PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Działalność zainaugurowała Rada Seniorów w Gdańsku - jest już po pierwszej sesji
Działalność zainaugurowała Rada Seniorów w Gdańsku - jest już po pierwszej sesji
Pierwsze posiedzenie Rady Seniorów odbyło się w środę, 7 listopada o godz. 16.00 w Nowym Ratuszu. W wydarzeniu udział wziął m.in. prezydent Paweł Adamowicz i kilkoro radnych. Radna Beata Dunajewska została specjalnie wyróżniona za wkład w prace nad powołaniem Rady Seniorów.
31 osób w wieku 60+. Tyle osób weszło w skład pierwszej w Polsce Rady Seniorów
31 pań i panów w wieku 60+. Tyle osób weszło w skład pierwszej gdańskiej Rady Seniorów
Dominik Paszliński/gdansk.pl

To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Rada Seniorów będzie ciałem doradczym dla prezydenta i Rady Miasta Gdańska. Dzięki wyborom, które odbyły się niespełna miesiąc temu w nowo wybranej Radzie Seniorów znalazło się 31 radnych wyłonionych spośród 39 kandydatów. To właśnie oni wzięli udział w pierwszej sesji na której wybrali swoich przedstawicieli. Przewodniczącym rady został Aleksander Żubrys, wiceprzewodniczącymi Anna Butrym i Irena Samsom.

- Rada będzie funkcjonować na podobnych warunkach do tych, które obowiązują radnych miasta, ale trzeba pamiętać o jednej kwestii, Rada Seniorów jest ciałem doradczym - wyjaśnia Beata Dunajewska, radna Gdańska.

Radna Beata Dunajewska miała duży udział w utworzeniu Rady Seniorów, za co nie zapomniano jej podziękować podczas inauguracyjnej sesji. Na dowód uznania, radna otrzymała od seniorów bukiet róż, po czym zaśpiewano jej sto lat.

W kolejnej części prezydent Adamowicz wręczył radnym certyfikaty, po czym wszyscy zainteresowani musieli złożyć ślubowanie. Głosowaniu na przewodniczącego i jego zastępców towarzyszyły pewne problemy, ponieważ większość seniorów była sobie obca. Trudno jest głosować na kogoś kogo się nie zna, dlatego kandydaci pretendujących na stanowisko przewodniczącego, musieli zaprezentować się i opowiedzieć o sobie i swoich dotychczasowych dokonaniach.

Sesję inauguracyjną poprowadził Bogdan Oleszek przewodniczący Rady Miasta Gdańska
Sesję inauguracyjną poprowadził Bogdan Oleszek przewodniczący Rady Miasta Gdańska
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Celem utworzenia rady jest zwiększanie zainteresowania i zaangażowania seniorów w sprawy lokalnej społeczności, w szczególności dotyczące rozwiązywania problemów i zaspokajania potrzeb środowiska osób starszych oraz pobudzania ich aktywności.  

Rada Seniorów będzie obradować, w zależności od potrzeb, raz na miesięc lub raz na dwa miesiące.Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze