• Start
  • Wiadomości
  • „Przeszczep szpiku i nowe życie” - wesprzyj wydanie książki niosącej nadzieję

„Przeszczep szpiku i nowe życie” - wesprzyj wydanie książki niosącej nadzieję

Osobiste historie 20 osób po przeszczepie szpiku dwie gdańszczanki zebrały w książkę, która trafi do wszystkich pacjentów w Polsce przygotowujących się do przeszczepu. Autorki zbierają środki na wydanie publikacji, by móc ją bezpłatnie przekazać chorym.
30.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od l.: Alicja Sadowska i Marzena Dembicka, przyjaciółki, które społecznie napisały książkę dla pacjentów przygotowujących się do przeszczepu. Teraz potrzebują wsparcia internatów by ją wydać
Od l.: Alicja Sadowska i Marzena Dembicka, przyjaciółki, które społecznie napisały książkę dla pacjentów przygotowujących się do przeszczepu. Teraz potrzebują wsparcia internatów by ją wydać
Fot. mat. pras.

 

“W Polsce co cztery godziny ktoś dowiaduje się, że zachorował na białaczkę. Z naszych obliczeń wynika, że w ciągu doby zmienia się życie sześciu osób z wykrytym nowotworem krwi. Zmienia się także życie ich rodzin i bliskich. Zaczynają „nowe życie”. W wielu przypadkach, do całkowitego wyzdrowienia potrzebne jest przeszczepienie komórek macierzystych, tak zwany „przeszczepu szpiku”. W Polsce wykonuje się blisko dwa tysiące przeszczepów szpiku rocznie, a to sprawia, że życie ludzi z doświadczeniem choroby, nie jest już takie samo. Jest NOWE” - piszą autorki książki “Przeszczep szpiku i nowe życie” we wstępie do publikacji. 

Potrzeba napisania książki narodziła się z osobistych doświadczeń jednej z nich - Alicja Sadowska sześć lat temu przeszła przeszczep szpiku.

- Kiedy przygotowywałam się do przeszczepu, nie znałam nikogo, kto mógłby opowiedzieć mi swoją historię “życia po”: co wtedy czuł, czego się obawiał, jak przeżył ten czas i jak wygląda jego życie po wyzdrowieniu - mówi Alicja Sadowska. - Moja przyjaciółka Marzena Dembicka jest coachem, zawodowo nastawiona jest więc na potrzeby ludzi, przez kilka lat namawiała mnie na spisanie mojej historii. Musiałam do tego dojrzeć. Postanowiłyśmy pójść dalej, połączyłyśmy siły i przez ostatnie dwa lata zebrałyśmy “świadectwa nowego życia” od 20 pacjentów z całej Polski, którzy przeszli przeszczep. Nasza książka to drogowskaz dla osób, które są na początku tej drogi. Zebrane w niej historie mają pomagać i odczarowywać to, z czym mierzą się osoby zakwalifikowane do przeszczepu szpiku.

Jak podkreśla Alicja Sadowska, każda z historii w książce jest zupełnie inna, ale każdy z bohaterów po przejściu przeszczepu przewartościował swoje życie.

Tak będzie wyglądać okładka książki
Tak będzie wyglądać okładka książki
Fot. mat. pras.

 

- Nasi bohaterowie opowiadają o sobie, o rodzinie, mówią, co było dla nich proste, a co trudne, nazywają emocje. Mówią o swoich potrzebach. Wymieniają sukcesy i chwile zwątpienia - wylicza współautorka książki. - Są odważni, nie tylko dlatego, że wygrali z chorobą, ale także dlatego, że zdecydowali się podzielić swoimi historiami. Chcą dawać nadzieję i mówią „przeszczep to szansa”. 

Autorkom bardzo zależy, by odbiorcy ich publikacji otrzymywali ją bezpłatnie. Dlatego uruchomiły zbiórkę crowdfundingową na portalu zrzutka.pl.

LINK DO ZRZUTKI



By wydrukować 2 tys. egzemplarzy książki, która trafi do wszystkich ośrodków transplantacyjnych i hemato-onkologicznych w Polsce, potrzebują 33 tys. zł. Ich marzeniem jest, by co roku dodrukowywać taką samą liczbę egzemplarzy. 

Autorki książki są otwarte także na inne, pozafinansowe formy wsparcia ich inicjatywy - można się z nimi skontaktować na profilu na Fb lub mailowo: przeszczepszpikuinowezycie@gmail.com.

 

Więcej informacji o projekcie - na stronie internetowej.

 

TV

Wybory samorządowe w Gdańsku 7 kwietnia 2024