PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ruch turystyczny w Gdańsku w 2020 roku w cieniu pandemii

Ruch turystyczny w Gdańsku w 2020 roku w cieniu pandemii
Najnowsze badania ruchu turystycznego w Gdańsku, w roku 2020 potwierdzają, że pandemia COVID-19 odcisnęła na nim swoje wyraźne piętno. Był to wpływ na tyle mocny, że zmienił obserwowane od lat trendy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lipiec 2020 roku - turyści z Poznania na szczycie wieży Bazyliki Mariackiej
Lipiec 2020 roku - turyści z Poznania na szczycie wieży Bazyliki Mariackiej
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

 

W 2020 roku do Gdańska przyjechało niespełna 2 mln gości, o 44% mniej niż rok wcześniej. Obostrzenia związane z pandemią wpłynęły nie tylko na zmniejszenie ruchu turystycznego, zmieniły także jego strukturę. Od kilku lat goście zagraniczni stanowili około jednej trzeciej całego ruchu. W ubiegłym roku przyjechało ich około 300 tys., czyli 15% wszystkich gości. Oznacza to, że liczba gości zagranicznych spadła rok do roku o 75%. Liczba gości krajowych wyniosła ponad 1,6 mln i była o 28% niższa niż w roku 2019.

Wśród gości z zagranicy prym wiedli Niemcy – ponad 40%. Za nimi uplasowali się Skandynawowie (13,1), a na trzecim miejscu Brytyjczycy (9,4%).

- Zebrane dane wskazują, iż branża turystyczna to sektor, który najmocniej ucierpiał ze względu na pandemię COVID-19. To poważny problem dla każdego miasta chętnie odwiedzanego przez turystów, nie tylko w Polsce. Stawia to przed podmiotami odpowiadającymi za prowadzenie działań promocyjnych wielkie wyzwania na przyszłość, w szczególności dotyczących określenia grup docelowych - mówi prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej Łukasz Wysocki.

Turyści (czyli osoby, które nocowały w Gdańsku) stanowili 65% ruchu, jednodniowi odwiedzający - 35%.

Obserwujemy też bardzo duży wzrost udziału gości krajowych - stanowili oni 85% całego ruchu (goście zagraniczni 15%), podczas gdy w 2019 roku te wartości wyniosły odpowiednio 66% i 34%.

Warto dodać, że Ci którzy przejechali do Gdańska ocenili swój pobyt aż na 8,9 (w skali 1-10). Największe zainteresowanie niezmiennie budził rejon Głównego Miasta ze swoimi zabytkami i atrakcjami.

Aby ułatwić porównanie rok do roku, przygotowano 2 grafiki. Jedną z danymi za rok 2020 i drugą – porównującą te dane z rokiem 2019.

 

(kliknij w grafikę, aby powiększyć)

 

infografika_turystyka_2020-1
 
 

(kliknij w grafikę, aby powiększyć)

infografika_turystyka_2020-2