PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ratowanie Kościoła Św. Mikołaja. Jest pierwsza dotacja z budżetu Gdańska

Ratowanie Kościoła Św. Mikołaja. Jest pierwsza dotacja z budżetu Gdańska
Gdańscy dominikanie otrzymali ponad 142 tys. zł dotacji z Budżetu Gdańska na ratowanie Kościoła Św. Mikołaja. Grozi mu katastrofa budowlana i z tego powodu został zamkniety w październiku. Za te pieniądze zabezpieczone będą zabytki w świątynie i wykonane badanie podłoża.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwsza dotacja z budżetu Miasta już wpłynęła na konto klasztoru dominikanów
Pierwsza dotacja z budżetu Miasta już wpłynęła na konto klasztoru dominikanów
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


 O otrzymaniu pierwszej dotacji ojcowie dominikanie z gdańskiego klasztoru poinformowali podczas ogłoszeń duszpasterskich na niedzielnej mszy. Pełny tekst oświadczenie w tej sprawie można też znaleźć na stronie klasztoru. Wynosi ona ponad 142,6 tys. zł. i pochodzi z budżetu Gminy Miasta Gdańska (wkład własny klasztoru to 47,5 tys. zł). Środki te przeznaczone zostaną na realizację pierwszego, wstępnego etapu prac, który należy wykonać w kościele, tj. zabezpieczenie zabytków znajdujących się w kościele oraz badanie podłoża pod kościołem.

Spękania widoczne na sklepieniu
Spękania widoczne na sklepieniu
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Poza tym ojcowie dominikanie poinformowali o wynikach zbiórki publicznej, w której efekcie zgromadzono 106 tys. zł.

Środki te w całości będą wykorzystane jedynie na ratowanie naszego kościoła; ta kwota nie jest przeznaczona na bieżące utrzymanie klasztoru i braci. Zbiórka, która jest wciąż prowadzona, pozwoli zagwarantować wkład własny klasztoru do kolejnych dotacji na prace przy zabytku.


Dominikanie z Gdańska wstrzymali też wszelkie decyzje związane z ewentualną zabudową sąsiadującej z Bazyliką Św. Mikołaja działki, która ma stanowić zaplecze ratunkowe remontu kościoła.

Zobacz relację wideo z 30 października, kiedy zamykano Kościół Św. Mikołaja:30 października Kościół Św. Mikołaja został zamknięty do odwołania z powodu groźby katastrofy budowlanej. W świątyni pojawiły się kilka tygodni wcześniej spękania, które się powiększały. Widać je bardzo wyraźnie w bocznej nawie, na filarach i posadzce. Eksperci, których poproszono o konsultację, zawsze doradzili wyłączenie obiektu z użytkowania. Zbadany ma być grunt, na którym kościół stoi, a wcześniej zabezpieczone specjalnym rusztowaniem pękające boczne sklepienie. Podzcas zamknięcia msze dla wiernych odbywają się w sąsiednich kościołach.

Obecny podczas październikowej wizji w kościele prezydent Gdańska Paweł Adamowicz od początku zapewniał, że Miasto będzie wspierać ratowanie tej ważnej dla historii i ludzi śwątyni. Informacja o przyznaniu dotacji to kolejna dobra informacja dotycząca Kościoła Św. Mikołaja. Tydzień wcześniej dominikanie poinformowali o zatrzymaniu się procesu pękania.

Poniżej pełny tekst oświadczenia gdańskich dominikanów:


Informujemy, że Klasztor Dominikanów w Gdańsku otrzymał wnioskowaną dotację z budżetu Gminy Miasta Gdańska na realizację pierwszego, wstępnego etapu prac, który należy wykonać w kościele, tj. zabezpieczenie zabytków znajdujących się w kościele oraz badanie podłoża pod kościołem. Dotacja celowa wynosi 142.569 zł, wkład własny klasztoru to 47.523 zł.
Dopiero po zrealizowaniu tego etapu będzie możliwe ustalenie sposobu prowadzenia dalszych prac naprawczych i ich kosztów.

Jednocześnie informujemy, że w wyniku zbiórki publicznej otrzymaliśmy dotychczas ponad 106.000 zł. Środki te w całości będą wykorzystane jedynie na ratowanie naszego kościoła; ta kwota nie jest przeznaczona na bieżące utrzymanie klasztoru i braci. Zbiórka, która jest wciąż prowadzona, pozwoli zagwarantować wkład własny klasztoru do kolejnych dotacji na prace przy zabytku.

Informujemy także, że nasz klasztor wstrzymuje wszelkie decyzje dotyczące zabudowy należącej do klasztoru działki /Świętojańska, Szklary, Szeroka/. Obecnie działka znajdująca się obok kościoła będzie przeznaczona na zaplecze ratunkowego remontu Bazyliki pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku.

Klasztor Dominikanów w Gdańsku


Czytaj też: Kościół Św. Mikołaja zamknięty. Dominikanie apelują o pomoc

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl