PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pracowało 60 pojazdów, koszt - 316 tys. zł. Raport z poniedziałkowej “Akcji Zima” w Gdańsku

Pracowało 60 pojazdów, koszt - 316 tys. zł. Raport z poniedziałkowej “Akcji Zima” w Gdańsku
Najpierw było ostrzeżenie o opadach śniegu, wydane dla Trójmiasta i okolicznych powiatów przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. W Gdańsku już w niedzielę o godz. 16 postawiono w stan gotowości ekipy obsługujące sprzęt do odśnieżania dróg. Do akcji ruszyły wieczorem i pracowały do rana. Znamy już szczegóły tej w pierwszej w 2021 r. walki o utrzymanie dobrej przejezdności dróg w Gdańsku.
Pierwszy w 2021 opad śniegu i śniegu z deszczem był tak naprawdę w Gdańsku pierwszym większym opadem śniegu całego sezonu zimowego
Pierwszy w 2021 opad śniegu i śniegu z deszczem był tak naprawdę w Gdańsku pierwszym większym opadem śniegu całego sezonu zimowego
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, informuje, że z niedzieli na poniedziałek (3-4 stycznia) w akcji na miejskich drogach uczestniczyło 60 specjalistycznych pojazdów do odśnieżania i zwalczania śliskości jezdni, pługoposypywarek oraz ciągników. Prace prowadzono do godz. 8 w poniedziałek. Użyto w sumie ponad 750 ton soli z piachem lub samej soli (NaCl) i 44 tony samego piachu (kruszywo). Prognoza warunków pogodowych potwierdziła się, opady śniegu i śniegu z deszczem były chwilami bardzo intensywne, w nocy i nad ranem nastąpił szczególnie groźny dla ruchu samochodów spadek temperatury poniżej 0 st. C.

 

W ramach akcji oczyszczono dwie kategorie dróg:

  • Drogi Podstawowego Układu Komunikacyjnego (jezdnie posiadające status dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych), gdzie prowadzona jest komunikacja miejska. Tutaj koszt akcji wyniósł prawie 197 tys. zł. Użyto 28 pojazdów specjalistycznych, które m.in. posypały jezdnie solą - użyto w sumie 525 ton NaCl.
  • Drogi Uzupełniającego Układu Komunikacyjnego (drogi o znaczeniu lokalnym - gminne i wewnętrzne). Tutaj koszt akcji wyniósł nieco ponad 119 tys. zł. Użyto 16 pługoposypywarek i 15 ciągników typu rolniczego, które m.in. posypały nawierzchnie dróg kruszywem i środkami chemicznymi (230,5 tony), a także samym kruszywem (44 tony).

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIERWSZYCH OPADÓW ŚNIEGU W GDAŃSKU W 2021 ROKU

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl