PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Razem dla Europy. Aleksandra Dulkiewicz i inni prezydenci miast Unii Metropolii Polskich wspólnie zachęcają do udziału w eurowyborach

Razem dla Europy. Aleksandra Dulkiewicz i inni prezydenci miast Unii Metropolii Polskich wspólnie zachęcają do udziału w eurowyborach
Nowa inicjatywa Unii Metropolii Polskich: w sobotę, 18 maja, w Warszawie odbędzie się wielki marsz Polska w Europie. Zaproszeni są uczestnicy z całego kraju. Marsz ma być manifestacją poparcia dla Unii Europejskiej, przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej w sprawie Marszu dla Europy. Od lewej stoją: Tadeusz Truskolaski (prezydent Sopotu), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy), Jacek Jaśkowiak (prezydent Poznania)
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej w sprawie Marszu dla Europy. Od lewej stoją: Tadeusz Truskolaski (prezydent Białegostoku), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy), Jacek Jaśkowiak (prezydent Poznania), Rafał Bruski (prezydent Bydgoszczy), Krzysztof Żuk (prezydent Lublina)
Rafał Motyl / Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

 

Konferencja w tej sprawie odbyła się w piątek, 10 maja, w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, gdzie swoją siedzibę ma Unia Metropolii Polskich. Marsz Polska w Europie wyruszy w południe, 18 maja, z Placu Bankowego i pójdzie do Śródmieścia.

ZOBACZ FILMIK Z UDZIAŁEM ZNANYCH AKTORÓW, KTÓRY PROMUJE WYDARZENIE:

 

- Przed nami jedne z ważniejszych wyborów - mówił w czasie konferencji Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - 26 maja wybory europejskie, które są ważne dla nas wszystkich, które są ważne również dla samorządów, bo samorządy korzystają z unijnych pieniędzy. Wszystkie nasze miasta zmieniły się nie do poznania dzięki unijnym pieniądzom. Dzisiaj bardzo nas niepokoi nowy plan rządu polityki regionalnej, która obcinała by pieniądze dla dużych miast. (...) Chcemy wszystkich serdecznie zaprosić na wielką demonstrację 18 maja, która się odbędzie w Warszawie - „Razem dla Europy”, dlatego że chcemy zamanifestować swoje przywiązanie do Unii Europejskiej i chcemy podkreślić, jak niesłychanie ważne będą te wybory i jak ważna będzie frekwencja. Ta mobilizacja jest dla nas niesłychanie ważna. Liczymy na taką samą mobilizację jak w wyborach samorządowych.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, jako jedyna kobieta w gronie prezydentów obecnych na konferencji, dodała od siebie: - 26 maja to Dzień Matki. Myślę, że o mało czym jak ojczyzna - i ta mała, jaką jest Polska, i ta większa, jaką jest Europa - możemy w tym dniu pomyśleć, ale też wziąć odpowiedzialność w swoje ręce. Wyjść z domu, pójść, zagłosować, żeby pokazać przywiązanie nas, Polaków, do Unii Europejskiej. Tu nie chodzi tylko o pieniądze. Dzisiaj rozmawiamy o tym, jak to jest być wspólnotą. Europa ma takie hasło: zjednoczeni w różnorodności. Taka marzy mi się Polska, taka marzy mi się Europa. Przyjdźmy i bądźmy razem 18 maja na placu Zamkowym. Bądźmy zjednoczeni w różnorodności.

 

ZAPIS WIDEO Z KONFERENCJI PREZYDENTÓW:

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl