PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przypominamy o dokarmianiu ptaków zimą. Zobacz gdzie w Gdańsku pojawią się nowe karmniki

Przypominamy o dokarmianiu ptaków zimą. Zobacz gdzie w Gdańsku pojawią się nowe karmniki
Zima i związana z nią gruba pokrywa śnieżna jest prawdziwym wyzwaniem dla ptaków w mieście. Poszukiwanie pokarmu w takich warunkach jest bardzo utrudnione przez co ptaki są narażone na głód. Można im jednak pomóc poprzez umieszczenie karmnika w ogrodzie czy parapecie okiennym. Nowe karmniki w gdańskich parkach
Pomaganie ptakom to wspaniały gest. Ważne, by robić to z głową
Pomaganie ptakom to wspaniały gest. Ważne, by robić to z głową
zdj. Dariusz Ożarowski

Drewniane z dwuspadowym daszkiem i specjalnym dozownikiem do pokarmu. Ptasie stołówki, czyli klasyczne karmniki – zamontowane zostaną do końca przyszłego tygodnia w dziesięciu lokalizacjach na terenie Gdańska. Staną w miejscach gdzie występują największe siedliska ptaków. Rozmieszczenie karmników zaplanowane zostało w miejscach, gdzie znajdują się starsze często dziuplaste drzewostany oraz tam, gdzie w latach ubiegłych zawiesiliśmy budki lęgowe dla ptaków. Wyjątkiem jest park przy ul. Chirona w Osowie, który otoczony jest zabudową jednorodzinną wraz z przynależnymi do posesji ogrodami. Ogrody stanowią świetne miejsce dla bytowania oraz gniazdowania wielu gatunków ptaków, które z pewnością chętnie będą się stołowały w położonym po sąsiedzku parku.

Wykaz miejsc, gdzie zamontowane zostaną karmniki w Gdańsku:

- Park Oliwski

- Park Oruński

- Park w Jasieniu

- Park Przymorze

- Park w Królewskiej Dolinie

- Park Jelitkowski

- Park Zielonym

- Park Chirona

- na zieleńcu przy ul. Michałowskiego

- w rejonie Jaśkowego Lasu


Naturalnym pokarmem zimujących u nas ptaków są jaja owadów, ukryte w załomkach kory drzew i krzewów, chrząszcze i poczwarki motyli śpiące wśród opadłych liści, a także nasiona - ulubione danie dzwońców, czyżyków i szczygłów. Przysmakiem wielu ptaków są także pąki drzew i krzewów. Gdy jednak spadnie śnieg, naturalny pokarm staje się trudno dostępny. Wówczas z pomocą przychodzą gotowe mieszanki ziaren, które zbliżone są do pokarmu wybieranego przez ptaki, gdy żywią się same. W karmnikach będziemy umieszczać mieszankę ziaren takich jak : mozga kanaryjska, proso żółte, proso czerwone, proso białe, rzepak czarny, owies obłuszczony, rzepik, słonecznik czarny, siemię lniane, dzikie nasiona, konopie drobne, murzynek, mieszanka traw - pokarm ten zapewni ptakom zróżnicowaną dietę. Ptasie stołówki zaopatrywane będą raz na jakiś czas w karmy tłuszczowe w postaci kul lub bloków.

Każdy może zbudować lub kupić swój własny karmnik dla ptaków
Każdy może zbudować lub kupić swój własny karmnik dla ptaków
zdj. Karol Stańczak


Karmniki przeznaczone są głównie dla gatunków takich jak: wróbel, mazurek, dzięcioł duży, bogatka, modraszka, sosnówka, sikora uboga, czarnogłówka, kowalik, dzwoniec, gil, grubodziób, czyż, jer, zięba, trznadel, szczygieł, kos, kwiczoł, rudzik, kawka, sroka, sójka, wrona, sierpówka, grzywacz, szpak.

W sezonie zimowym ziarno w karmnikach będzie uzupełniane na bieżąco podczas czynności związanych z utrzymaniem czystości w parkach i zieleńcach. Taka kontrola w zależności od lokalizacji jest przeprowadzana codziennie lub trzy razy w tygodniu.

Kaczkomaty

Poza nowymi karmnikami na terenie Gdańsk przy zbiornikach wodnych znajduje się łącznie 27 kaczkomatów. Zimą regularnie uzupełniane są w 100-gramowe torebki wypełnione specjalną mieszanką ziarna. Zawiera ona m.in. pszenicę, groch żółty, groch zielony, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak i jęczmień. Do tej pory w sezonie zimowym 2020/2021 do kaczkomatów trafiło 600 kg ziarna. Paczuszki z karmą dokładane są na bieżąco podczas czynności związanych z utrzymaniem czystości wokół zbiorników wodnych. Taka kontrola w zależności od lokalizacji jest przeprowadzana codziennie lub trzy razy w tygodniu. Karma jest bezpłatna i ogólnodostępna.
Każdy może dokarmiać ptaki

Każdy mieszkaniec Gdańska może zadbać o ptaki, np. poprzez umieszczenie karmnika w ogrodzie czy na parapecie okiennym.

Jeden z kaczkomatów ustawionych w parku
Jeden z kaczkomatów ustawionych w parku


Karmnik powinien spełniać kilka warunków. Najważniejszym z nich jest zabezpieczenie przed dostępem drapieżników, w przestrzeni miejskiej są to najczęściej koty. Karmnik należy umieścić na wysokości zapobiegającej dostaniu się nieproszonego gościa oraz w taki sposób, żeby jego lokalizacja i konstrukcja umożliwiała swobodną ucieczkę. Drugą równie istotną kwestią jest zabezpieczenie wysypanego w nim pokarmu przed zamoknięciem. Najlepiej wybierać karmniki, które posiadają spadzisty dach, o wymiarach większych od tacy na której zostawiane są nasiona.

Dobór pokarmu jest szczególnie istotny i mocno zależy od tego, jakie ptaki znajdują się w okolicy. Jeśli nie posiadamy takiej wiedzy najbezpieczniej będzie wybrać powszechnie dostępne mieszanki nasion dla ptaków. Ich skład zazwyczaj bazuje na pięciu podstawowych składnikach: grys pszeniczny i jęczmienny, proso, mozga oraz słonecznik.

Różne typy pokarmu będą przywabiały odmienne gatunki ptaków. Skutecznym sposobem na zachęcenie sikor będzie umieszczenie słonecznika i połamanych orzechów, kosy, rudziki i śpiewaki chętnie skorzystają z owoców np. rodzynek, jabłek, a wróble i mazurki nie pogardzą prosem.

Decydując się na rozpoczęcie dokarmiania ptaków należy pamiętać o tym, żeby robić to systematycznie, gdyż ptaki w łatwy sposób przyzwyczają się do miejsca, w którym znajdują pokarm.

Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
Joanna Bieganowska - najnowsze
Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
Joanna Bieganowska - najnowsze