Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdański lew Bolek zakłada rodzinę na Śląsku, ma już pierwszą partnerkę

Pamiętacie Bolka, jednego z gdańskich lwów, który jako pierwszy opuścił stado? Mamy dobre wieści! Bolek po ośmiu miesiącach czekania, w końcu poznał swoją partnerkę. Czy będzie z tego miłość? O tym zadecydują najbliższe tygodnie. Póki co, zapraszamy do obejrzenia filmu z pierwszych chwil, jakie Bolek spędził ze swoją nową towarzyszką o imieniu Lingala.

Gdański lew Bolek zakłada rodzinę na Śląsku, ma już pierwszą partnerkę
A
A
data publikacji: 22 sierpnia 2017 r.

Lew Bolek i jego pierwsza partnerka - starsza o trzy lata Lingala
Lew Bolek i jego pierwsza partnerka - starsza o trzy lata Lingala
kadr z filmu/Śląski ogród Zoologiczny w Chorzowie

Bolek jest synem Arco i Bergi. Urodził się 12 lipca 2015 w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, jako jeden z trzech lewków z pierwszego miotu. Ponieważ w stadzie może być tylko jeden samiec alfa - rywalizacja o przywództwo z ojcem, miałaby krwawy finał - rodzinę zawsze trzeba rozdzielić. W przypadku Bolka zwierzęta rozdzielono wcześniej, niż robi się to zazwyczaj, ponieważ nadarzyła się okazja na stworzenie mu nowego domu. Pomimo tego, że Bolek był jeszcze niezagrażającym ojcu juniorem, podjeto decyzję, że wyjedzie na Śląsk. Bolek opuścił stado w grudniu 2016 roku i trafił do ogrodu zoologicznego w Chorzowie. Dlaczego więc do zapoznania z samicą, która  tam na niego czekała, doszło dopiero teraz?

- Bolek pojechał do starszej od niego samicy - wyjaśnia Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - W tym przypadku proces zapoznania musiał zostać wydłużony. Łączenie kotów drapieżnych jest trudne, bo zawsze wiąże się z walką o terytorium i pozycję. Bolek jest młodszy od swojej nowej towarzyszki o trzy lata. Przedwczesne połączenie, mogłoby być dla niego niebezpieczne. 

Wszystko wskazuje na to, że Bolek zrobił dobre pierwsze wrażenie. Lingala zdaje się być wyraźnie nim zaciekawiona, bo nie odstępuje go na krok.

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora