• Start
  • Wiadomości
  • Pomóż zrobić zapasy na trudne czasy - apeluje Bank Żywności w Trójmieście

Pomóż zrobić zapasy na trudne czasy - apeluje Bank Żywności w Trójmieście

- Rezerwy jedzenia w naszym magazynie topnieją - mówi Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście. - Pandemia nie odpuszcza i obawiamy się, że za kilka tygodni nie będziemy mogli zapewnić pomocy najbardziej potrzebującym. Bank uruchomił właśnie zrzutkę na zakup produktów o długim terminie ważności: - To dla nas jedyna szansa, by mieć pewność, że w kolejnych miesiącach nikt nie zostanie bez pomocy - podkreślają “bankowcy”.
18.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście przed sklepem społecznym Za Stołem
Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście przed sklepem społecznym Za Stołem
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Żywność z Banku trafia do potrzebujących za pośrednictwem ponad 50 lokalnych partnerów, m.in.: hospicjów, schronisk dla bezdomnych i świetlic środowiskowych. Organizacja współpracuje też m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku prowadząc dla niego sklep społeczny “Za stołem”, w którym zaopatrują się osoby w trudnej sytuacji życiowej objęte opieką MOPR. Podobny sklep działa we współpracy z Gdynią. Podczas pandemii koronawirusa działalność Banku jeszcze nabrała rozpędu.

- Podczas lockdownu na przełomie marca i kwietnia byliśmy jedną z niewielu pomorskich organizacji charytatywnych, które ani na chwilę nie przerwały działania - podkreśla Łukasz Jaroń. - Codziennie przygotowywaliśmy dziesiątki paczek żywnościowych dla rodzin w kwarantannie, seniorów, osób niepełnosprawnych i tych, które nagle straciły pracę. Nasze sklepy społeczne i magazyn działały pełną parą, a kierowcy ruszyli w teren z pomocą dla mieszkańców Rumii, Redy, Wejherowa, Władysławowa, a nawet Łeby.

Pracownicy Banku od początku pandemii zauważają wzrost liczby potrzebujących wsparcia żywnościowego – nie tylko chorych lub umieszczonych w kwarantannie.

Sklep społeczny `Za Stołem` w Gdańsku, jedno z miejsc poprzez które Bank Żywności w Trójmieście trafia do potrzebujących
Sklep społeczny `Za Stołem` w Gdańsku, jedno z miejsc poprzez które Bank Żywności w Trójmieście trafia do potrzebujących
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


- Mnóstwo zgłoszeń przyjęliśmy od osób, które nagle straciły pracę, ale też np. od rodzin z małymi dziećmi. Od wiosennego lockdownu przez nasze sklepy społeczne przewinęło się ponad 2100 osób - wylicza Łukasz Jaroń. - Odpowiedzieliśmy na ponad 400 próśb o paczki dla rodzin w kwarantannie, a wciąż napływają do nas kolejne. Na wszystkie staramy się reagować najszybciej, jak to możliwe. Nie jest to jednak takie proste.

Intensywna pomoc w ostatnich miesiącach spowodowała, że magazyn BŻT w Gdańsku zaczyna świecić pustkami. I nie chodzi tu o dostarczane przez sklepy i hurtownie produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia.

Paczki żywnościowe trafiają do rodzin w kwarantannie, seniorów, osób niepełnosprawnych i tych, które nagle straciły pracę
Paczki żywnościowe trafiają do rodzin w kwarantannie, seniorów, osób niepełnosprawnych i tych, które nagle straciły pracę
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Niezbędne do przygotowania codziennych posiłków jedzenie z długimi terminami ważności Bank uzyskiwał dzięki życzliwości mieszkańców Trójmiasta podczas zbiórek w supermarketach przed najważniejszymi świętami. W tym roku przez pandemię po raz pierwszy od 14 lat zmuszeni byli odwołać Wielkanocną Zbiórkę Żywności, nie wiadomo co też, co będzie ze zbiórką bożonarodzeniową. 

“Martwimy się, że już za kilka tygodni ktoś zgłosi się do nas po pomoc, a my będziemy musieli rozłożyć bezradnie ręce. Dlatego zdecydowaliśmy się ruszyć z akcją „Robimy zapasy na trudne czasy”. Uruchomiliśmy wirtualną zbiórkę funduszy na zakup żywności długoterminowej. To dla nas jedyna szansa, by mieć pewność, że w kolejnych miesiącach nikt nie zostanie bez pomocy. Czasy są trudne i nieprzewidywalne, ale nie zmienia się jedno: musimy działać, żeby każdy, kto o to poprosi, otrzymał godne wsparcie” - pisze ekipa BŻT na stronie internetowej akcji. Na stronie znajduje się link kierujący na portal zrzutka.pl, gdzie prowadzona jest zbiórka.

Najbardziej potrzebne są produkty o długich terminach przydatności
Najbardziej potrzebne są produkty o długich terminach przydatności
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Więcej informacji o tym, jak działa Bank Żywności w Trójmieście znaleźć można na jego stronie internetowej oraz na jego profilach na Facebooku, Instagramie i Twitterze. 

Akcję „Robimy zapasy na trudne czasy” nie bez powodu zainaugurowano 16 października - tego dnia przypada Światowy Dzień Żywności. Potrwa do końca miesiąca.

Akcję wspierają też pracownicy kilku firm z Trójmiasta, organizując z własnej inicjatywy wewnętrzne zbiórki żywności lub funduszy na rzecz BŻT. Jeśli ktoś chciałby pomóc w ten sam sposób, może zrobić to bezpiecznie także teraz, w trakcie pandemii i rzeczywistości czerwonej strefy.

Jak (rady zaczerpnięte od BŻT)?

Zrób zakupy!
To najbezpieczniejsza forma przekazania żywności. Skorzystaj z jednego ze sklepów internetowych i wybierz produkty, które chcesz nam przekazać. Potrzebujemy jedzenia z długimi terminami ważności, czyli przede wszystkim: olejów, kasz, makaronów, konserw, gotowych dań instant, a nawet herbaty czy kawy. Jako miejsce dostawy podaj adres: Sklep Społeczny „Za Stołem”, ul. Wolności 52, 80-538 Gdańsk.

Żeby ułatwić pracę dostawcy w szczegółach kontaktowych można podać dane: Łukasz Jaroń, tel. 506 841 334, e-mail: lukasz.jaron@bztrojmiasto.pl. W razie problemów z trafieniem poprowadzę kierowcę do celu.

Oczywiście możesz wybrać dowolny sklep spożywczy online, ale gdyby brakowało Ci pomysłu, możesz skorzystać np. z carrefour.pl, leclercdrive.pl, ezakupy.tesco.pl albo hurtownia-spozywcza.pl.

Jeśli chcesz, daj nam znać o zrobionych zakupach. Byłoby super, gdybyśmy mogli Ci podziękować!

Dorzuć się!
Jeśli nie chcesz robić zakupów w sieci, możesz po prostu przelać jakąś kwotę na zrzutkę, którą organizujemy w portalu Zrzutka.pl. Za całą zebraną sumę kupimy od producentów żywność na preferencyjnych warunkach, czyli po cenach niższych niż sklepowe. Każda złotówka jest tu na wagę złota!

Podaj dalej!
Powiedz innym o naszej akcji: udostępnij stronę zrzutki, zachęć znajomych, żeby włączyli się do działania. Im więcej osób o nas usłyszy, tym więcej potrzebujących nakarmimy.

Kontakt: lukasz.jaron@bztrojmiasto.pl

bank_zywnosci_820x312

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej