• Start
  • Wiadomości
  • Remont kultowego zabytku. Kuźnia Wodna w Oliwie zamknięta do maja 2019 r.

Remont kultowego zabytku. Kuźnia Wodna w Oliwie zamknięta do maja 2019 r.

Rozpoczął się pierwszy etap prac remontowych dotyczących Kuźni Wodnej w Oliwie. Trwać będzie przez 7 miesięcy. Przez ten czas zabytek będzie zamknięty dla zwiedzających, jednak prace, które zaplanowano są niezbędne dla jego zabezpieczenia.
03.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kuźnia Wodna w Oliwie wymaga remontu
Kuźnia Wodna w Oliwie wymaga remontu
mat. Muzeum Gdańska


Kuźnia Wodna przy ul. Bytowskiej 1 w Oliwie należała do 2016 r. do Muzeum Nauki i Techniki w Warszawie, a następnie przeszła pod zarząd Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, który zrealizował już część prac zabezpieczających. Teraz obiektem zarządza Muzeum Gdańska - kuźnia jest jednym z muzealnych oddziałów.

Przejmując Kuźnię Wodną w Oliwie, Muzeum Gdańska stanęło przed dwoma dylematami. Z jednej strony obiekt jest atrakcją turystyczną Oliwy, z drugiej – jego stan wymagał poprawy. Budynek jest w złym stanie technicznym, a okoliczna sieć hydrograficzna nie była przystosowana do odprowadzenia znacznych ilości wody. Wykonano już zabezpieczenia przeciwpowodziowe, w lipcu tego roku zrealizowały je Gdańskie Wody Sp. z o.o. Muzeum nie rezygnowało w sezonie z pokazów i ciekawych historycznych projektów zarówno w kuźni, jak i w jej sąsiedztwie.

Zobacz relację wideo:


Były tu m.in. prezentacje kucia czy pokaz produkcji japońskiego miecza katana. Fani motoryzacji z kolei mogli w sąsiedztwie Kuźni oglądać zabytkowe pojazdy.

- Począwszy od maja 2018 r., zrealizowano przy współpracy z Stowarzyszeniem Polskich Artystów Kowali oraz Forum Kowalskim 8 jednodniowych wydarzeń promujących ginący zawód oraz jego techniki. Pokazy obejrzało ok. 2500 osób. Ta liczba w może być wyższa, ale wpierw muszą zostać uporządkowane sprawy związane z samym budynkiem, np. zabezpieczenia oraz adaptacja wnętrza na potrzeby ekspozycji, a także kwestie związane z otoczeniem Kuźni, które stanowiłby zaplecze administracyjno-edukacyjno-usługowe – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Mistrz kowalski Krzysztof Panas demonstruje miecz katana
Mistrz kowalski Krzysztof Panas demonstruje miecz katana
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Teraz trzeba uzbroić się w cierpliwość. Umowa w sprawie zabezpieczenia Kuźni Wodnej w Oliwie została podpisana we wtorek, 30 października. Do końca maja 2019 r. ma zostać wykonane zabezpieczenie budynku, w tym remont dachu. Wartość prac to ok. 245 tys. zł netto, pieniądze pochodzą z dotacji celowej Miasta Gdańska. Prace wykona gdańska firma Maxi Term. Po ich zakończeniu Kuźnia będzie mogła zostać udostępniona do zwiedzania w letnim sezonie turystycznym 2019 r. Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero początek przemian, które czekają ten XVI-wieczny zabytek i jego sąsiedztwo.

Zobacz też: Kuźnia Wodna w Oliwie. Sztuka kowalska podczas Nocy Muzeów

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska