• Półmaraton Gdańsk 2019. Wygrał Kenijczyk i Ukrainka z polskim paszportem WIDEO I ZDJĘCIA

W sobotę i niedzielę, 16-17 listopada 2019 r., na ulicach Gdańska rozegrany został Amber Expo Półmaraton Gdańsk, w którym udział wzięło blisko 6 tysięcy biegaczy. Od tegorocznej, szóstej edycji, impreza nosi imię prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza. Zobacz, jak wyglądała rywalizacja.
17.11.2019
We wszystkich biegach Półmaratonu udział wzięło 5,5 tys. osób
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

W sąsiedztwie startu tegorocznego Amber Expo Półmaratonu Gdańsk już na godzinę przed zawodami można było zobaczyć wielu rozgrzewających się biegaczy. Dużą wspólną rozgrzewkę rozpoczęto kwadrans przed starem. I już można było poczuć emocje.

Jeszcze dzień przed głównym biegiem, w piątek w nocy, rywalizowano na dystansie 10 km. Nocną Dychę wygrał Paweł Czyżkowski z MKB Dreptak (33:19) przed Dominikiem Goskiem (33:20). Najlepiej wśród pań pobiegła Marta Szenk (39:25). Rozegrano też biegi dziecięce i młodzieżowe.

- Statystyki pokazują, że jeśli chodzi o liczbę uczestników, to mamy ten sam wynik co przed rokiem - mówi Rafał Zakrzewski, dyrektor Amber Expo Półmaratonu Gdańsk. -  Wczoraj mieliśmy Bieg na 10 km. Zgłosiło się 200 osób więcej. Ponad pół tysiąca dzieci ukończyło wczoraj rywalizację. Było duże zainteresowanie i doszło już do tego, że musieliśmy oddzielać w rocznikach chłopców od dziewczynek. W sumie pakiety startowe odebrało 5,5 tysiąca osób.

Zobacz relację wideo z Półmaratonu Gdańsk 2019:

W sobotę, 17 listopada, o godz. 9.00 równocześnie wystartowali zawodnicy ścigający się w Biegu na Piątkę (5 km) i w głównym Półmaratonie na dystansie 20 km. Przed startem przypomniano, że zawody rozgrywane są jako memoriał im. Pawła Adamowicza. Pamięć zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska uczczono minutą ciszy. Po raz kolejny wybrzmiał utwór „Sound of Silence” w wykonaniu zespołu "Disturbed". Do uczestników Półmaratonu przemówiła żona prezydenta Adamowicza Magdalena i to ona dała sygnał do startu.

- Paweł co roku brał udział w tej imprezie - wspomina Magdalena Adamowicza, żona Pawła Adamowicz i posłanka do PE. - Wręczał medale uczestnikom i potem, jak wracał do domu po kilku godzinach, miał pełno energii i entuzjazmu. Mówił, że to jest niesamowite kiedy ludzie, którzy wpadają na metę, często wykończeni i wycieńczeni, mają błysk w oku, mają radość i energię. Moje dziejsze przesłanie do biegaczy było takie, żeby biegali i byli ambasadorami Gdańska, żeby biegali i mówili o naszej wolności, naszej solidarności, o naszym cudownym mieście.

Zwycięzca Pólmaratonu Gdańsk 209 Kenijczyk Hammington Cherop

Trasa głównego biegu wiodła od Amber Expo ulicą Marynarki Polskiej i Jana z Kolna do Wałów Piastowskich, a następnie główną aleją miasta do Oliwy, by potem skręcić w ulicę Pomorską, Chłopską i Czarnym Dworem z powrotem dotrzeć do Amber Expo. Meta usytuowana została w sali wystawienniczej C Amber Expo.

Na zawodników czekały pamiątkowe medale, które wręczała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz z Magdalena Adamowicz.

Zawodników na mecie witała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

Najszybciej finiszował Kenijczyk Hammington Cherop. Ponad 21-kilometrową trasę, prowadzącą głównymi arteriami Gdańska do mety w hali Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo przy ul. Żaglowej, pokonał w czasie 1:06:33. Finiszował przed Ukraińcem Artemem Kazbanem (1:06.33).

Najlepszy z Polaków, Łukasz Woźniak ze Strawczyna (1:08.26) zajął piąte miejsce.

W rywalizacji pań najlepsza okazała się Olga Ochal (1:17.18), która zwyciężyła w Półmaratonie Gdańsk już trzy lata temu. Za nią uplasowała się Aleksandra Baranowska-Trzasko (1:21:50).

Natomiast w Biegu na Piątkę tryumfował tczewianin Patryk Sowiński z Tczewa (15:12) oraz Diana Dawidziuk-Gosk z Warszawy (17:43).

Więcej na temat Półamaratonu: TUTAJ