PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Politechnika Gdańska. Trwają prace przy budowie nowoczesnego centrum informatycznego

Politechnika Gdańska. Trwają prace przy budowie nowoczesnego centrum informatycznego
Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej powstaje nowoczesne Centrum Kompetencji STOS. Będzie to unikatowy w skali kraju obiekt. Na placu budowy obecnie wykonywane są m.in. instalacje wewnątrz budynku, które będą wpływać w przyszłości na funkcjonowanie „serca” obiektu, czyli serwerowni. Trwają również roboty konstrukcyjne.
Roboty budowlane są prowadzone obecnie w systemie dwu-, a nawet trzyzmianowym. Wykonano już zasypki budynku na poziomie -2 i -1. Trwają prace związane z izolacją i zasypkami ścian zewnętrznych wyższych kondygnacji. W większości wykonano już stropy poziomu 0
Roboty budowlane są prowadzone obecnie w systemie dwu-, a nawet trzyzmianowym. Wykonano już zasypki budynku na poziomie -2 i -1. Trwają prace związane z izolacją i zasypkami ścian zewnętrznych wyższych kondygnacji. W większości wykonano już stropy poziomu 0
Fot. Politechnika Gdańska

 

CK STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) Politechniki Gdańskiej powstaje na terenie kampusu uczelni, przy ul. Traugutta. Inwestycja będzie pełnić funkcję multidyscyplinarnego centrum gromadzenia i przetwarzania danych - zgodnie z najnowszymi, światowymi standardami. Możliwości CK STOS będzie można wykorzystywać również w badaniach naukowych z zakresu m.in. fizyki, chemii, astronomii, biotechnologii czy medycyny, a także do badań wdrożeniowych służących komercjalizacji nauki. Wykonawcą inwestycji jest sopocka grupa NDI.

- To największa inwestycja w powojennej historii Politechniki Gdańskiej - podkreśla kanclerz PG, Mariusz Miler. - W drugim kwartale 2022 roku obiekt będzie gotowy do użytkowania, a nasi studenci już w kolejnym roku akademickim będą mogli zobaczyć, jak działają nowoczesne systemy podtrzymujące pracę serwerów.

 

Na CK STOS skorzystają nie tylko studenci PG. Trwają już rozmowy z władzami innych trójmiejskich uczelni na temat kolokacji, czyli przeniesienia ich serwerów do CK STOS, co obniżyłoby koszty związane z zakupem własnego sprzętu i jego utrzymaniem.

- Budynek będzie służył również środowisku biznesowemu. Moc obliczeniowa serwerów, które będą tu dostarczone, zapewni możliwość rozwoju w dziedzinie IT wielu firmom województwa pomorskiego - dodaje kanclerz PG.

 

Tak wyglądać będzie nowoczesne Centrum Kompetencji STOS
Tak wyglądać będzie nowoczesne Centrum Kompetencji STOS
Mat. Politechnika Gdańska

 

Instalacje dla „serca” Centrum Kompetencji STOS PG

Głównym elementem CK STOS będzie serwerownia wyposażona w zaawansowaną infrastrukturę informatyczną, w tym w superkomputer. Urządzenie będzie posiadać docelowo jedną z najwyższych w tej części Europy mocy obliczeniowych, co umożliwi przeprowadzanie skomplikowanych symulacji oraz transferowanie, przetwarzanie i archiwizację ogromnych zbiorów danych.

- Naszym zadaniem jest zapewnienie w tym pomieszczeniu odpowiedniej temperatury i wilgotności, a także ochrony przed ogniem, wodą i polem elektromagnetycznym - mówi Aneta Tul-Sierpińska, kierownik robót sanitarnych z firmy NDI. - Korytarz, który prowadzi do serwerowni, ma wysokość prawie siedmiu metrów. To daje możliwość, by instalacje poprowadzić dwutorowo: część w przestrzeni międzysufitowej, a część w specjalnej przestrzeni pod „podniesioną” podłogą. Jest to bardzo rzadko spotykane rozwiązanie.

W najbliższym czasie rozpocznie się montaż instalacji klimatyzacji precyzyjnej oraz mgły wodnej, co również stanowi duże wyzwanie logistyczne ze względu na gabaryty i ciężar samych rur. Średnice stalowych rurociągów instalacyjnych wewnątrz budynku mają prawie pół metra, a ich długość przekracza siedem metrów. Wykonywany jest także system chłodzenia technologicznego wraz z instalacją odzysku ciepła, która zostanie wykorzystana do ogrzewania całego budynku. Obiekt będzie posiadał system inteligentnego monitorowania, które ma zapewnić ciągłość pracy wszystkich komponentów.

 

Inwestycja zakończy się w połowie 2022 r.
Inwestycja zakończy się w połowie 2022 r.
Fot. Politechnika Gdańska

 

Praca na budowie CK STOS na trzy zmiany

Roboty budowlane są prowadzone obecnie w systemie dwu-, a nawet trzyzmianowym.

- Zrealizowaliśmy już zasypki budynku na poziomie -2 i -1. Trwają prace związane z izolacją i zasypkami ścian zewnętrznych wyższych kondygnacji. W większości wykonano już stropy poziomu 0. Rozpoczęliśmy wykonywanie ścian poziomu +1 oraz szalujemy strop poziomu +2 - wylicza Katarzyna Przybylska, inżynier budowy z firmy NDI. - Obiekt swoją konstrukcją nie przypomina typowych budynków kubaturowych. Wykonujemy tutaj m. in. ściany, które pracują jako tarcze oraz stropy podwieszane i stropy, które znajdują się na kilku poziomach w ramach jednej kondygnacji.

Mimo trwających prac konstrukcyjnych NDI, zachowując wszelkie normy i technologie budowlane, prowadzi już także roboty wykończeniowe wewnątrz budynku.

- Rozpoczęliśmy termoizolację stropów garaży podziemnych, pierwsze malowania ścian, a za chwilę przejdziemy do montażu podkonstrukcji stalowych, potrzebnych do mocowania ścianek szklanych, które otaczają laboratoria i hole - tłumaczy Michalina Szewczuk, kierownik robót budowlanych generalnego wykonawcy firmy NDI.

„Bunkier” z serwerownią, hol, portiernia, toalety, tzw. showroom oraz pomieszczenia biurowe znajdą się w CK STOS na parterze. Na pierwszym piętrze powstaną biura, sala konferencyjna, zaplecze socjalne i pomieszczenia techniczne. Na poziomie +2 i +3 zlokalizowane będą m. in. biura, wentylatornia oraz urządzenia chłodnicze i część techniczna obsługująca serwerownie. Budynek będzie posiadał dwie kondygnacje podziemne, przeznaczone na parkingi oraz pomieszczenia techniczne.

Koszt podstawowy inwestycji, która zakończy się w pierwszej połowie 2022 r., to 155,7 mln zł. 90,1 mln zł pochodzi z unijnej dotacji w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt inwestycji przewyższy jednak 200 mln zł - różnica wynika z potrzeby uzupełnienia CK STOS o dodatkowe, specjalistyczne wyposażenie (w tym superkomputer), które uczelnia będzie sukcesywnie kupować i instalować w obiekcie w kolejnych latach.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl