PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Port Lotniczy Gdańsk zimą. Zobacz jak wygląda odśnieżanie lotniska po intensywnej śnieżycy

Port Lotniczy Gdańsk zimą. Zobacz jak wygląda odśnieżanie lotniska po intensywnej śnieżycy
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy do akcji zima przygotował się już jesienią. Do odśnieżania skierowanych zostało kilkunastu przeszkolonych pracowników, specjalistyczny sprzęt i zapasy środków chemicznych. W ten weekend służby te miały pełne ręce roboty.
Sprzęt odśnieżający na gdańskim lotnisku
Sprzęt odśnieżający na gdańskim lotnisku
źródło: Port Lotniczy Gdańsk


Koniec ubiegłego tygodnia w Gdańsku oznaczał duże opady śniegu. Miejscami spadło kilkanaście centymetrów białego puchu. Cały czas trwa odśnieżanie ulic miejskich, ale też w tych dniach, kiedy zima zaatakowała, odpowiednio utrzymywane musi być gdańskie lotnisko. Sprzęt specjalistyczny pracował tam bardzo intensywnie. Widać to dobrze na amatorskim nagraniu, które zrobili pracownicy lotniska.

Zobacz wideo:


Służby zimowego utrzymania lotniska są odpowiedzialne za to, by nie było śniegu i lodu na drodze startowej, drogach kołowania, na płytach postojowych i na szlakach dla pieszych. Wszystko dla bezpieczeństwa pasażerów, ekip lotniczych, samolotów i pracowników obsługi lotniska.

Do zimy przygotowano się już jesienią ubiegłego roku. W ramach tych przygotowań powołany został pełnomocnik odpowiedzialny za koordynację całej akcji, wybrani kierownicy i grupy pogotowia zimowego, którzy pracują w systemie całodobowym. Zatrudniono też lub przekierowano do pracy przy odśnieżaniu i odladzaniu 18 kierowców, operatorów sprzętu. Odbyli oni odpowiednie szkolenia. Lotnisko przygotowało także cały park maszynowy, którym dysponuje. Przezbrojono sprzęt z utrzymania letniego na zimowy, zamiatarki na posypywarki, a kosiarki na pługi odśnieżne.

- Ubiegła zima była dla nas bardzo łaskawa. Liczymy, że ta przed nami też nas nie zaskoczy swoją intensywnością. Musimy być jednak przygotowani na każdą ewentualność, tak by wszystkie operacje lotnicze odbyły się sprawnie i bez przeszkód, a nasi pasażerowie bezpiecznie odlecieli i przylecieli do Gdańska – mówi Jarosław Lewkowicz kierownik działu Eksploatacji Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.


Port Lotniczy Gdańsk ma 8 zestawów do odśnieżania, czyli samochody z pługiem i oczyszczarką, 2 oczyszczarki kompaktowe, ładowarkę kołową z doczepianym pługiem wirnikowym o wydajności 3,5 tyś ton/h, 2 samojezdne pługi wirnikowe na samochodach Ural, 3 ciągniki rolnicze John Deere z pługami i posypywarko-polewarkami, 2 inne polewarko-posypywarki i 2 samochody pomiarowe. W magazynach już w grudniu zabezpieczono 150 ton zapasu takich środków chemicznych potrzebnych do walki ze śniegiem.

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl