POCHWAL SIĘ TYM! Jeśli domowy minimalizm to coś, z czym się identyfikujesz, ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!

- Wcale nie trzeba wiele, aby zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad: odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, oddaj do recyklingu, kompostuj. Dzięki nim możemy ograniczyć ilość odpadów generowanych w naszych domach. Znakomicie pokazali to laureaci poprzednich dwóch edycji konkursu, którzy podnieśli poprzeczkę bardzo wysoko. Kiedy już myślimy, że nic nas nie zaskoczy, to jednak okazuje się, że jest jeszcze wiele rzeczy, których możemy się od nich nauczyć. To nas napędza do działania i motywuje do pogłębiania wiedzy w tym zakresie – mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Plakat Eko Dom 2023

Nowy termin konkursu

Poprzednie edycje Konkursu organizowane były jesienią, jednak w tym roku po raz pierwszy Gdański Ekodom, wystartuje już w maju. Umożliwi to uczestnikom zaprezentowanie, jak kompostują, jak uprawiają własne zioła na swoich balkonach, albo sezonowe warzywa i owoce w przydomowych ogródkach. Udział w konkursie to również świetna okazja do nauki przez wspólną zabawę. Przykładem może być umieszczanie obierek warzyw w przezroczystym pojemniku z dżdżownicami, które je rozkładają. Tak obserwacja może być ciekawym doświadczeniem, które z pewnością sprawi wiele radości, zwłaszcza dzieciom. Warto uchwycić takie momenty. Maj jest również doskonałym miesiącem, na dojazdy do pracy rowerem czy hulajnogą. Koniecznie trzeba się tym pochwalić, bo jest to dodatkowo punktowane w konkursie.

Wyłonienie zwycięzców

Kapituła konkursowa oceniać będzie prace na podstawie określonych kryteriów. W pierwszej kolejności sprawdzona zostanie zgodność z wymaganymi parametrami technicznymi nadesłanych materiałów - ich formą i sposobem realizacji. Ogromne znaczenie ma ilość, jakość i praktyczność zaprezentowanych rozwiązań. Ważne jest, jak duży mają one wpływ na środowisko naturalne i w jakim stopniu przekładają się na ograniczenie powstawania odpadów. Nie bez znaczenia jest też sposób zaprezentowania tematu, czyli oryginalność oraz użyte materiały i rekwizyty. Pod uwagę brana jest też liczba miejsc wykorzystana do stworzenia materiału. Na tej podstawie wybrane zostaną najciekawsze, najbardziej kreatywne prace, a za 5 pierwszych miejsc przyznane zostaną nagrody. Laureaci I, II i III miejsca otrzymają wysokiej klasy rowery górskie. Przewidziane są również nagrody niespodzianki i wyróżnienia.

Materiały konkursowe lub link do ich pobrania należy przesłać mailowo na adres: malwina.rekowska@gdansk.gda.pl podając w temacie wiadomości: „Zgłoszenie do konkursu – Gdański Ekodom 2023” i dopisując imię i nazwisko uczestnika.

Regulamin EkoDom 2023

Przypominamy termin nadsyłania zgłoszeń upłynie 16 czerwca 2023. Gorąco zapraszamy do udziału! Laureatów i najciekawsze przykłady „Eko Domów” ogłosimy w lipcu.

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku