Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rada Miasta Gdańska: ustępuje Bogdan Oleszek, w jego miejsce - Agnieszka Owczarczak. LISTA RADNYCH, WIDEO, ZDJĘCIA

W poniedziałek, 19 listopada, odbyła się inauguracyjna sesja Rady Miasta Gdańska VIII kadencji. Przewodniczącą Rady Miasta Gdańska została Agnieszka Owczarczak z Koalicji Obywatelskiej, a wiceprzewodniczącymi: Beata Dunajewska z komitetu Wszystko dla Gdańska, Piotr Gierszewski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Mateusz Skarbek z Koalicji Obywatelskiej.

Rada Miasta Gdańska: ustępuje Bogdan Oleszek, w jego miejsce - Agnieszka Owczarczak. LISTA RADNYCH, WIDEO, ZDJĘCIA
A
A
data publikacji: 19 listopada 2018 r.
Agnieszka Owczarczak została przewodniczącą Rady Miasta Gdańska VIII kadencji
Agnieszka Owczarczak została przewodniczącą Rady Miasta Gdańska VIII kadencji
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Uroczysta pierwsza sesja Rady Miasta Gdańska w kadencji 2018 – 2023 odbyła się w Ratuszu Głównego Miasta, w Wielkiej Sali Wety. Miejsce było nieprzypadkowe. To tutaj przed laty obradowali miejscy rajcy, dlatego, dla zachowania tradycji, organizowane są tutaj sesje inauguracyjne. Sesje zwyczajne odbywają się w Nowym Ratuszu, przy ul. Wały Jagiellońskie.

Przewodniczącą Rady Miasta Gdańska została Agnieszka Owczarczak z Koalicji Obywatelskiej. Była jedyną kandydatką zgłoszoną na to stanowisko. W prezydium RMG znalazło się także trzech wiceprzewodniczących. Każdy reprezentuje jeden z klubów, które znalazły się w gdańskiej Radzie tej kadencji. To Mateusz Skarbek z Koalicji Obywatelskiej, Beata Dunajewska z Wszystko Dla Gdańska oraz Piotr Gierszewski z Prawa i Sprawiedliwości.

W trakcie poniedziałkowego posiedzenia 31 radnych złożyło ślubowanie. Odebrali oni także z rąk przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej, Marka Horodniczego, zaświadczenia o wyborze na radnego.

Do czasu wyboru przewodniczącej RMG nowej kadencji pierwszej sesji przewodniczył, zgodnie z regulaminem, radny – senior, najstarszy wśród obecnych radnych. Był nim Bogdan Oleszek, wieloletni przewodniczący Rady Miasta Gdańska. Pełnił on tę funkcję przez 17 lat. Po ogłoszeniu wyników głosowania jako pierwszy pogratulował Agnieszce Owczarczak.

- Życzę owocnej pracy, i oby była ona spokojna, choć wiem, że nie zawsze tak jest. Wszystkiego najlepszego - powiedział wieloletni przewodniczący Bogdan Oleszek, po czym założył na ramiona nowej przewodniczącej srebrny łańcuch Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska.

- Dziękuję za okazane zaufanie. Głos każdego z radnych, niezależnie od opcji politycznej, będzie dla mnie równie ważny - podkreślała podczas swojego pierwszego wystąpienia Przewodnicząca RMG, Agnieszka Owczarczak. - Chcę też podziękować Bogdanowi Oleszkowi, który przez 17 lat przewodniczył Radzie Miasta. Bogdanie, praca z Tobą w prezydium Rady Miasta była dla mnie nauką samorządności. Dziękuję Ci bardzo.


Przez 17 lat stanowisko przewodniczącego gdańskich radnych piastował Bogdan Oleszek
Przez 17 lat stanowisko przewodniczącego gdańskich radnych piastował Bogdan Oleszek
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Owczarczak zdradziła też swoje pierwsze plany na nowym stanowisku. W przyszłym roku będziemy obchodzić 30. rocznicę pierwszych częściowo demokratycznych wyborów do polskiego Parlamentu. Przypadać będzie też 30. rocznica powstania pierwszego rządu z niekomunistycznym premierem RP, Tadeuszem Mazowieckim. W maju obchodzić będziemy także 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

- W związku z tymi wydarzeniami chciałabym, aby Gdańsk dumnie uczcił oba te jubileusze. Dlatego chciałabym zapowiedzieć, że przygotuję projekt uchwały ogłaszającej rok 2019 Rokiem Wolności w Gdańsku. Uważam, że bardzo ważne jest abyśmy wszyscy wspólnie włączyli się w upamiętnienie miejsca Gdańska w najnowszej historii, historii wolnej Polski. Wraz z Prezydentem Adamowiczem przygotujemy szereg uroczystości i przedsięwzięć, tak, aby wszyscy gdańszczanie mogli wziąć w nich udział – zapowiedziała przewodnicząca Owczarczak.

Ślubowanie złożył w poniedziałek także Paweł Adamowicz, który ponownie objął stanowisko Prezydenta Miasta Gdańska.

- To przywilej bycia Radnym, a także Prezydentem Miasta Gdańska, wyjątkowego miasta w Polsce i Europie - mówił w poniedziałek prezydent Adamowicz. - Gdańsk chce być otwarty i chce łączyć. To wielkie zobowiązanie dla nas na dziś, na jutro, i na przyszłość. Przewodnicząca Agnieszka Owczarczak zaproponowała, by przyszły rok ustanowić Rokiem Wolności. To cenna inicjatywa. Rzeczywiście, kiedy popatrzymy na 1989 rok, to jest to rok przełomowy nie tylko w historii Polski, ale też w historii narodów zniewolonych Europy Środkowo-Wschodniej. To była "Jesień Narodów", które chciały i odzyskały wolność, upragnioną demokrację i pełną suwerenność.

Prezydent Gdańska ponownie podziękował też mieszkańcom za bardzo liczny udział w ostatnich wyborach samorządowych.

- Mamy do czynienia z jakimś przebudzeniem obywatelskim. Nie tylko w Gdańsku, ale i w Polsce. To przebudzenie nastąpiło w Rzeczpospolitej samorządowej. Polski i Polacy odczuli, że samorząd terytorialny to nie tylko najbardziej udana reforma rządu Tadeusza Mazowieckiego czy udana zmiana III Rzeczpospolitej, ale że demokracja lokalna jest bardzo bliska codzienności - stwierdził prezydent Adamowicz. - W tych wyborach szło o wybór: czy jesteśmy za Polską samorządną czy za Polską centralistyczną. Polacy opowiedzieli się za Polską samorządną.


W poniedziałek ślubowanie, poza radnymi, złożył także Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz
W poniedziałek ślubowanie, poza radnymi, złożył także Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Poniedziałkowe posiedzenie rozpoczęło się kilka minut po godz. 12. Wzięło w nim udział 31 radnych. W uroczystości nie uczestniczyła Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak, którzy zostali wybrani w ostatnich wyborach do Rady Miasta Gdańska. Z mandatu radnego, jeszcze przed pierwszą sesją, zrezygnował Paweł Adamowicz, który wybrany został przez mieszkańców ponownie na urząd Prezydenta Miasta Gdańska.

Rada Miasta Gdańska w nowej kadencji będzie liczyła, podobnie jak w poprzedniej, 34 radnych. Wydłuży się jednak czas trwania kadencji - z czterech do pięciu lat (podobnie w całym kraju, na lata 2018-2023).

W RMG zasiądą przedstawiciele trzech klubów: Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz komitetu Wszystko Dla Gdańska.


ZOBACZ TRANSMISJĘ Z INAUGURACYJNEJ SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA:


Poniżej lista radnych z podziałem na okręgi wyborcze:

OKRĘG Nr 1 (Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce)

 1. Cezary Śpiewak-Dowbór (KO)

 2. Lech Kaźmierczyk (KO)

 3. Waldemar Jaroszewicz (PiS)

 4. Andrzej Skiba (PiS)

 5. Beata Dunajewska (WdG)


OKRĘG nr 2 (Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice)

 1. Bogdan Oleszek (KO)

 2. Kamila Błaszczyk (KO)

 3. Mateusz Skarbek (KO)

 4. Kacper Płażyński (PiS)

 5. Kazimierz Koralewski (PiS)

 6. Joanna Cabaj (PiS)

 7. Aleksandra Dulkiewicz (WdG)


OKRĘG nr 3 (Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień)

 1. Piotr Borawski (KO)

 2. Beata Jankowiak (KO)

 3. Anna Golędzinowska (KO)

 4. Piotr Gierszewski (PiS)

 5. Przemysław Malak (PiS)

 6. Piotr Dzik (WdG)


OKRĘG nr 4 (Młyniska, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo)

 1. Emilia Lodzińska (KO)

 2. Krystian Kłos (KO)

 3. Karol Rabenda (PiS)

 4. Romuald Plewa (PiS)

 5. Piotr Grzelak (WdG)


OKRĘG nr 5 (Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe)

 1. Agnieszka Owczarczak (KO)

 2. Przemysław Ryś (KO)

 3. Andrzej Kowalczys (KO)

 4. Jan Kanthak (PiS)

 5. Elżbieta Strzelczyk (PiS)


OKRĘG nr 6 (Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki)

 1. Łukasz Bejm (KO)

 2. Karol Ważny (KO)

 3. Jan Perucki (KO)

 4. Dawid Krupiej (PiS)

 5. Andrzej Stelmasiewicz (WdG)-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora