PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” 2018. Gdańsk w ścisłej czołówce

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” 2018. Gdańsk w ścisłej czołówce
Gdańsk po raz kolejny wysoko w ogólnopolskim rankingu: tym razem na czwartym miejscu w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2018 w kategorii miast na prawach powiatu. Wyprzedziliśmy 61 innych miast z Polski. To zresztą nie jedyne wyróżnienie dla Gdańska w ostatnim czasie.
Fontanna Neptuna - symbol Gdańska
Fontanna Neptuna - symbol Gdańska
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” 2018 polegał na wypełnieniu specjalnej ankiety. Do jej wypełnienia zostały zaproszone wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. 

Gdańsk w kategorii miast na prawach powiatu zajął czwarte miejsce. Wyprzedził takie miasta jak Poznań (6. miejsce), Gdynię (10. miejsce), Sopot (11. miejsce), Kraków (13. miejsce). Podium należało do (kolejno): Zielonej Góry, Rzeszowa i Olsztyna. Gdańsk uzyskał 43,70 pkt a lider, czyli Zielona Góra - 45,13 pkt. 

Jak zaznaczył przewodniczący komisji Jerzy Buzek, ranking odzwierciedla trzy wartości: trwałość społeczną, trwałość ekonomiczną i trwałość środowiskową.

- Gdańsk jako miasto stawia w tych obszarach na ewolucję, konsekwentne wdrażanie założeń strategii rozwoju miasta do 2030 roku - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Inwestujemy w ludzi, mądrze zarządzamy miejskimi finansami, przez co dysponujemy rekordowym ponad 3 mld budżetem, a także dbamy o środowisko. Te inwestycje się zwracają. I choć nie zawsze od razu widzimy efekty, to w porównaniu do innych, dużych miast, naszą politykę przeprowadzamy konsekwentnie, co daje długofalowe korzyści.


Rekordowa partycypacja

W rankingu brano pod uwagę takie wskaźniki jak dynamika rozwoju finansowego, w tym dochodów z podatków, gdzie możemy pochwalić się ciągłych wzrostem i zaangażowaniem mieszkańców.

- Przyczyniła się do tego nasza loteria Pit w Gdańsku? Się opłaca! oraz wprowadzenie Karty Mieszkańca. Gdańszczanki i gdańszczanie poczuli, że jeśli rozliczą podatki właśnie tutaj, uzyskają realne korzyści. W tegorocznej loterii pitowej wzięło udział ponad 18 tys. osób, a ponad 153 tys. uzyskało swoją Kartę Mieszkańca - wyjaśnia prezydent Adamowicz. - Do dyspozycji ponadto oddaliśmy w tym roku budżet obywatelski w wysokości prawie 20 mln zł. To są realne zmiany dla każdej dzielnicy, przygotowane zgodnie z potrzebami jej mieszkańców. 

Obszar trwałości społecznej obejmował m.in. pytania o transport dla dzieci.

- Tutaj dla nas podstawą jest to, żeby zapewnić dzieciom dojazd do szkoły. Ale poszliśmy o krok dalej i umożliwiliśmy w tym roku bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży - mówi Adamowicz.

W rozwoju społecznym kierunki działania wyznaczają Programy Operacyjne w obszarze Edukacja, Zdrowie Publiczne i Sport, Integracja Społeczna i Aktywność Obywatelska, Kultura i Czas Wolny, Innowacyjność i Przedsiębiorczość, Mobilność i Transport.

W dziedzinie środowiska szczególną rolę odgrywają działania Gdańska związane z rewitalizacją.

- Do tej pory zrealizowaliśmy projekty na łączną kwotę 104 mln złotych, a kolejne przedsięwzięcia w tym zaplanowane jako partnerstwo publiczno-prywatne obejmą inwestycje rzędu 600 mln złotych - zaznacza prezydent Adamowicz. 


Top of the top

Warto przypomnieć, że to nie jedyne w tym roku wysokie miejsca w rankingach ogólnopolskich i międzynarodowych dla Gdańska. Niedawno zajęliśmy 1. miejsce w rankingu miast obywatelskich Gazety Wyborczej. W maju SGH w Warszawie wybrała nas Gminą na 5! W marcu w plebiscycie Perły Samorządu Dziennika Gazety Prawnej zajęliśmy 1 miejsce w kategorii miast pow. 100 tys. mieszkańców, a prezydent Adamowicz zwyciężył w kategorii „Włodarz gminy miejskiej powyżej 100 tys. mieszkańców”.

Licznie nagradzano też gdańskie inwestycje, m.in. kładka na Ołowiankę otrzymała Pomorskie Sztormy i 6. miejsce w Top Inwestycjach Komunalnych. W styczniu zaś Gdańsk został wybrany jedną z Top Destination on the Rise portalu Trip Advisor.

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze