PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Prezydent Andrzej Duda: popieram ideę zlotu skautów w Gdańsku!

Prezydent Andrzej Duda: popieram ideę zlotu skautów w Gdańsku!
- Organizacja Jamboree to wielki zaszczyt i honor. Bardzo byśmy chcieli, aby w 2023 roku wyróżnienie to przypadło Polsce, gdzie idea skautingu jest rozwijana już od ponad stu lat - mówi para prezydencka, popierająca kandydaturę Gdańska, Polski i ZHP do organizacji Światowego Jamboree Skautowego.

Sojusznik Gdańska, prezydent Andrzej Duda, przemawia na Westerplatte.
Sojusznik Gdańska, prezydent Andrzej Duda, przemawia na Westerplatte.
Jerzy Pinkas/ Gdansk.pl

25. zlot Jamboree, czyli spotkanie skautów i harcerzy z całego świata, może odbyć się w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej, w 2023 roku. Organizacja największego skautowego zlotu to niepowtarzalna okazja do promocji Polski i naszego miasta na całym świecie.

O tym, czy Jamboree odbędzie się w Polsce czy w Korei Południowej, która jest naszym konkurentem, zdecyduje w sierpniu 2017 roku Światowa Konferencja Skautowa, która odbędzie się w Azerbejdżanie.

Prezydent RP Andrzej Duda przewodniczy Komitetowi Honorowemu kandydatury Polski. 

- Polska jest piękna, otwarta, bezpieczna i doskonale przygotowana do organizacji wielkich wydarzeń. Polskę gościnną i przyjazną chcemy wam pokazać podczas Jamboree - mówi prezydent Andrzej Duda. 

- Pragniemy, aby skauci z całego świata przybyli na Jamboree do Gdańska, do miejsca narodzin Solidarności, która przyniosła Polakom wolność i w wyjątkowy sposób wyraziła tak ważnego także dla skautingu ducha wspólnoty - dodaje Pierwsza Dama, Agata Duda. - Gdańsk to miasto magiczne i symboliczne, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. 

CAŁE PRZEMÓWIENIE PARY PREZYDENCKIEJ


Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi. Światowe Jamboree to dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego, młodzi ludzi ludzie z ponad 160 krajów, wszystkie rasy i religie w jednym miejscu.

Przed tym wydarzeniem instruktorzy ZHP, którzy są wolontariuszami w Zespole Projektu Jamboree 2023, promują Polskę w trakcie konferencji poszczególnych regionów WOSM (Europejskim, Eurazjatyckim, Azji i Pacyfiku, Arabskim, Afrykańskim i Panamerykańskim) oraz uczestniczą w bilateralnych spotkaniach z członkami zarządów Narodowych Organizacji Skautowych. 

Przesłanie, w którym prezydent Andrzej Duda zachęca skautów do poparcia oferty naszego kraju, zostało w sobotę, 8 października, po raz pierwszy zaprezentowane na Konferencji Regionu Eurazjatyckiego w Erywaniu. W spotkaniu tym uczestniczą liderzy skautingu z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu i Ukrainy.

Więcej na stronie polska.2023.ploprac. SŁwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl