PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wejdź na Górę Gradową, spójrz w niebo i... policz spadające gwiazdy. Dziś od 20 do północy

Wejdź na Górę Gradową, spójrz w niebo i... policz spadające gwiazdy. Dziś od 20 do północy
Obserwacje spadających Perseidów, pokazy astronomiczne, warsztaty budowania obrotowych map nieba, kino pod gwiazdami i teatr tancerzy ognia. Hevelianum zaprasza na „Nocne Podglądanie Wszechświata” w czwartek, 12 sierpnia, w godz. 20.00-24.00. Tegoroczna edycja odbędzie się w innej niż dotychczas lokalizacji - u podnóża Góry Gradowej, od strony ul. 3 Maja. Wstęp wolny.
Hevelianum zaprasza na „Nocne Podglądanie Wszechświata” w przyszłym tygodniu, 12 sierpnia
Hevelianum zaprasza na „Nocne Podglądanie Wszechświata” w przyszłym tygodniu, 12 sierpnia
Fot. Hevelianum

 

Perseidy, zwane łzami świętego Wawrzyńca, można oglądać od lipca do września, jednak apogeum tego zjawiska przypada na połowę sierpnia. Dlatego, z myślą o miłośnikach astronomii i sympatykach wszystkiego co we Wszechświecie piszczy, Hevelianum zaprasza na kolejną edycję wydarzenia „Nocne Podglądanie Wszechświata". 

- Jeżeli niebo będzie bezchmurne, będziemy je wspólnie obserwować i "polować" na spadające gwiazdy. A, że ile gwiazd, tyle życzeń do spełnienia, to warto przygotować ich listę na tę wyjątkową noc. Jeśli macie swój sprzęt obserwacyjny, zabierzcie go ze sobą. Przydadzą się też koc i spray na komary - zaprasza Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum, koordynatorka wydarzenia. – Nasze spotkanie odbędzie się pod patronatem samego Jana Heweliusza, który w tym roku obchodzi 410. rocznicę urodzin – dodaje.   

Obserwacje astronomiczne - wzbogacone gwiezdnymi opowieściami, wyjątkowa sceneria zabytków poukrywanych w zakamarkach rozległych terenów Góry Gradowej, i panorama rozświetlonego Gdańska to silne argumenty, które co roku przyciągają tłumy mieszkańców i gości naszego miasta na Nocne Podglądanie Wszechświata.

Wydarzenie odbędzie na Równi Ogniowej, do której można dojść od strony ul. 3 Maja, przy budynku Sądu Rejonowego. Ze względu na odbywające się w tym czasie przygotowania do United Arts Festival, główny plac Hevelianum będzie niedostępny, zamknięte zostaną też wejścia i parkingi na ul. Gradowej. Warto więc na miejsce przyjechać komunikacją miejską, zapoznać się z mapą i stosować do oznaczeń terenu.

 

Sprawdź, w których miejscach zaplanowano atrakcje
Sprawdź, w których miejscach zaplanowano atrakcje
Mat. Hevelianum

 

Oprócz obserwacji astronomicznych, na gości czekać będą warsztaty z budowania obrotowych map nieba, z których będzie można od razu korzystać, kino "pod gwiazdami" - z filmami o tajemnicach Wszechświata, pokazy astronomiczne o tym, jak odróżnić meteoryt od kamienia, a na finał: Arta Foc - Teatr Tancerzy Ognia, czyli artystyczny pokaz tańca z ogniem, z użyciem najbardziej zaawansowanych technik i sprzętu fireshow. 

Udział we wszystkich przygotowanych atrakcjach jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują jednak wejściówki (do odbioru w punkcie info podczas wydarzenia). 

Wydarzenie jest częścią projektu „SPINaj naukę”, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum. Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Program całorocznych obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl

 

Perseidy, zwane łzami świętego Wawrzyńca można oglądać od lipca do września, jednak apogeum tego zjawiska przypada na połowę sierpnia
Perseidy, zwane łzami świętego Wawrzyńca można oglądać od lipca do września, jednak apogeum tego zjawiska przypada na połowę sierpnia
Fot. Hevelianum

 

NOCNE PODGLĄDANIE WSZECHŚWIATA - PROGRAM

12 sierpnia 2021

OBSERWACJE ASTRONOMICZNE

20:00-24:00 | Niskie Czoło Kurkowe

Obserwacje spadających Perseidów i nieba opatrzone opowieściami astronomów Hevelianum. Przyjrzyj się cieniutkiemu rogalikowi Księżyca, podejrzyj księżyce Jowisza, podziwiaj pierścienie Saturna i policz spadające gwiazdy. Ile gwiazd, tyle życzeń do spełnienia, przygotuj więc ich listę na tę noc! Możesz zabrać własny sprzęt obserwacyjny i koc. Przyda się też spray na komary.

ASTROWARSZTATY

20:00-24:00 | Równia ogniowa

Interaktywne warsztaty, podczas których możesz samodzielnie zbudować obrotową mapę nieba wraz z latarką z czerwonym światłem i wykorzystać ją do obserwacji.

KINO POD GWIAZDAMI

20:00-24:00 | kojec Galerii Strzeleckiej

Pozasłoneczni przybysze, kosmiczna podróż wody, tajemnice Marsa i historie gwiazdozbiorów – to tylko kilka tematów, które zgłębiają twórcy „Astronarium”. Posłuchaj opowieści o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je odkrywają.

„O TYM, CZY GWIAZDY SPADAJĄ” – POKAZ ASTRONOMICZNY

20:00-20:30 | 21:00-21:30 | 22:00-22:30 | sala Newtona w Galerii Strzeleckiej

Z jakim obiektem związane są sierpniowe spadające gwiazdy? Jak wygląda kometa? Co różni meteor od meteorytu? Podczas pokazu dowiesz się, jak odróżnić kosmiczne odłamki od ziemskich kamieni, a my spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania, nawet te z kosmosu.

ARTA FOC – TEATR TANCERZY OGNIA

23:00-23:30 | kojec Galerii Strzeleckiej

Artystyczny pokaz tańca z ogniem, bogaty w najbardziej zaawansowane techniki i najlepsze efekty fireshow, nawiązujący do rozświetlonego gwiazdami nieba oraz astronoma Jana Heweliusza. Zobaczcie niezwykłą interpretację jego miłości do Elżbiety i drogę wśród gwiazd. Uczestnicy pokazu, skąpani w deszczu wielobarwnych iskier, na długo zapamiętają tę noc…

UWAGA! Program może ulec zmianie ze względu na pogodę. 

 

3
Mat. Hevelianum

 

 

Oprac. KG